Siły zbrojne

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu ma 15 lat [GALERIA]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu świętowała piętnastolecie istnienia. W tym czasie w jej murach przeszkolono już około 30 tysięcy żołnierzy. Obchody rocznicowe byly okazją bezpośredniego przyjrzenia się dokonaniom wojskowych, zobaczenia ich wyszkolenia w trakcie pokazu dynamicznego, czy też zaznajomienia się z uzbrojeniem użytkowanym w Wojskach Lądowych. 

Piętnastą rocznicę działalności świętowała właśnie poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia pododdziałów oraz uroczystego apelu, w trakcie którego m.in. wręczono odznaczenia oraz wyróżnienia. Okazjonalne przemówienia do zebranych wojskowych oraz cywili wygłosili Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Jarosław Mika oraz Komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, st. chor. sztabowy Paweł Urbański.

[GALERIA_19986]

Zgromadzeni mogli obejrzeć defiladę zgromadzonych pododdziałów, a także specjalnie przygotowany pokaz dynamiczny. Otwarcie obchodów piętnastolecia symbolicznie uświetnił wystrzał z armaty 75 mm wz. 1902/26 (tzw. prawosławnej) „Kasia”. Następnie można było zapoznać się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu Wojska Polskiego na wystawie statycznej. Pokazano, m.in. czołg Leopard 2A5, armatohaubicę Krab, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa, samobieżny rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad, samobieżne działo polowe Rak, samobieżną wyrzutnię rakietową Langusta, ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24 oraz - oczywiście - KTO Rosomak.

[GALERIA_19987]

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu funkcjonuje od 1 lipca 2004 roku i jest największą placówką kształcącą podoficerów na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do zasadniczych zadań Szkoły należy kształcenie kandydatów na podoficerów w zakresie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji instruktorskich wymaganych do objęcia stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala, przygotowanie podoficera - specjalisty posiadającego wiedzę specjalistyczną i umiejętności instruktorskie niezbędne do kierowania żołnierzami na szczeblu drużyny, prowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla podoficerów przed mianowaniem ich na kolejne stopnie wojskowe oraz kształcenie kandydatów na podoficerów służby przygotowawczej.

Szkoła szkoli szeregowych zawodowych na pierwszy stopień podoficerski, podoficerów zawodowych na kursach kwalifikacyjnych, żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, żołnierzy rezerwy, kandydatów na podoficerów w grupie osobowej orkiestr wojskowych i zespołów estradowych, kandydatów na podoficerów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz kandydatów na podoficerów w grupie osobowej pielęgniarstwa.

[GALERIA_19988]

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji pułkowych szkół podoficerskich 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty.  Patronem Szkoły jest gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład, ostatni dowódca 14. WDP. Przez 15 lat swego funkcjonowania Szkoła Podoficerska w Poznaniu przeszkoliła około 30 tysięcy żołnierzy. Święto Szkoły ustanowione zostało na dzień 1 lipca. 

Komentarze (3)

  1. Były żołnierz Spwląd.

    Tylko Komendant nie wspomniał o zaproszonych byłych żołnierzach Szkoły, którzy 15lat temu tworzyli tą prestiżową uczelnię. Żadnego wyróżnienia dla byłych komendantów. Szkoda, Komendant zapomniał kto napędzał tą "lokomotywę"

  2. MajorMajor

    "Stan Sił Zbrojnych RP, 5 lat po wybuchu wojny na Ukrainie, jest katastrofalnie zły. Modernizacja polskiego wojska jest fasadowa. Średnia wieku sprzętu jest praktycznie taka sama jak 20 lat temu." Cytat z raportu Ośrodka Analiz Strategicznych. (oaspl - Siły Zbrojne RP czyli ani silni, ani zwarci, ani gotowi. ) Moje pytanie: jeśli jest aż tak zle, to dlaczego wmawia się Polakom że jest dobrze? Dlaczego nie widać poprawy i kto za to odpowiada? Dlaczego nie można iść do więzienia za będne decyzje zagrażające niepodległości Polski? A może to nie ignorancja, a świadome działanie?

  3. Yii

    Tylko stopień chorąży to powinnien być osobno korpus jak kiedyś, tak jak jest w armii USA, czy innych formacjach w Polsce