Siły zbrojne

Wojsko otrzyma amunicję krajowej produkcji

FOT. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszak poinformował o pracach nad pozyskaniem kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji średniokalibrowej dla Sił Zbrojnych. Ich producentem mają być polskie zakłady Mesko S.A.

Szef MON poinformował w portalu społecznościowym, że trwają prace nad pozyskaniem dla wojska amunicji 30 mm oraz 23 mm, której producentem będzie polska firma Mesko S.A. Amunicja o kalibrze 30 mm wykorzystywana jest przez armaty ATK MK 44 Bushmaster II zamontowane na Kołowych Transporterach Opancerzonych Rosomak. Natomiast naboje 23 mm, produkowane przez zakład ze Skarżyska Kamiennej, przeznaczone są do armaty przeciwlotniczej ZU-23 oraz pochodnych.

MON nie zdradza dokładnej ilości zamawianej amunicji pisząc o kolejnych "kilkudziesięciu tysiącach”. Wobec tego nie jest znany szacowany koszt inwestycji. Ostatni kontrakt na amunicje 30 mm z Mesko S.A. wojsko podpisało w grudniu 2019 roku. Wartość tamtej umowy wynosiła ponad 128 mln zł.

Jak zapewnia Błaszczak działania te „to kolejny z całej serii kontraktów, które wzmocnią potencjał Wojska Polskiego i wesprą polski przemysł zbrojeniowy”. Kupno sprzętu wojskowego w firmach polskiego sektora zbrojeniowego ma stanowić ich wzmocnienie w dobie zbliżającego się kryzysu gospodarczego spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa.

Mesko S.A. jest największym w Polsce producentem amunicji oraz rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Firma produkuje amunicję małokalibrową, średniokalibrową, czołgową i artyleryjską, jak również zestawy rakietowe: Grom, Piorun i Spike oraz rakiety Feniks i NLPR 70. W listopadzie 2019 r. Mesko S.A. w ramach realizacji umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa otrzymała dokapitalizowanie w wysokości 400 mln zł na inwestycje realizowane w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. 

Komentarze