Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje części do zapalników RPG-7

Fot. Belma
Fot. Belma

Pięć tysięcy części dennych do zapalników WP-7M z opcją na dodatkowe kilkanaście tysięcy sztuk zostanie zamówionych w wariancie podstawowym przez 3. Regionalną Bazę Logistyczną. Ich dostawa ma zakończyć się najpóźniej do 30 listopada br. Jak widać, proces zakupu nowych części do amunicji dla przestarzałych granatników toczy się w cieniu powolnych prac nad pozyskaniem następcy RPG-7.

Ogłoszenie zamieszczone przez 3. RBLog w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej mówi, że w ramach zamówienia gwarantowanego zostanie zamówionych 5 tysięcy części dennych do zapalników WP-7M, stosowanych w granatach przeciwpancernych. Ponadto przewiduje się prawo opcji, które polegałoby na zamówieniu do 15 tysięcy dodatkowych elementów.

Rozpoczęcie realizacji zamówienia zostało przewidziane na dzień podpisania umowy, zaś jej zakończenie ma się odbyć w ciągu kolejnych 90 dni (lub od momentu podjęcia decyzji ws. prawa opcji, która nastąpi najpóźniej 31 sierpnia), niemniej nie później niż do 30 listopada 2021 roku.

Termin składania wniosków o udział w postępowaniu upływa 27 lipca 2021 roku o godzinie 9:00. Jedynym kryterium, jakie będzie miało wpływ na wybór najlepszej oferty, jest kryterium najniższej ceny. W związku z tym, że przetarg będzie toczony według procedury ograniczonej, przewiduje się, że będzie wybranych maksymalnie pięciu wykonawców, którzy będą posiadali koncesję, zezwalającą na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach produkcji zapalników do tego typu broni. Ponadto największe szanse w postępowaniu mają ci wykonawcy, którzy wykażą, że w ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzali dostawy na rzecz wojska w zakresie środków bojowych o wartości nie mniejszej niż 100 000 zł.

Uderzeniowe zapalniki WP-7M służą do inicjowania materiału wybuchowego w granatach przeciwpancernych wystrzeliwanych z ręcznych granatników RPG-7. Zapalniki składają się z części głowicowej oraz dennej (czyli tej, której poszukuje 3. Regionalna Baza Logistyczna).

Polskie wojsko od wielu dekad (a dokładniej od 1964 roku) używa przestarzałych wielorazowych granatników RPG-7 produkcji sowieckiej, będące podstawowym typem ręcznej broni przeciwpancernej używanej w Siłach Zbrojnych RP. Niemniej od dłuższego czasu Inspektorat Uzbrojenia przeprowadza dialogi techniczne z różnymi wykonawcami, którzy mogliby dostarczyć nowocześniejsze rozwiązania. Tak się narodził program o kryptonimie Grot, polegający na pozyskaniu przeciwpancernego granatnika jednorazowego użytku w liczbie nawet do 150 tysięcy sztuk. Niestety pomimo wieloletnich prac analityczno-rozwojowych oraz dialogów technicznych dalej nie wiadomo, jak potoczą się dalsze fazy programu.

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama