Reklama

Siły zbrojne

Wojsko dostarczy szpitalom tlen

Fot. DWOT via Twitter/Mariusz Błaszczak
Fot. DWOT via Twitter/Mariusz Błaszczak

Wojsko, wykorzystując swoje pojazdy, będzie pomagać w transporcie tlenu do szpitali – zapowiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zapewnienie dostaw tlenu zaliczył do priorytetowych zadań minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował w środę, że przygotowano banki tlenowe, które są rezerwą w razie zakłóceń w dostawach. Z banku tlenu, którego zasoby rozlokowano w kilku miejscach, korzysta np. urząd wojewódzki w Łodzi. W razie zaburzenia dostaw tlen do szpitali dowożą strażacy.

Na swoim Twitterze o zaangażowaniu wojska w proces dostarczania tlenu napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zamieszczone w nim zdjęcie sugeruje, że za dostawę tlenu będzie odpowiadało Wojsko Obrony Terytorialnej:

We wtorek w szpitalu tymczasowym w Poznaniu zabrakło tlenu dla pacjentów, 12 chorych przewieziono do innej placówki. Powodem było za późne zamówienie. Dwie osoby zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy, do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia na utratę życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, za co grozi do 5 lat więzienia.

Wojsko wspiera cywilną służbę zdrowia od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Żołnierze wykonują około 20 tys. wymazów dziennie, pomagają w 600 szpitalach, ponad 100 sanepidach i 19 szpitalach tymczasowych. 700 żołnierzy wspiera policję w kontroli przestrzegania kwarantanny.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. lekarz

    A można było kupić 5 000 koncentratorów tlenu. Wyszło by chyba taniej. Ale jak lekarze mówili wiosną 2021 że za rok, wiosną będzie 3 fala to rząd zajmował się Pocztą Polską, dał 2 mld TVP i 2 mld górnictwu a o 3 fali przypomiał sobie w jej szczycie.

  2. Pjoter

    Żeby tylko z chin nie był jak kompasy z grillem czy grille z kompasem

Reklama