Wojskowe śmigłowce będą ewakuować zakażonych koronawirusem ze Śląska?

27 marca 2021, 12:17
8_d67rufv
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego
Reklama

Na Śląsku przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitalne. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. W praktyce do tych działań mogą być wydzielone śmigłowce W-3 Sokół oraz Mi-8/17 w wersjach specjalistycznych.

Plany ewakuacji części pacjentów z koronawirusem ze Śląska przygotowywane są w związku z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną w tym regionie. O możliwości podjęcia decyzji o transporcie osób wymagających hospitalizacji, także z wykorzystaniem zasobów Sił Zbrojnych RP, mówił również w wypowiedzi dla Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to mamy opracowany plan, że ten szpital będzie miejscem, gdzie będą trafiali pacjenci, którzy ewentualnie będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali, jeżeli - oczywiście - Śląsk już będzie na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć" - wskazywał wiceszef MZ.

Jak podał PAP, minister Niedzielski wskazał, że "Tam (na Śląsku) mamy najtrudniejszą sytuację, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, o dostępność łóżek. Dlatego razem z MSWiA, MON, przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska, który przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów, będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów. Będzie się to działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital tymczasowy".

Przekazał, że plan relokacji pacjentów został opracowany wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ministerstwem Obrony Narodowej. "Będą użyte śmigłowce nie tylko LPR, ale także i wojskowe, które mogą zabrać na swój pokład zdecydowanie więcej pacjentów. Są przygotowane już załogi do tego, personel medyczny" - dodał.

"To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani" - oświadczył wiceminister zdrowia.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/powszechna-obrona-terytorialna-w-bezpieczenstwie-narodowym-rp/
Reklama

Wojskowe śmigłowce z służb poszukiwawczo-ratowniczych już od ubiegłego roku wspierają Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, przewożąc pacjentów zakażonych koronawirusem i innych wymagających pomocy medycznej. Najczęściej takie zadania wykonują maszyny W-3 Sokół, oczywiście w specjalistycznych wersjach dostosowanych do przewozu chorych (m.in. W-3AE czy W-3WA SAR), a ich załogi mogą być dodatkowo wzmacniane sprzętem i personelem LPR. Do transportu większej liczby pacjentów mogą jednak zostać zaangażowane również cięższe maszyny Mi-8 i Mi-17. Maszyn obu typów używano w ostatnich latach kilkukrotnie do wsparcia ewakuacji pacjentów przy wypadkach komunikacyjnych z udziałem autobusów, gdy potrzebne było szybkie udzielenie pomocy dużej liczbie osób.

Po wybuchu pandemii koronawirusa również cięższe śmigłowce przygotowano do wsparcia służby zdrowia. Przykładowo, w maju 2020 roku przećwiczono ewakuację zakażonego pacjenta śmigłowcem Mi-17AE należącym do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, z wykorzystaniem infrastruktury 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

PAP/Defence24.pl

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Arafo
poniedziałek, 29 marca 2021, 10:12

Dobra decyzja, piloci zdobędą nalot, sprawdzi się sprzęt i personel.Oczywiście potrzebna będzie konserwacja i remont sprzętu po akcji ale to odrębna sprawa.

kmdr
niedziela, 28 marca 2021, 05:48

Pisałem co zrobić. Stan wyjątkowy i pieniądze zastępcze. Takie to trudne? Prawie wszystko co mogli spiep... to spiep... taka prawda. Otwarcie szkół ,lot do domu na największe lotniska bez wymazów ,nie zamkniecie granic przed świętami. Jedyne co zrobili dobrze to zamkniecie cmentarzy przed pierwszym listopada. Nikt nie ma j.. wyjść i powiedzieć że ten wirus jest bardziej jak HIV niż grypy ,ale roznosi się drogą kropelkową. Chory bezobjawowy to nosiciel. Ale jak padnie słowo nosiciel w zbitce z wirus to od razu logicznie ludziom skojarzy się trzeci wyraz ? Może ktoś wyjdzie i powie ,że to jest druga fala. A to co było uznawane za drugą falę to była pierwsza fala ,która się rozpoczęła na dobre po otwarciu szkół we wrześniu ?Może ktoś wyjdzie i powie jakie są plany na jeszcze czarniejszy scenariusz. Co i kiedy będzie przekształcanie na szpitale? W tym tempie obecne szpitale tymczasowe zapełnia się w ciągu 10-14 dni. A co dalej? Farmaceuci przejma podstawowa opiekę medyczną, lekarze POZ pójdą leczyć do szpitali tymczasowych? To może niech zawczasu zmienią to, że na byle oxycort potrzebna recepta. Przez ten rok zrobili tylko długi, bo co nie chcą być kojarzeni ze stanem wyjątkowym? Śmigłowce Mi ,a gdzie to usiądzie? U mnie w mieście są tylko trzy miejsca na których może lądować taki ,jedno otwarte i dwa boiska szkolne ogrodzone bez bezpośredniego dojazdu, ogrodzone. Nawet jak jest miejsce na którym mógłby usiąść to na poprzek idą kable. Jak dotrzeć do pacjenta ?Pieszo? Butla ,plecak apteka, nosze ,przenośne EKG/defibrylator i tak kilometr? Do pacjenta to pół biedy ,ale z pacjentem na noszach?

marian
niedziela, 28 marca 2021, 13:18

A ja widziałem film jak koleś z ulicy wchodzi do szpitala, a tam kilku pacjentów na krzyż, personel z maskami pod brodą. Na wejściu do oddziału kowidowego pani w ogóle bez maski. Nie pochwalam takiego włażenia pacjentom z kamerą pod prześcieradło, ale też nie pochwalam zamykania zwykłym ludziom źródeł dochodu. Za dwieście dodatkowych miliardów to ten personel by przez rok ze szpitala nie chciał wychodzić, a ludzie mogliby żyć normalnie. Co do grypy, to dlaczego nagle prawie nikt nie choruje na tę chorobę?

poniedziałek, 29 marca 2021, 11:29

Korona to akurat grypa, a ludzie chorują na to co jest bardziej zaraźliwe to chyba proste ? W Polsce to i tak się mało testuje , i mało sekcji robi , w normalnych krajach robią i wychodzi ze korona wygrywa ( obecnie wygrywają mutacje bo są jeszcze bardziej zaraźliwe niż podstawowa korona ). To ze nie potrafisz czegoś zrozumieć nie oznacza ze tego nie ma. Dla ciebie to pewnie ziemia jest płaska bo nie widać ze jest kulą

kmdr
niedziela, 28 marca 2021, 23:11

A który to szpital był? Delikwent się przedstawił? Data nagrania? A taki filmik to można sobie nagrać. Paru znajomych , przychodnia po godzinach. Sam takiego filmu nie widziałem. Ale widziałem tablice z klepsydrami. Przedtem wisiała tylko jedna dwie ,ostatnio jak przechodziłem było ich sześć. Co do grypy dzieci po za szkołą ,a to one roznosiły grypę, maski częstsze mycie rąk, a i grypy prawdziwej to i u Nas nie było tak wiele. Przeziębienia i paragrypy, grypa na to wszystko przyjęło się mówić grypa miał ktoś badania, że infekcje spowodował wirus grypy? Wziął tabletki sam ,albo lekarz coś zapisał. Ja wydałem. W poważniejszych przypadkach jak nie pomagało leczenie dopiero robili szczegółowsze badania. Ale ja nie znam nikogo ,kto by miał taki test.

MI16
sobota, 27 marca 2021, 21:45

Pytanie tylko czym? MI17 przeznaczonymi do remontów? Czy może tymi śmigłowcami co to minister Antoni zakupił? Caracale już by latały gdyby kontrakt zawarto ale wtedy uważano, że nie są nam potrzebne śmigłowce transportowe. To pokazuje jak bezmyślnych i słabo przewidujących mamy decydentów.

Co jest???
sobota, 27 marca 2021, 20:30

Lepiej już chorować niż brać udział w tych szopkach... Im więcej szczepień tym więcej zachorowań????

kmdr
niedziela, 28 marca 2021, 16:13

Bo szczepienie powinno byś poprzedzone testem. Za "szczepionkę robi "rekombinowane białko fragment "kolca" wirusa. Ale jaki jest efekt podania "szczepionki" osobie już zainfekowanej, nosicielowi? Może mutacja samego wirusa? Że ja tego do końca nie wiem to mały problem, specjaliści też tego nie wiedzą, a to już większy problem. To jest operacja na żywym organizmie. Czym innym jest podawanie preparatów tego typu na nowotwory gdzie występuje podział komórek w obrębie guza lub guzów, a czym innym jest przy replikacji wirusa. Czym innym jest mechanizm powstawania nowotworów nawet od czynników zewnętrznych ,nawet takich jak wirus HPV czy HIV i czym innym jest proces replikacji samego wirusa. Są punkty styczne ,ale czy problemów później nie będzie to nikt nie wie. A jak mówi ,że wie to kłamie.

Herr Wolf
sobota, 27 marca 2021, 14:13

Kto rozsiewa takie głupoty i podtrzymuje stany napięcia !!! Zbyt mało kosztów i zbyt wolno rząd się zadłuża!!!

Koba
sobota, 27 marca 2021, 20:00

Śledzę od dawna wypowiedzi Kolegi - nie wiem jedynie, czy kolega jest poważnie upośledzony, czy z Olgino/Sawuszkina z Petersburga. To nie jest możliwe, aby posty pisała osoba w pełni władz umysłowych. W trakcie ewolucji musiał przydarzyć się Koledze albo poważny wypadek skutkujący błędem z DNA lub (co gorzej) ma to Kolega "od nowości" - bardzo współczuję!

Monkey
sobota, 27 marca 2021, 17:24

@Herr Wolf: Jakie głupoty? Sytuacja w Polsce jest zła i trzeba odpowiednio reagować. A że to kosztuje? To co ma rząd robić, dać ludziom umrzeć? Robią co mogą i na ile możliwości naszego państwa pozwalają. Przecież wiele bogatszych od nas krajów miało albo i nadal ma podobny problem.

Sidematic
sobota, 27 marca 2021, 20:36

To problem wykreowany medialnie i przy pomocy fałszywych "testów PCR".

Monkey
niedziela, 28 marca 2021, 13:31

@Sidematic: Ciężko mi się odnieść do fałszywości testów PCR. Pracuję w szpitalu w UK i wiem jedno. Te testy wysłały na izolację wielu moich kolegów i koleżanek. Przy brakach kadrowych, jakie tutaj mieliśmy już przed nadejściem pandemii uważam, że jeśli te testy byłyby fałszywe, to raczej dałyby moim współpracownikom negatywny wynik. Ale, jeszcze raz podkreślę, to tylko osobista opinia niestety nie poparta żadnymi danymi naukowymi.

marian
niedziela, 28 marca 2021, 20:48

Ale to WHO uznało, że testy PCR dają fałszywie dodatnie wyniki.

kmdr
poniedziałek, 29 marca 2021, 00:02

Jak każde testy ,a zwłaszcza te szybkie testy. Na opakowaniu lub ulotce jest informacja.

sobota, 27 marca 2021, 17:06

A kolega z jakiej choinki się urwał, to nie jest grypa. Ten wirus, czy cokolwiek to jest nawet młodego potrafi sponiewierać jak dobra kilkudniowa impreza.

marian
niedziela, 28 marca 2021, 13:28

Ale od lat lekarze kardiolodzy na "przeziębionych biegaczy" mówią "nasi przyszli pacjenci". Każda gorączka to ogromny wysiłek dla serca i innych narządów. Po grypie dwa lata temu straciłem około 5 kg, a do siebie doszedłem po pół roku. Za nastolatka po zapaleniu oskrzeli kaszlałem przez rok przy większym wdechu. Ale rehabilitacja należy się tylko covidowcom.

Sternik
sobota, 27 marca 2021, 20:35

Grypa też potrafi sponiewierać. I niejednego posłała do piachu. Przeciętna smiertelność przy grypie to 0,3-0,5% w zależności od odmiany. Teraz przemnóż to przez ilość zachorowań. W Polsce około 6 mln rocznie. a to tylko przypadki ZAREJESTROWANE czyli takie gdzie chory poszedł do lekarza. Z moich znajomych NIKT nie chodził do lekarza z powodu grypy.

Tweets Defence24