Reklama

Siły zbrojne

symulator

Wojsko będzie serwisować symulator MiGa-29

1.Regionalna Baza Logistyczna Wydział Techniki Lotniczej poinformowała o zleceniu firmie KenBIT Sp. z o.o. prac serwisowych symulatora samolotu MiG-29.

Reklama

W wyniku przeprowadzonej analizy rynku wojsko stwierdziło, że jedynym podmiotem zdolnym prowadzić takie prace jest dostarczyciel symulatora, czyli właśnie polska firma KenBIT Sp. z o.o. W grę wchodziły tutaj m.in. kwestie związane z prawami własności intelektualnej do zawartych w urządzeniu rozwiązań. Jak informuje ogłoszenie „KenBIT Sp. z o.o., opracowała i jest właścicielem dokumentacji technicznej i konstrukcyjnej (prawa własności przemysłowej) na produkcję symulatora lotu samolotu MiG-29 w Polsce". Z tego powodu zdecydowano się na procedurę negocjacyjną bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

Reklama

Prace mają być prowadzone w latach 2023 – 2026, co może sugerować datę ostatecznego wycofania MiGów-29 ze służby. Łączny przewidywany koszt prowadzonych zabiegów to nieco ponad 7,7 mln złotych plus VAT.

Symulator MiGa-29 został zamówiony w roku 2014 i znajduje się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim a zatem w bazie, z której MiGi zostały w ostatnim czasie przeniesione do 22 BLT w Królewie Malborskim.

Reklama

Czytaj też

Symulator lotu myśliwca MiG-29M klasy FMS (ang. Full Mission Simulator) to nowoczesny system treningowy pilotów. Został wykonany przez spółkę KenBIT Sp. J. i słowacką firmę Virtual Reality Media.

Urządzenie jest przeznaczone do pełnego wsparcia procesu szkolenia pilotów MiG-29 w obszarach: procedury użytkowania urządzeń pokładowych w kabinie, wykonywanie lotów VFR i IFR w dzień i w nocy w różnych warunkach pogodowych, wykonywanie lotów bojowych, prowadzenie korespondencji radiowej, treningu procedur awaryjnych.

Czytaj też

Kabina w symulatorze stanowi dokładne odwzorowanie wnętrza samolotu myśliwskiego MiG-29M (czyli samolotu MiG-29 po relatywnie skromnych modyfikacjach i odświeżeniu, nie chodzi o rosyjską wersję MiG-29M). Jest wyposażona we wszystkie wskaźniki, manipulatory, system łączności oraz przyłącza instalacji. Symulator umożliwia bezpieczne szkolenie pilotów w zakresie walki powietrznej, przechwytywania obiektów i wykonywania zadań. Pozwala na bezpieczne przećwiczenie sytuacji awaryjnych np. pożar, awaria silnika i prądnic, dezorientacja przestrzenna pilota. Trening ma na celu wyuczenie odruchowych działań pilota w sytuacjach awaryjnych.

Symulacja obejmuje terytorium całej polski, ze szczególnych uwzględnieniem (wyższa dokładność) dziewięciu wojskowych lotnisk, m. in. w Mińsku Mazowieckim, Powidzu, Radomiu, Dęblinie, Łasku, Krzesinach. Umożliwia też loty w sztucznie wygenerowanej wirtualnej przestrzeni.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. MiP

    To Migi są jeszcze w Polsce ??? rząd trzęsie majtami przed Putinem 🙂

  2. Sybilla

    @DRB Zapewniam cię, że te pieniądze nie będą wyrzucone w błoto. Jak my nie będziemy mieć Mig-ów to będą mieć je Ukraińcy i z pewnością będą się szkolić, aby dobrze walczyć z ruskimi. A ten serwis to zapewne z modernizacją oprogramowania. Może zostanie wgrana mapa Ukrainy i współpraca Mig-29 z AGM-88 HARM oraz AIM-120 AMRAAM nad czym usilnie pracują.

  3. rwd

    Lepiej niech wprowadzą symulację terenu Ukrainy i tamtejszych lotnisk.

  4. DRB

    Żeby tylko nie okazało się, że to pieniądze wyrzucone w błoto, skoro politycy chcą oddać wszsytkie MIgi Ukr. Po co więc wydawać kasę, skoro symulator za chwilę nie będzie potrzebny - za chwilę będzie powtórka z bumaru z modyfikacją tego, czego już nie ma. Czy my rzeczywiście mamy tyle kasy, żeby ją tak bezmyślnie wydawać?

Reklama