Terytorialsi, język angielski i pierwsza sesja egzaminacyjna

16 lipca 2020, 13:35
WOT_Jezyki
Fot. DWOT
Reklama

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej informuje o wynikach pierwszej sesji egzaminacyjnej, która potwierdziła bardzo dobre przygotowanie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w zakresie znajomości języka angielskiego. Jaki był poziom zdawalności oraz od kiedy Terytorialsi będą mogli zdawać egzaminy zgodne ze standardami NATO?

Możliwość udziału w kursach językowych oraz zdawania egzaminów eksternistycznych żołnierze TSW zyskali na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 maja 2020 roku. Decyzja wprowadziła szereg zmian związanych z uprawnieniami żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, w tym żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Redakcja Defnce24 poruszyła ten temat tuż po opublikowaniu decyzji w sprawie w sprawie kształcenia i egzaminowania ze znajomości języków obcych w resorcie obrony narodowej.

Artykuł spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych czytelników oraz z licznymi komentarzami zarówno ze strony żołnierzy wojsk operacyjnych jak i żołnierzy OT. Znajomość języków obcych, w tym języka angielskiego należy dziś bowiem do kanonu kluczowych żołnierskich umiejętności, zwłaszcza w dobie stacjonowania w Polsce sił sojuszniczych, udziału sił zbrojnych w misjach poza granicami państwa  oraz w ćwiczeniach międzynarodowych. Sprawne korzystanie z języka angielskiego jest dziś wymogiem niemal każdego żołnierza i pracownika wojska, bez względu na przynależność do rodzaju wojsk.

Jak zatem przebiegły pierwsze sesje organizowane przez DWOT?

Pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT w informacji nadesłanej do redakcji Defence24 przekazał, że pierwsza grupa żołnierzy OT przystąpiła do egzaminów eksternistycznych z języka angielskiego już na początku lipca. Egzaminy prowadził lektorat języków obcych mieszczących się w Zegrzu, a do testów przystąpiło 119 żołnierzy. Wyniki tych egzaminów w ocenie dowództwa są bardzo dobre. Z informacji przekazanych przez rzecznika wiemy, że zdawalność rozumiana jako uzyskanie pełnego świadectwa, czyli potwierdzenie umiejętności mówienia, pisania, czytania i słuchania wyniosła 83 proc. dla poziomu podstawowego i 75 proc. dla poziomu drugiego.

Oceny egzaminatorów i skala potrzeb

Dowództwo WOT podkreśla, że spośród ponad 20 tysięcy podległych mu żołnierzy aktualnie 241 osób posiada świadectwa językowe uzyskane w cywilu i wojsku, ale znajomość angielskiego deklaruje więcej niż połowa żołnierzy formacji. Mając to na uwadze postanowiono w pierwszej kolejności przeprowadzić weryfikację deklarowanych kompetencji językowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami żołnierz deklarujący znajomość języka obcego może (bez udziału w kursie) na własny wniosek przystąpić do egzaminów w trybie eksternistycznym. Może on od razu podejść do egzaminów na wyższym poziomie. Dodatkowo absolwenci kierunków filologicznych mogą od razu ubiegać się o wydanie świadectw znajomości języka obcego.  

Pierwsza sesja egzaminacyjna, w której mogli wziąć udział żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową to niewątpliwie kamień milowy w egzaminowaniu z języka angielskiego w szeregach WOT. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego, która przełożyła się na wysoką zdawalność utwierdziła nas w przekonaniu, że w naszych szeregach jest wielu ludzi, których potencjał możemy wykorzystać we współpracy z anglojęzycznymi sojusznikami

Joanna Gruchała-Kamińska – egzaminator - starszy specjalista Wydziału Kursów DWOT

Zdawalność żołnierzy OT w eksternistycznej sesji egzaminacyjnej z języka angielskiego była jedną z najwyższych jaką odnotowałam na przestrzeni swojej wieloletniej pracy w Lektoracie Języków Obcych Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Kandydaci uzyskali górne noty z poszczególnych sprawności, czym potwierdzili swojej wysokie kwalifikacje językowe 

Ilona Adamczak, kierownik lektoratu języków obcych w Zegrzu

Dowództwo formacji zachęca wszystkich żołnierzy TSW do podnoszenia kwalifikacji językowych i korzystania z możliwości w zakresie bezpłatnej certyfikacji.

Pułkownik Pietrzak podkreśla, że Lepsza i potwierdzona certyfikatem znajomość języka jest niezbędna żołnierzom TSW podczas współpracy z sojusznikami.

Dziś niemal każda spośród brygad OT ma swojego partnera zagranicznego, jednostkę, z którą stale współpracuje. Terytorialsi biorą również udział w zagranicznych ćwiczeniach, takich jak np. te zorganizowane w ubiegłym roku w Wirginii Zachodniej we współpracy z Gwardią Narodową USA, w których wzięło udział 140 żołnierzy TSW

Płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 54
Reklama
gnago
sobota, 18 lipca 2020, 16:58

Ot przykład służalczości naszych decydentów zamiast munduró namiotów z maskowaniem pełnego spektrum mamy egzamin ew. dogadywania się z sojusznikami

Nuda
piątek, 17 lipca 2020, 17:34

Czy wot to jest szkółka językową? A co z cerowaniem i haftowaniem?

asdf
piątek, 17 lipca 2020, 16:48

jak maja dzialac dywersjnie to moze lepiej ich rosyjskiego uczyc

maturzysta 89
piątek, 17 lipca 2020, 15:21

Czyli WOT nie honoruje wyników maturalnych z języka obcego. To dużo świadczy o poziomie jego nauczania w polskich szkołach. Kolorowanie drwala wychodzi w praktyce :)

piątek, 17 lipca 2020, 14:27

Pamiętajcie o hebrajskim...WOT to strata czasu niestety...dwa dni zmarnowane by 10 strzałów oddać i trepa słuchać ....żenada i strata czasu

Kokos
czwartek, 16 lipca 2020, 23:01

Ten język angielski należy poznawać, jednak nie można przesadzać, ponieważ dla mnie Terytorialsi to powinna być szkoła patriotyzmu, z dobrą znajomością języka polskiego, który zubożał od pewnego czasu. To wojsko powinno znać dobrze topografię, tradycję i problemy swojego regionu, może również gwary które jeszcze istnieją. Zbyt duże wymagania powodują, że ta formacja nie jest zbyt liczna, jeżeli zrobicie z tego kolejne uczelnie wyższe, to nie będzie zwykłych żołnierzy tylko sami oficerowie, ciekawe kto będzie wykonywał rozkazy, poza tym należy pamiętać, że to nie jest wojsko zawodowe. Jestem fanem Wojsk Obrony Terytorialnej, jednak kandydatom nie powinno się stawiać zbyt wygórowanych wymagań, każdy chętny powinien być przyjęty. Przeciaż nikt nie jest doskonały, natomiast służba państwowa polega również na zdobywaniu umiejętności wzajemnej pomocy,

Wawiak
czwartek, 16 lipca 2020, 20:28

Przydałby się tez rosyjski - jak moja Ś.P. Babcia mawiała, język wroga trzeba znać...

Ruski A2/AD
piątek, 17 lipca 2020, 10:22

WŁAŚNIE przeczytałem wojnę i pokój w,oryginale A niedawno don kichota tez w oryginale Znajomość każdego jezyka, to dzisiaj POTĘGA

Rezerwa 61
piątek, 17 lipca 2020, 10:19

My rezerwa mówimy blegle i dlatego czytamy instrukcje UZBROJENIA Dla NAS pancyr to PESTKA

Wołodyjowski
czwartek, 16 lipca 2020, 20:27

Moje żołnierki zdały celująco A doooooo

Lekarz
czwartek, 16 lipca 2020, 18:35

A kiedy egzamin z muzyki???

Oleg
czwartek, 16 lipca 2020, 19:09

Skoro nadchodzi zmierzch anglosasow, germanow i Rosjan to warto zaczac uczyc sie jezykow ; mandarynskiego, urdu, arabskiego i francuskiego. Tak tak nieprzypadkowo umiescilem tu jezyk francuski.

XD
piątek, 17 lipca 2020, 08:47

Jest taka scena w filmie pt. Karbala, gdzie polski oficer rozmawia z oficerem bułgarskim. Padają tam bardzo wymowne słowa ..tyle w temacie władania językami obcymi ;)

Kościuszko
piątek, 17 lipca 2020, 18:07

Ta tylko że WOT do karbali nie trafi...

qaz
piątek, 17 lipca 2020, 08:09

Proszę nie zapominać o hebrajskim.

Oleg
piątek, 17 lipca 2020, 15:44

@qaz, dobry komentarz, usmialem sie az joint mi z reki wypadl:-) A tak powaznie to wyzej wymieniony jezyk moze stac sie niszowy jak turecki. Choc teraz moze budzic groze i niepewnosc co do naszej Ojczyzny

Antex
czwartek, 16 lipca 2020, 21:21

A może bardziej na czasie byłby turecki ...

Oleg
czwartek, 16 lipca 2020, 23:56

Stambul wroci na lono chrzescijanskie wiec chrzanic ten niepotrzebny do niczego jezyk

Marek
piątek, 17 lipca 2020, 22:31

Wtedy to będzie Konstantynopol :)

Żołnież wojsk operacyjnych
czwartek, 16 lipca 2020, 18:17

Nieuki terytorialne matury nie zdawały że teraz "w wojsku" muszą ich egzaminować?

czwartek, 16 lipca 2020, 20:47

Ciekawe, czy te nieuki potrafią napisać poprawnie "żołnierz"?

Xyz
czwartek, 16 lipca 2020, 21:03

Hahah u made my day :D dziękuję należał się taki komentarz. Pozdrawiam

...
czwartek, 16 lipca 2020, 18:55

A od kiedy matura jest wyznacznikiem znajomości języka angielskiego? Yyyyy Yes that pictures... Yyyy yes ok zdane. Ale że na ponad 20 tysięcy ludzi nieco ponad 200 ma jakiś certyfikat to już jest straszne.

carl fath
czwartek, 16 lipca 2020, 23:31

Certyfikat o niczym nie świadczy ...

marian
czwartek, 16 lipca 2020, 19:42

Nie jakiś certyfikat, tylko wojskowy certyfikat, za który jeżeli nie było się żołnierzem zawodowym trzeba było płacić prywatne pieniądze. A to wojsko potrzebuje ludzi, czy ludzie potrzebują wojska, że mają bulić z własnej kieszeni?

...
czwartek, 16 lipca 2020, 21:22

Egzamin z języka angielskiego w mon to koszt 260 zł więc nie przesadzajmy I nie róbmy z czegoś takiego bariery nie do przeskoczenia.

Lekarz
piątek, 17 lipca 2020, 11:11

A zdajesz sobie sprawę że przed egzaminem trzeba tych ludzi do niego przygotować??? I to nie jest koszt 260 zł. No chyba że wszyscy wotowcy byli na zmywaku w Londynie.

marian
czwartek, 16 lipca 2020, 22:41

Koleżanka jechała prawie przez całą Polskę. Czyli do tego dobra stówa na pociąg, plus drugie tyle na nocleg. Robi się więc pięć stów. Wielu ludzi na taką sumę musi cały tydzień pracować.

....
czwartek, 16 lipca 2020, 22:40

spośród ponad 20 tysięcy podległych mu żołnierzy aktualnie 241 osób posiada świadectwa językowe uzyskane w cywilu i wojsku,... To jak rozumiem tylko wojskowe?

uhooikl
czwartek, 16 lipca 2020, 17:51

Dzień bez nachalnej promocji WOT, dniem straconym.

BUBA
czwartek, 16 lipca 2020, 16:51

Za moich czasow to byl tylko jezyk rosyjski ...

Willgraf
czwartek, 16 lipca 2020, 15:51

język angielski główna zdolność u terytorialsów - co za ... tworzy zakres szkolenia ! gdzie znajomość topografii w zakresie różnych siatek kartograficznych i umiejętność posługiwania się mapą - jej samodzielna kalibracja po wgraniu do przenośnych systemów GPS zwykłego pliku graficznego ? samodzielne skalibrowanie dowolnej mapy to podstawa a nie nauka angielskiego - czyli wykorzystywanie ogólnie dostępnego sprzętu i umiejętność jego wykorzystania jako sprzętu bojowego ! , gdzie zdolności i umiejętności wykorzystania terenu jako pozycji ryglujących itd..itd... Angielski jest całkowicie nie istotny !

Cóż
piątek, 17 lipca 2020, 01:30

Będzie bardzo istotny, ponieważ tak jak dzisiaj Amerykańska ambasada wydaje rozkazy rządowi, tak jutro Amerykańscy oficerowie mogą dowodzić WOTem...

greg
czwartek, 16 lipca 2020, 19:38

O czym ty piszesz harcerzyku. GPS cywilny bezużyteczny na polu walki. WOT używa GPSy wojskowe DAGR z modułem SAASM. Angielski potrzebny do współdziałania ze wsparciem NATO. W programie szkolenia WOT między innymi przepisy korespondencji radiowej NATO (w języku angielskim). Wstąp do WOT, nie pożałujesz.

greg
czwartek, 16 lipca 2020, 19:38

O czym ty piszesz harcerzyku. GPS cywilny bezużyteczny na polu walki. WOT używa GPSy wojskowe DAGR z modułem SAASM. Angielski potrzebny do współdziałania ze wsparciem NATO. W programie szkolenia WOT między innymi przepisy korespondencji radiowej NATO (w języku angielskim). Wstąp do WOT, nie pożałujesz.

Willgraf
czwartek, 16 lipca 2020, 23:02

słuchaj synku GPS miałem i używałem zanim ty dowiedziałeś co to jest ..UŻYWAM systemów GPS od końca lat 90-tych pierwszych Garminów i programu Ozi do kalibracji map i gwarantuje tobie ,że lepiej odnajdę się w terenie na mapach 1:25 000 robionych ze zdjęć lotniczych w latach 40-tych od ciebie na wojskowych 50-tkach ..proszę dziecko nie komentuj jak nie masz pojęcia w temacie...Terytorialsi powinni umieć posługiwać się sprzętem taki jaki jest dostępny na rynku a nie specjalistycznym

greg
piątek, 17 lipca 2020, 13:38

Nie jestem synkiem. Ja do Ozi Explorera wrzucałem 10-tki, ewentualnie 25-tki. 50-tki to szczebel batalionu więc raczej trudno się na takiej mapie odnaleźć z zakładaną dokładnością. SPS (standardowy serwis GPS) dostępny w odbiornikach komercyjnych obecnie zakłócany na Morzu Czarnym z Krymu. U nas podobne ryzyko z Kaliningradu. PPS (serwis precyzyjny) dostępny tylko w odbiornikach wojskowych odpornych na zakłócenia (DAGR z modułem SAASM dodatkowo przystawka odbierająca M-code). Po co WOT Garminy skoro ma DAGRY. Poszukaj w Ozi opcji do współpracy z DAGR. Widzę że masz potencjał więc nie krytykuj tylko wstąp do WOT i dziel się wiedzą z innymi. Jako bonus będziesz miał dostęp do wojskowego GeoSerwera. Potrzebujemy w WOT ludzi od geomatyki.

Jabadabadu
piątek, 17 lipca 2020, 19:44

Odporny na zakłócenia Really?

greg
sobota, 18 lipca 2020, 20:17

Rally. SAASM (anti spoofing) + M-code (odporna na zakłócenia emisja). Płytki z takimi modułami GPS montowane są w głowicach rakiet naprowadzanych na cele.

greg
sobota, 18 lipca 2020, 20:17

Rally. SAASM (anti spoofing) + M-code (odporna na zakłócenia emisja). Płytki z takimi modułami GPS montowane są w głowicach rakiet naprowadzanych na cele.

czwartek, 16 lipca 2020, 17:24

We serve you lord...dobrze kowalsky...5+ ....mudżyn ma umieć słuchać lorda...przecież nie zatrudnia usmani translatorów jak do Irakijczyków czy afgańczyków. Hau hau

Kazik :)
czwartek, 16 lipca 2020, 16:45

Marzyciel - WOT za słabi by walczyć za silni by być PCK.

Willgraf
czwartek, 16 lipca 2020, 17:51

:) może i marzyciel ale to własnie tak powinno szkolić się formację WOT umiejętność adaptacji i wykorzystania wszystkiego co pod ręką oraz znakomita znajomość zasad topografii i przemieszczania się w terenie - ale jak widać tej wiedzy nie ma kto przekazać - stąd kursy szydełkowania po angielsku - a przecież z proszku do prania też można zrobić ładunek nawet termobaryczny :)

Kazik :)
czwartek, 16 lipca 2020, 18:54

Kumam, dlatego z WOT uciekają jak zobaczą, że bojówka jest druga w kolejności po tzw. zarządzaniu kryzysowym. Nawozy fosforowe zakupione w Polsce - niejaki Pan Anders Breivik wykorzystał w zamachach w 2011 - jako ciekawostka.

Jabadabadu
czwartek, 16 lipca 2020, 18:40

Z mąki też można i to nawet lepszy. Ale tego właśnie ich nie uczą (innych, równie pożytecznych rzeczy też nie uczą), bo to baaaardzo niebezpieczna wiedza jest! Grunt to angielski. Czyżbyśmy spodziewali się wojny z ... Anglią? Czy też może zaatakują nas USA? No i na taki właśnie scenariusz WOT z gruntową (to nie błąd) znajomością angielskiego jest jak znalazł.

Jabadabadu
czwartek, 16 lipca 2020, 18:40

Z mąki też można i to nawet lepszy. Ale tego właśnie ich nie uczą (innych, równie pożytecznych rzeczy też nie uczą), bo to baaaardzo niebezpieczna wiedza jest! Grunt to angielski. Czyżbyśmy spodziewali się wojny z ... Anglią? Czy też może zaatakują nas USA? No i na taki właśnie scenariusz WOT z gruntową (to nie błąd) znajomością angielskiego jest jak znalazł.

Kościuszko
czwartek, 16 lipca 2020, 18:37

No chyba przedawkowaleś film pt. Rambo...

Jabadabadu
czwartek, 16 lipca 2020, 19:30

Uwierz, mąka (i inne pyły też) cuda czynić potrafi. O niektórych nawozach sztucznych i farbach nawet dla prządku nie wspomnę. To z praktyki.

Roman
piątek, 17 lipca 2020, 11:24

Puknij się w głowę jeśli chcesz coß wysadzić mąka w warunkach bojowych, chyba swój młyn na miedzy. Chcesz wytworzyć domorosłych pirotechników bez palców i rąk? Jak tak czytam te wasze bzdury co ten WOT ma umieć to ogarnia mnie smutek.Chyba lepiej skupcie się na waszych klawiaturach i dalej grajcie na monitorach.

Jabadabadu
piątek, 17 lipca 2020, 19:48

Żeby to zrobić o czym piszę trzeba dużo wiedzieć i jeszcze więcej umieć. Domorosły Romanie.

Roman
sobota, 18 lipca 2020, 15:46

Gratuluję, już głosuje na twoją nominacje w strukturach WOT. Będziecie światowymi pionierami tej technologi, no i pewnie paru innych także.

Qwe
czwartek, 16 lipca 2020, 19:20

W czym przedawkował, w tym że każdy żołnierz WOT powinien poruszać się w terenie używając mapy i kompasu, że powinni być szkoleni w sabotażu i dywersji, prowadzeniu asymetrycznej wojny, że powinni znać każdy kąt swojego rejonu odpowiedzialności. W zamian zdają angielski, pilnują lasu i maszerują. Oprócz zarządzania kryzysowego i pełnienia roli OC stają się taką rezerwą wojsk operacyjnych do pełnienia łączników z amerykańskim panem.

Kościuszko
piątek, 17 lipca 2020, 18:12

Co ty będziesz, z jakiego sabotażu i jakiej dywersji??? ,nim napiszesz takie bzdury to odpowiedź na jedno, proste pytanie: czy ten sabotaż i dywersję mają prowadzić w mundurach???

Terytorials
czwartek, 16 lipca 2020, 21:29

Na poligonie, moim zwiadowcom zakazano, czolgania sie we wysokiej trawie... Bo kleszcze. Piekny to był poligon...

Piotr ze Szwecji
piątek, 17 lipca 2020, 12:44

Zawsze można zaszczepić się. Kupić maść i spray przeciw kleszczom. Logistyka WOT zawiodła?

Tweets Defence24