Kolejne T-72 idą do wojska

12 kwietnia 2021, 15:01
Zrzut ekranu 2021-04-12 o 15.31.43
Zmodyfikowany T-72 / Fot. ZM Bumar-Łabędy
Reklama

Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" przekazały użytkownikom w pierwszym kwartale bieżącego roku 15 zmodyfikowanych czołgów T-72. Kolejne cztery mają zostać dostarczone do końca kwietnia br.

W rozmowie z Defence24.pl Ilona Kachniarz, Dyrektor Komunikacji i Marketingu PGZ podała, że zarówno 15 dostarczonych czołgów, podobnie jak kolejne cztery, jakie mają zostać przekazane w kwietniu, pochodzą z puli przeznaczonej pierwotnie na 2020 rok. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego, na remonty czołgów T-72 wraz z modyfikacjami przeznaczono łącznie 118,7 mln zł. Jako, że wydatki objęte tym rozporządzeniem, wydanym na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, nie wygasają do listopada 2021 roku, prawdopodobnie będzie możliwe wydatkowanie przeznaczonej na ten cel kwoty.

Przypomnijmy, że na początku br. informowaliśmy, że opóźnione wozy zostaną dostarczone "w pierwszych miesiącach br.", i wtedy też środki przeznaczone na prace trafią do wykonawcy. Pojazdy są przekazywane do 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz nowo formowanego batalionu 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, stanowiącej część 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Prawdopodobnie do tych jednostek w pierwszej kolejności trafią również kolejne czołgi, przewidziane z puli na rok bieżący. Bumar zaznacza w komunikacie, że obecnie trwa proces przygotowania kolejnych partii wozów zgodnie z harmonogramem i wolumenem przewidzianym do realizacji w roku bieżącym.

Konsorcjum PGZ S.A., wspólnie z wchodzącymi w skład GK PGZ Zakładami Mechanicznymi „BUMAR-ŁABĘDY" S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. zawarło 22 lipca 2019 roku z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu umowę na remont czołgów T-72 z ich modyfikacją, w ramach której wozy otrzymują m.in. nowe przyrządy celownicze i obserwacyjno-celownicze (włącznie z termowizorem produkcji PCO) oraz cyfrowe środki łączności zewnętrznej i wewnętrznej (produkcji Grupy WB). Łączna wartość umowy to 1,749 mld zł.

Reklama
Reklama

Bumar kontynuuje również realizację umowy wieloletniej na remonty główne i konserwacyjne wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2 oraz WZT-3, której wykonanie przypada na 2019-2022. Jak podała spółka, do końca marca przekazano do jednostki wojskowej w Braniewie dwa wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3M po wykonanym remoncie głównym. Obecnie trwa proces przygotowania kolejnego wozu, który zostanie przekazany Siłom Zbrojnym RP jeszcze w tym miesiącu.

Współpraca: Jakub Palowski

image
Fot. Bumar-Łabędy
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 231
Reklama
rezerwa 77r.
poniedziałek, 12 lipca 2021, 13:19

rozpisujemy się o czołgu / a silnik p. SZYMKOWIAKA : silnik o zmiennym stopniu sprężania , wielopaliwowy pomimo otrzymania nagrody z MON , został usunięty do ZAMRAŻARKI , na czyje zlecenie działaja ,, GREMIA " ????

TROJAN
środa, 28 kwietnia 2021, 14:15

1,749 mld zł leci w błoto

MRW
środa, 14 kwietnia 2021, 11:24

W razie wojny to rząd pojedzie tymi trupami na front bo nikt inny....

pl87
środa, 14 kwietnia 2021, 09:11

Nie ma to jak nabijanie statystyk eksponatami muzealnymi. A teraz odrobina matematyki. 13 batalionów czołgów po 58 wozów 754 maszyny. 754 czołgów na etacie, bez rezerwy technicznej/szkolenia (przydałoby się jakieś 200-250 zapasowych sztuk). 4 bataliony Leo2 232+15(rezerwa), 4 bataliony PT-91 232+0(rezerwa); 5 batalionów T-72 290 wozów (oczywiście bez rezerwy). Brak wozów rezerwowych oznacza jednostki jednorazowego użycia (czas W), a modernizacja skadrowanie (Leo2PL). Będziemy widzieć te 290 zmodyfikowanych T-72 jak świnia niebo... Szykują się puste cokoły i skadrowane/papierowe jednostki - bez żołnierzy i czołgów. Ten balonik pęknie.

GRD
środa, 14 kwietnia 2021, 08:38

Mogliby dorzucić pancerz reaktywny. W Górskim Karabachu sprawdził się, a tak mamy golasy.

Herr Flick
środa, 14 kwietnia 2021, 08:29

Niech czynniki wojskowe nie zapomną o modernizacji co najmniej jednego T - 34. Załoga RUDEGO jeszcze żyje, może się przydać...

królewiec
wtorek, 13 kwietnia 2021, 23:51

Modyfikowane T-72 potrzebne są dla 18DZ . 19 brygada ma mieć 2 bataliony pancerne , jeden z 21 Brygady już jest . 12 batalionów to wobec jakościowej i ilościowej potencjalnego agresora za mało .NATO nie ma w Europie większych sił pancernych . USA potrzebują ok 120 dni na przerzut wojsk lądowych ze Stanów żeby przyjść Nam z realną pomocą . FR szykuje się na ew. konflikt z Ukrainą oraz Polską a nie na konflikt z USA i starym Nato. Do tego wystarczy im modernizować to co mają .Pojawiły się informację że odkurzają nawet stare T-62 i T-64 . Drogi Armata potrzebny jest na parady , marketing i rozwijanie technologii . Polska musi mieć czołgi i skuteczną amunicję ,produkowane i serwisowane w kraju .Cyrk z Leopardami powinien być przestrogą . Czołgi mają odpowiadać wymogom wschodnioeuropejskiego teatru działań i przeznaczone do walki z tym co mają Rosjanie .Czyli mają jeździć wiosną po np. polskich mokrych polach czy drogach i mostach. Rozsądne koszty eksploatacji i serwisu plus świadomość że duża część załóg i obsługi to będą rezerwiści . Dlatego nie ma innej opcji jak transfer technologii i produkcja w polskich fabrykach z polskim łańcuchem dostaw a nie montownia z nakrętkami z importu . Żadnych zakupów bieda Abramsów z półki . Mamy niezłej klasy optoelektronikę, łączność , pancerze reaktywne , podobno systemy aktywnej i pasywnej obrony . Wielu analityków wskazuje na ofertę Rotem i nową spolonizowaną wersję koreańskiego K2 . Koreańczycy obiecują w dwa lata wykonać prototypy K2PL wg polskich wymagań, transfer technologii w tym pancerza ale i lufy ,przeniesienie i pomoc w uruchomieniu produkcji i polskiego łańcucha dostaw . Potem współpracę przy nowych polskich już czołgach nowej generacji . Oczywiście nie za darmo ale żadna inna oferta nie jest tak elastyczna i nie obejmuje tak dużego transferu technologii oraz stopnia polonizacji.

Prawdzi itd.,itd.
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:36

Nie jestem w Monie ale mam na co dzień do czynienia z ciężkim sprzetem w terenie.Z wyłączeniem ewidentnych bagien a dokładniej torfowisk niskich czy wysokich lub madow,których lokalizację dostaje wykonawca od Inwestora a ten np.od WIOŚ lub od Lasów Polskich albo przejdzie się po prostu po terenie i bez kaloszy popatrzy co rosnie(np.turawa,kostrzewa)To można przemieszczać sprzęt praktycznie po całejPolsce(Nie znam Podlasia i Mazur),po drogach gruntowych Czy po polach ,nie demonizujmy "wody na polu" .W skrajnych wypadkach można sypać groble,fakt nie pod ogniem,choć tak kochamy Braci że Wschodu że i to możliwe.Mozna odwodnic teren np.szeregiem otwiertow i pomp do szlamu, zasilać je PADami.W Iraku władze usiłował zatrzymać cały sprzęt a i tak Koledzy z Dromexu sprytnie wywieźli to co nie było umocowanie w ziemi.Dzis Pryncypał z (...) Nie ma wątpliwości że przy jakieś zawierusze to g.... ewakuluje do siebie.Dzies to nie czasy młotka i przecinaka.Uzbrojenie warsztatów (nie w sensie militarnym) w osprzęt jest takie ,że serwisantom z V czy M oczy bieleją.Ceny poserwisowe zmusiły do korzystania z "dzieciaków" ,są tacy co potrafią obejść zabezpieczenia i w skrajnym ,najskrajniejszym wypadku "zmusić " (...)do pracy na skłonie, pod czynną siecią PKP.kto to wie ten wie.Sa tacy co potrafią skrzynię M zmusić do przejścia z trybu awaryjnego na normalny w sytuacji gdzie serwisant z M (w samochodzie na gwarancji)zgrał dane na laptopa i wrócił do Niemiec a sprzęt tygodniami stał.Nie demonizujmy więc też braku wiedzy i umiejętności Rezerwy i Ochotników.

mc.
środa, 14 kwietnia 2021, 10:55

"Cyrk z Leopardami powinien być przestrogą" - POTWIERDZAM !!! Do zakończenia programu minimum trzy lata, a i tak potem dalej nie będziemy mieli możliwości wykonywania remontów w dużym zakresie (np. dorabiania części)........................................................................................................................................... Co do: "Koreańczycy obiecują w dwa lata wykonać prototypy K2PL wg polskich wymagań". W dwa lata możemy opracować własny czołg. Mamy praktycznie wszystkie jego elementy poza silnikiem (nie wolno korzystać z niemieckiego !!! patrz ograniczenia jakie Niemcy nałożyli na Koreańczyków), ale byłoby wspaniale gdyby WZM Poznań kupił pełną licencję na silniki Advanced Combat Engine (o mocy 1500 KM, a dla innych wozów 1000 KM). Brakuje nam też SKO, ale tu jest duży wybór. Taki czołg powinien pracować też w systemie BMS (tak jak planowane jest to z Rosomakami). Oczywiście potrzebna jest też bardzo dobra armata, ale tu można skorzystać z oferty Ukraińców czyli armaty KBA-3 (i produkować ją w HSW). Co więcej armatę tę można użyć do modyfikacji PT-91 (ma identyczne czopy). A przy takiej modyfikacji (PT-91) wymienić łożysko wieży i jej napędy na elektryczne.

andrzej.wesoly
środa, 21 kwietnia 2021, 10:05

Niemcy - ze swoim doświadczeniem i technologiami - pracowali nad Leopardem - od prototypu do produkcji Leo I następnie kolejnych wersji Leo II - prawie dwadzieścia lat. A i tak technologię pancerza dostali od anglików (pancerz Burlingtona)

Gojan
środa, 14 kwietnia 2021, 23:36

" W dwa lata możemy opracować własny czołg" - ciekawe.

Żołkak
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:40

Lepszy taki czołgi niż żadne - oby tylko były sprawne i mogły potencjalnie wejść do walki. Może niektórym się to nie podoba, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Na chwilę obecną nie ma innej opcji. Niech jeszcze tylko kupią albo opracują (w miarę szybko) nowocześniejszą amunicję, a koszt-efekt ewentualnego konfliktu z potencjalnym przeciwnikiem przesunie się na korzyść RP.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:29

Radzę obejrzeć film na YT: Amunicja czołgowa. To wywiad z inż Nowakiem, mówi bardzo ciekawe rzeczy. Nie zawsze trzeba przebić pancerz innego czołgu, czasami wystarczy uderzyć w wieżę (z odległości np. 500m) pociskiem odłamkowo-burzącym (23 kg x 800 m/sek) i przynajmniej ogłuszysz załogę czołgu przeciwnika. Ale oczywiście były przygotowane prototypy amunicji przeciwpancernej, ale MON nie był zainteresowany.

Marek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:17

Tu się zgodze potrzeba nowoczesnej amunicji przeciw pancernej coś na wzór Rosyjskich pocisków Mango-M i Świeniec-2.

Gucio77
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:44

Bardzo fajną amunicję do PT-91 produkuje Pakistan Ordnance Factiories - 125MM APFSDS/T, 125 MM H.E.FS TK . Niestety w MON zapewne a nie wiedzą że taka amunicja istnieje.

wojtas
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:26

A powinny iść do muzeum.

---
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:59

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma...

wacek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 18:47

Patrząc na te czołgi, które idą do wojska jak również czytając artykuł na oficjalnej stronie MON pt."Wojsko Polskie coraz silniejsze – powstaną nowe brygady i bataliony Terytorialsów" to już nie mam żadnych złudzeń co do wartości tego wojska. Zastanawia mnie tylko na co idzie corocznie te 2% PKB przeznaczone na wojsko.

ja
środa, 14 kwietnia 2021, 08:35

2 proc. idzie na mieszkania dla oficerów.

Antypropaganda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:26

To jest jest jeden z elementów o których mówił min. Błaszczak Mariusz a mianowicie to Polska wyznacza nowe trendy w NATO

Olender
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:56

Nadal mi brakuje w tym czołgu dobrego działa i amunicji przeciwpancernej... reszta jest do ogarnięcia łącznie z pancerzem reaktywnym i aktywną ochroną. To jest lekki i niski czołg w porównaniu z konstrukcjami zachodnimi więc nie jest łatwo go trafić, chyba że stoi się na pustyni. Jeżeli dać mu dobre działo i amunicję to koszt-efekt był by niesamowicie pozytywny dla Polski. Zwłaszcza jeśli będziemy modernizować starsze T-72

sierżant
piątek, 30 lipca 2021, 00:09

pancerze reaktywne mają wszystkie T72, przynajmniej tak było do roku90,Wiem bo słuzyłem w 34 brygadzie w Zaganiu ponad 20 lat.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 13 kwietnia 2021, 18:58

Właśnie amunicja to jest bolączka każdego uzbrojenia WP.

Tani
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:55

Bzdety gosciu piszesz ,bo przede wszystkim nie wiesz jaka amunicja jest na uzbrojeniu. Bo tego MON ci nie napisze. Wiesz jaka uzywa bo pisze na skrzyniach ale ta ma conajmniej 30 lat to sa info tajne i tyle w temacie

kkk
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:06

Ja czegoś nie rozumiem. Czy każda armia ujawnia ilość i parametry posiadanej amunicji? Skąd wy macie takie informacje? Albo siedzicie głęboko w temacie, ale wtedy łamiecie prawo, albo po prostu piszecie co wam klawiatura przyniesie.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 14 kwietnia 2021, 20:09

Na podstawie jakiego paragrafu twierdzisz że ktoś tu łamie prawo?

kkk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 11:59

Jeżeli prawdziwe parametry środków bojowych są informacją publiczną, to wycofuję się z tego co napisałem. Tylko po co wtedy ta cała szopka z przepustkami do jednostek wojskowych.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:11

Wejdź sobie na stronę HSW, albo Mesko. Takie informacje są jawne.

Gregor
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:26

Witam. Pierwszy raz wpisuje komentarz. Co prawda nie do końca na temat ale: widziałem dziś pierwszy raz na żywo terenowego Forda dla naszej armii. Wyglądał jak dosłownie terenowy KARAWAN, byłem w wojsku więc nie rozumie kompletnie zakupu tak pomalowanych z chromami pojazdów...dramat.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:31

A dla kogo były Mercedesy G-klasa ? Czy wozily normalnych żołnierzy ?

Woit
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:03

Idą do wojska a powinny do huty.

Extern
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:29

Nie do huty, tylko do magazynów mobilizacyjnych. I tam pewno właśnie trafią za kilka lat gdy w końcu nasi decydenci zdecydują się na jakieś rozwiązanie bardziej docelowe. Na razie będą robiły za jeżdżące symulatory dla załóg oraz dadzą podtrzymanie Bumarowi zanim zacznie produkować nowy typ czołgu.

Tani
środa, 14 kwietnia 2021, 07:59

Nie dlatego ,tylko beda dotarte i pojda znowu na sklad. Ile razy wam trzeba powtarzac sprzet po dlugim postoju musi isc na remont bo go nie odpalicie. Siadaja uszczelnienia zarowno silnika jak instalacji hydraulicznej. Dokladnie jest tak samo w Rosji ,tanki ida na remont i modernizacje dlatego ze tam jest pobor. U nas nie zmodernizujesz bo ostatni pobor byl ? Chyba ponad dziesiec lat temu. Stad ta roznica nasze sa w standardzie 2008 ich aktualnym bo pobor w Rosji to 12 m-cy. Czyli zolnierz po 12 miesiacach sluzby jest rezerwista. U nas najmlodszy rezerwista jest po trzydziestce. Kto to jest rezerwista ? To obywatel PRLV z karta mobilizacyjna. Delikwent ktory nie ma karty mobilizacyjnej rezerwa nie jest chociaz mogl byc w wojsku. Decyduje o tym Wojskowa Komenda Uzupelnien.

Kazik :)
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:12

Jak się patrzy na to zdjęcie na początku artykułu, to tylko ciśnie się jedno - CZARNA ROZPACZ!!!!!!!!

AlS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 18:54

Moim zdaniem z czysto marketingowych powodów powinni mu byli dołożyć chociaż bloki pancerza ERAWA ALU. Te czołgi mają być używane jako WWO, nie MBT, ale taki zabieg po pierwsze zamknąłby nieco usta krytykom projektu, na zasadzie - patrzcie, zrobiliśmy nową wersję Pt-91, po drugie, zawsze by zabezpieczył dodatkowo przeciw pociskom kumulacyjnym. Czyli tym samym poprawił komfort psychiczny załóg. Wszystko to kosztem zalewie paru setek dodatkowych kilogramów, oraz funduszy na kasety ERA. Popełniono więc duży błąd wizerunkowy, oraz pozbawiono czołgi dodatkowej przeżywalności na polu walki.

Lord Godar
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:24

Jeśli chodzi o dopancerzenie , to powinny dostać docelowo kostki ery i pakiet "urban" , bo to by im pozwoliło działać w miarę bezpiecznie w roli WWO .

CBG
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:11

>Łączna wartość umowy to 1,749 mld zł Czyli na standardy międzynarodowe, 456 mln USD. Co można za tyle kupić jeśli chodzi o czołgi? -40-50 nowych zachodnich lub sojuszniczych czołgów jak Leo 2, Abrams, Leclerc, K2. -80-100 T-90 (z ciekawostek ukraiński Oplot kosztuje podobnie). -150-170 ZTZ-99 (chińska modernizacja T-72). Jasno więc widać że wydanie takiej sumy na remont i lekką modernizację przestarzałych T-72M to z punktu widzenia armii marnotrawstwo (cena połowy nowego, nie "małpiego modelu" i lepiej wyposażonego T-72 za ledwie remont+?), a z punktu widzenia rządu dofinansowanie zakładów do serwisowania przestarzałych czołgów.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:12

108 Abramsów dla Tajwanu kosztuje 1,3 mld USD czyli jeden to 12 mln USD. Czyli 456 mln USD dzielone przez 12 mln za sztukę to 38 czołgów. Nie uzyskałeś żadnego wzmocnienia bojowego, a czołgi typu Abrams są bardzo, ale to bardzo kosztowne w eksploatacji. Tajwan wziął Abramsy bo oczekuje od Amerykanów lojalności.

Antypropaganda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:27

Dokladnie tak jest

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:02

nie ma takiej opcji ,żebyś kupił 40 czołgów za 460 mln brutto. abramsy i leopardy licz po 13-18 mln netto za sztukę. T-90 odpada z wiadomego wzgledu. Oplot ze względu na brak możliwości prodkucyjnych w Charkowie, ktory w kazdej chwili, może znaleźć sie po 2 stronie granicy. Łatwo więc udowodniłem , że nie masz racji.

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:36

Dropik weź przestań robić propagandę to jest 11.5 mln więc da radę. Zresztą te t72 nie mają wartości na polu walki więc to topiona kasa jest. Lepiej było by sprzedać je gdzieś póki jeszcze można zarobić i kupić za to coś nowszego

mc.
środa, 14 kwietnia 2021, 10:34

Nie myl dwóch systemów "walutowych". Te 460 mln to USD i to w dodatku netto, bo w Polsce trzeba doliczyć VAT.

KrzysiekS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:04

Pomijając MON z tego co widać w necie na dodatek toczy się wojna wewnątrz Bumaru w skutek powołania jednego prezesa dla WZM Poznań oraz Bumaru. Konflikt interesu obu spółek. Na dodatek zabronili w Bumarze produkcji cywilnej czyli dodatkowej kasy. Wynik albo ktoś zrobi porządek albo co jest bardziej prawdopodobne Bumar legnie finansowo. Wynik takiej wojny to brak możliwości produkcji czołgu w Polsce.

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:38

K2 i tyle w temacie. Praca dla Polaków na wiele lat. Zawiązać współpracę przy tym w regionie i mamy pracę na dekady pod warunkiem przekazania technologii

GRD
środa, 14 kwietnia 2021, 08:44

Dokładnie. Dodatkowo podpisać umowę między uczelniami technicznymi, szkolić młody personel i kadrę naukową w Korei wg tamtejszych standardów.

K2Fantasta
środa, 14 kwietnia 2021, 06:59

W końcu nikt nie obieca tyle co koreańczycy.... a że z obietnic wywiązują się jak się wywiązują to już pomijalne prawda??

trzcinq
środa, 14 kwietnia 2021, 12:52

Jakie pomijalme. No akurat oni się wywiazują

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:52

Mam wrażenie że WZM Poznań "nad poziomy wylatuj-e". Nie rozumieją że niszcząc Łabędy niczego nie zyskają. Jeśli będzie K2, to część mechaniczną będzie robił Cegielski, jeśli ABRAMS-y to zajęcie będą mieli... Amerykanie, jeśli Leopardy to teoretycznie oni (WZM), ale... Po doświadczeniach z Leopardami i niechęcią Niemców do współpracy, są tylko dwie istotne oferty, czyli K2 i ABRAMSy. WZM Poznań wygrałby gdyby podchwycili mój pomysł - licencyjna produkcja silnika Advanced Combat Engine (o mocy 1500 KM, a dla innych wozów 1000 KM).

wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:45

Nie w Polsce, tylko w Bumarze. Może lepiej zaorać i wybudować nowe?

KrzysiekS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:47

Jak masz pieniądze nie widzę problemu i przy okazji znajdź je na wyszkolenie całego zakładu od podstaw poza tym za 3 tyś nie będą pracować ale bogatego stać.

Bw
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:43

Lepiej pomyśleć o obronie przeciw pancernej. T 72 to kupa złomu

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:26

Czołg jest najlepsza obrona przeciwpancerna

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:40

Ale nie stary t72, to ma sens tylko w wersji Rosji co ma złomu w liczbie 10tys + nie u nas. My musimy mieć nowe technologicznie i wymiarze 500-1000 i tyle wystarczy. Muszą być to czołgi nowe i skuteczne pod względem tech

Szwejk wojak
środa, 14 kwietnia 2021, 08:40

A ja sluszalem ze 1000 plus 200 samolotow. Scfi a widzac zakupy w usa a wlasciwie ilosc nabytego sprzetu to nie cjxa byalmy cos znaczyli. Usa to zly kierunek. Jedyny z sensem i jakas nadzieja to zachod europy lub proba wiekszej samodzielnosci.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:15

A skąd weźmiesz obsadę do 1000 czołgów ??? Nie mamy rezerw, mamy bardzo mało wojska.

środa, 14 kwietnia 2021, 01:13

Szkolić specjalistów

QRF
wtorek, 13 kwietnia 2021, 18:51

Pociski podkalibrowe BM15 które są na naszym wyposażeniu mają małe szanse na skuteczne porażenie nowoczesnych/zmodernizowanych czołgów Rosyjskich. Moglibyśmy chociaż wyposażyć nasze T72 w erawe, ale to chyba przerosło naszych decydentów.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:34

Opracowano pociski ppanc nowej generacji. Nigdy ich nie wdrożono do produkcji. Wojny miało nie być. Rosjanie mieli być przyjaciółmi.

QRF
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:06

Prace trwają nad nową amunicją.

fox
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:52

cena t-84 opłot m to około 5,5mln dolarów czyli nasz pt17 też byłby mniej więcej w tej cenie. zanim doczekamy się tego nowego polskiego wilka to mogliby zakupić za 1,79mld 80 sztuk nowych pt17 byłby z tego większy pożytek dla wojska i fabryki zamiast pudrować t72. program modyfikacji jest od 2019r. czyli dziś wojsko miałoby by kilkadziesiąt nowych czołgów. właśnie co z programem wilk, który ma zastąpić t-72, miał być w kraju budowany nowy czołg, ktoś coś słyszał o jakiś postępach w tej sprawie?

Marek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:37

W teori HSW ma możliwość produkcji armat do kalibru 155 wiec mogli by zrobić nową armate np.125 lub 120 przy swoim parku maszynowym do tego stabilizacja armaty i nowe systemy celownicze np.WBElektonik mógł by coś zaprojektować plus nowa amunicja przeciw pancerna np. coś w rodzaju ROSYJSKICH Mango-M i Świeniec-2. I MAMY BARDZO DOBRY CZOŁG T72. NASZYM GLÓWNYM ZAGRORZENIEM SA ROSYJSKIE T72 I T90 I PRZEDEWSZYSTKIM ROSYJSKI LOTNICTWO SZTURMOWE. WIEC NIE POTRZEBUJEMY NIEWIADOMO CZEGO JESLI CHODZI O CZOLGI.

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:41

Wilk jest w lesie...

WoT
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:02

Znaczy się ile ich jest wyremontowanych 15+(4) ? A ile jeszcze jest planowanych? Ile rocznie?

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:47

Mam propozycję - skoro WZM Poznań chce odgrywać ważną rolę w "przemyśle czołgowym" to niech Minister Obrony Narodowej kupi od Firmy Advanced Combat Engine licencję na nowy silnik czołgowy (dwusuwowy diesel, 6 cylindrów, 20 litrów pojemności o mocy 1500 KM), i przekaże ją Firmie WZM Poznań. HSW ze względu na swoje możliwości kupuje licencję na armaty KBA-3 a produkcją "wanny" i wieży wraz z montażem całości mają zajmować się Łabędy. Czołg mógłby być silnym rozwinięciem koncepcji T-72 (dłuższy o jedno koło nośne), ale jednocześnie lekki (max do 50 ton) i wyposażony w systemy współpracy z własnymi jednostkami (czyli coś w rodzaju Link-16). Budowa prototypu takiego czołgu (ok. 4 sztuk) nie zajmie więcej niż 36 miesięcy, minimum 12-18 miesięcy na testy i można rozpoczynać produkcję

Gucio77
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:56

Co by było gdyby. Ja bym wysłał delegację z Łabęd z wizytą do indyjskich zakładów produkujących licencyjne T-90S. Hindusi produkowali wcześniej T-72. Wykorzystałbym platformę T-72. Powołał dwie grupy projektowe - jedną od napędu, drugą od systemu wieżowego.

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:43

Silnik tak, ale sama koncepcja t72 już nie. To relikt. Zresztą lepiej kupić już licencję na jakiś czołg co istnieje i jest już rozwinięty zamiast dochodzić dekady do jakiś rozwiązań. Tak jest taniej !

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:19

Jeśli kupisz licencję na czołg, kupujesz licencję na całość. Korzyści dla polskiego przemysłu zerowe. Dodatkowo pojawiają się ograniczenia. No i opłaty licencyjne. Sprawdź ile HSW płaci Koreańczykom za jednego Kraba (choć kupiliśmy tylko podwozie).

wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:28

Rozsądne.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:15

P.S. Ten silnik jest bardzo zwarty. Silnik wspolbiezny, czyli 6 cylindrów 12 tlokow. Jest też wersja 4 cylindrów o mocy 1000 KM.

GRD
środa, 14 kwietnia 2021, 08:47

Popieram ale jest jedno ale. Większość forumowiczów myśli logicznie, co niestety nie dotyczy polityków i oficerów Wojska Polskiego.

gugluk
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:41

Drodzy komentatorzy, rozumiem Waszą gorycz wszak wypływa z troski, jednak te wozy nie będą używane jako czołgi przełamania tylko jako wozy wsparcia piechoty oraz szkoleniowe pod kadry które przejdą do nowych czołgów, mobilna arty. Taka ich rola. nie wierzę aby w Polskiej armii byli idioci oficerowie którzy chcieliby je wykorzystać jako wozy przełamania. Czyli łączność, pasywne przyrządy celownicze , maskowanie i nowa amunicja. łączność jest, pasywne są maskowanie jest tylko ammo nie mamy ale tą można kupić na rynku Oczywiście wojna pisze swoje scenariusze ale lepiej mieć armatę za plecami niż RPG, wszystko.

Tani
środa, 14 kwietnia 2021, 08:02

To sa mbt i beda uzyte jako mbt i dadza sobie doskonale rade. W tej klasie pojazdow to jeden z lepszych. Jesli nie najlepszy. To nasz ekwiwalent Leo A4.

Telamon
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:18

WWO w pierwszej kolejności potrzebowałby skutecznej armaty, SKO i nowoczesnej amunicji. Do tego stabilizacji działa, systemów obserwacyjnych i celowniczych... Nasze T-72M1 nawet nie nadają się do roli WWO bo nie są w stanie prowadzić celnego ognia.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:58

Nowa armata KB-3, nowe łożysko wieży itd i masz super sprzęt. Taką wersję proponowały Łabędy ale nikogo to nie interesuje.

rydwan
środa, 14 kwietnia 2021, 08:38

a amortyzacja zawieszenie ? ten czołg jest za krótki , w terenie podskakuje ze celować sie nie da !!!

Telamon
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:56

Nie nazwałbym go "super". Raczej "mniejszymi trupami" bądź "zdolnymi coś zrobić na polu bitwy". Poza tym pewnie trzeba by więcej części wymienić jak chociażby wsadzić silnik o większej mocy bo M1 ma jej niedostatek.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:49

Ile Rosjanie mają T-14 ? 20 czy może 30. I nie chcą ich produkować, bo ta wizja jest nieporozumieniem. A ile a w zasadzie kiedy Niemcy będą mieli nowy czołg ? Za piętnaście-dwadzieścia lat, i będzie ważył 70-75 ton. Gdzie go zastosujesz ? Większość czołgów na świecie to odpowiedniki T-72, i większość czołgów jakie mają Rosjanie to właśnie takie czołgi. Zmodernizowane !!! Nie potrzebujemy Merkawy czy Abramsa, bo każde pole walki ma swoją specyfikę. My potrzebujemy "lekkiego" (do max 50 ton) , silnie uzbrojonego i z dużą ruchliwością czołgu. Systemy rozpoznania, łączności i współdziałania mamy już opracowane (jest propozycja by budować Rosomaki w wersji BMS)

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:45

Ale po kiego starego grzyba to remontować , to trupy.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:20

A po kiego robią to Rosjanie ?

kola
środa, 14 kwietnia 2021, 10:21

po raz n-ty, Rosjanie remontują INNE czołgi

Robal
środa, 14 kwietnia 2021, 09:44

Rosjanie nie remontują wersji T-72M.

Dalej patrzący
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:04

Z T-72M czołgu się nie zrobi. Ale można zrobić ciężki BWP - rodzaj Super-Achzarita. Lepiej opancerzone od Borsuka i z mniejszym przekrojem czołowym. Z ZSMU czy ZSWW-30 i zwiększonym pakietem kppanc. Ale do tego trzeba odrobiny inwencji czy choćby wyobraźni - a tego w MON i IU zupełnie brak.

Extern
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:44

Robiono w armii takie analizy, wyszło że nie warto, cena przeróbki bardzo wysoka, trzeba przebudować praktycznie cały czołg włącznie z cięciem i przespawywaniem wanny aby zrobić przejście obok silnika dla desantu, potrzebny jest nowy mały silnik i nowa przekładnia. Trochę bez sensu, bo nawet takie staruszki jako czołgi będą bardziej przydatnie w walce na naszym terenie niż ciężkie BWPy. Żydzi jako jedyni zrobili takie przeróbki, ale oni mają zupełnie inną od naszej specyfikę terenu walki. W dodatku w sumie już sobie z tym dali spokój i teraz przerabiają starsze wersje merkaw które się do tego znacznie lepiej (silnik z przodu) nadają .

Rezerwa
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:29

Sprzedać te wszystkie t-72, "twarde" zostawić w rezerwie i pozyskać z USA ok 350 abramsów. Do tego pomyśleć o tym co pisano na defence24 w artykule https://www.defence24.pl/us-army-szuka-skaczacych-min-przeciwpancernych i to byłaby odpowiedź na rosyjskie "zagony' pancerne. Plus oczywiście artyleria (więcej krabów)

Telamon
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:23

Abrams jest koszmarny w utrzymaniu i dlatego nigdy nie przebił się na rynek europejski. Grecja nawet za darmo ich nie chciała. Uczciwiej byłoby pomyśleć o stworzeniu prawdziwego WWO... albo o redukcji sił pancernych do poziomu na który pozwala nasz budżet.

tak tak
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:40

Egipt ma ponad 1000 szt . i nie narzeka

Telamon
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:59

Egipt ma linię produkcyjną Abramsa od siebie od końca lat 80-tych. To zawsze dobrze wpływa na cenę eksploatacji.

Marek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:53

Nie ma jednak nic za darmo – turbina potrzebuje ogromnych ilości powietrza i paliwa. Potężne filtry powietrza (układ filtracji powietrza ma całkowitą objętość 0,68 m3) trzeba zmieniać często – np. podczas działań na Bliskim Wschodzie w warunkach dużego zapylenia trzeba je było niekiedy wymieniać codziennie. W warunkach leśnych, jak na europejskim TDW, jest niewiele lepiej. Gdyby zaniechać częstej wymiany filtrów, znacząco spadłaby żywotność silnika. Duże zapotrzebowanie na powietrze utrudnia również pokonywanie przeszkód wodnych – tylko niewielki procent czołgów Abrams jest przystosowanych do pokonywania przeszkód wodnych metodą głębokiego brodzenia, a ryzyko poważnej awarii w razie zalania stropu kadłuba jest znaczne. Znane są przypadki trwałego unieruchomienia czołgu podczas przejazdu przez rowy wypełnione wodą – chlapiąca woda uszkadzała silnik na tyle, że usunięcie usterki siłami załogi (a nawet załogi wozu zabezpieczenia technicznego) było niemożliwe. Poza dużymi ilościami powietrza, silnik wymaga także wielkich ilości paliwa – lotniczego JP-8. Dla US Army dostarczanie nafty lotniczej do czołgów nie stanowi problemu z racji na powszechność śmigłowców w jej szeregach, ale nastręcza pewnych trudności innym użytkownikom (np. w Australian Army). Turbina ma tę zaletę, że jest stosunkowo mało wrażliwa na zmianę rodzaju paliwa, lecz jak w wypadku innych silników, także AGT-1500 w razie zastosowania paliwa innego niż specjalnie do niej przeznaczone wykazuje większą skłonność do usterek, mniejszą żywotność i spadek mocy. Zużycie paliwa w czołgu Abrams wg danych z testów porównawczych prowadzonych w Szwecji w latach 90. (przetarg wygrał Leopard 2I, lokalnie standaryzowany jako Strv 122) zużywał przeciętnie 148 litrów paliwa na 10 km. Dla porównania, Leopard 2I z silnikiem MTU MB873 o tej samej mocy zużywał zaledwie 72 litry na 10 km (pokonane trasy wyniosły odpowiednio 3800 i 3730 km, zużycie całkowite paliwa 56 488 i 26 874 litry). Oznacza to, że czołgi z silnikami wysokoprężnymi o podobnej mocy potrzebują przeciętnie dwukrotnie mniej paliwa, a więc i dwukrotnie mniejszej objętości cystern (mniejszych cystern lub mniejszej ich liczby) dowożących je na pierwszą linię. Nawet na jałowym biegu zużycie paliwa jest znaczne – dopiero M1A2C otrzymał pomocniczy agregat prądotwórczy, znacznie redukujący zużycie paliwa na postoju.

Antypropaganda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:29

Bo USA by zabezpieczyć Izrael poszła z nimi na współpracę. Proste jak rogalik

...
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:37

Podobno Abrams to zużycie 148 litrów paliwa na każde 10 km, Leopard 2 to tylko 72 litry na 10 km. Egipt ma blisko zatokę perską.

wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:46

Ale oni mają kupę złota, jeszcze po faraonach...;(((

trzcinq
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:58

Brak perspektyw 3 rodzaje czołgów katastrofa. Poczekać na K2pl spolonizowany zastąpi T i Leo z czasem. Odpowiednie planowanie to podstawa

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:31

350 Abramsów to 1,4 mld USD x 3,5 ok. 5 mld USD. Masz takie "zaskorniaki" ???

bimbambom
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:21

tyle wyniesie modernizacja t-72 a z tą kasę byłoby 120 Abramsów ,dobre dwa pułki

Marek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 22:57

Abrams sie nie nadaje do działania w Polsce .szczegulnie na wschodzie Polski tak samo jak Leopard.Sa po prostu za cienrzkie!

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:15

5 mld DOLARÓW ??? Tyle chcesz wydać na czołgi ??? Kto się na to zgodzi ???

taka prawda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:07

Nawet tego skromnego pakietu remontowego Bumar nie jest w stanie wykonać w terminie taka to firma !!! Coby było w godzinie "W" to strach pomyśleć !

asf
wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:24

1) W czasie "W" to wszystkie zakłady zbrojeniowe w tym kraju ulegają zbombardowaniu, więc nie napalaj się na produkcję wojenną uzbrojenia. Albo będziemy mieć coś wybudowane zawczasu albo nie będziemy tego mieć wcale.
2) Polecam obejrzeć na YouTube film "Wywiad związki 1"

dwukapustnik bielinek
środa, 14 kwietnia 2021, 08:36

2) A co ma wspólnego propagandowy filmik związków zawodowych z bumaru do tego artykułu? W końcu nawet pan przewodniczący nie widzi nic zdrożnego w tym że czołgi nie trafiają na czas do użytkowników

Antypropaganda
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:31

No chyba że spelni sie najbardziej prawdopodobny scenariusz a mianowicie ten z Ukrainy. Rosja gdyby (ale to chyba sajfi) podejdzie do linii Wisły a potem to już polityka i incydenty znane z Donbasu

asf
środa, 14 kwietnia 2021, 00:01

Ręce opadają... zawsze należy zakładać najgorszy scenariusz, a nie taki, który jest najwygodniejszy. Poza tym jest kilka bardziej prawdopodobnych scenariuszy...

roman grodzki
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:53

Naprawdę to złom pieniądze podatników wyrzucone na wizje teatru wojennego z drugiej wojny. Może mamy gdzieś ukrytego przeciwnika który tego się przerazi, bo ten co jest wyznaczony przez pis to dostał biegunki jak się dowiedział o modernizacji tego złomu, też takie mają ale w muzeum

Autor Widmo
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:18

POTĘGA! W sam raz na zbliżającą się wojnę. Szybko przegramy - mniejsze straty poniesiemy w perspektywie długoterminowej.

dario
wtorek, 13 kwietnia 2021, 08:50

Patrze i oczom nie wierze:To nawet nie jest "Dolly Parton".Powinni dać mu żółte tablice rejestracyjne jako zabytkowi. PS Czy nie można by tego obłożyć-dla podratowania morale-choć od czoła ERAWa?

Extern
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:24

ERAWA ciężka jednak jest, wiec czołg stracił by na chyżości, ale choć OBRA II to mogli dać, lekka jest.

Ra
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:39

Jest lzejsza erawa z kostkami z alu zamiast stali

Zaq
wtorek, 13 kwietnia 2021, 08:32

Bo w wojsku liczy się sztuka na papierze.

Rychu
wtorek, 13 kwietnia 2021, 07:38

Zamówić PT-17....lepiej budować swoje niż zamawiać zagranica za gruba kasę ....z ruskimi i tak nie wygramy w otwartej i proporcjonalnej walce....

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:50

Co ty gadasz, da radę wygrać ale trzeba być sprytnym. Zajęcie to jedno kontrola to drugie. Jeśli Polacy mieli by broń w domu to wróg ma problem natury miejskiej a dla czego bo ludność stawia opór. Po drugie lepiej zamówić coś nowego technologicznie w sensie licencję i klepać nawet jak wyszło by drożej a dla czego bo to praca , rozwój it'd.

Arek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:12

Da się, tylko trzeba mieć czym...

SAS
środa, 14 kwietnia 2021, 02:02

Butelki z benzyną.

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 06:54

Niech ktoś logicznie wytłumaczy fakt, że leopardy 2 pl nie dostały nowych radiostacji, a złomy t-72 je dostały. To jest coś co mi się w głowie nie mieści. Te czołgi to już tylko wozy wspomagające ogniem. Nie mają możliwości zwalczania innych czołgów w ruchu , ze względu na niedoskonałość armaty, ale też będą miały problemy ze zwalczeniem czołgów stojących, a to ze względu na brak amunicji przeciwpancernej.Mamy taka z połowy lat 70-tych. Tak wiec 2/3 naszych czołgów, to ruchome działa wsparcia pierwszej linii. Ta modernizacja oczywiście oczywiście ma swoje wady i zalety. trudno ją jednoznacznie ocenić. Nie zmienia to faktu, że nie mamy czołgów na 4 dywizje. Tych t-72 nie będzie więcej niż 200 sztuk. Mon tworzy fikcję. No ale cóż, nie pierwsza i nie ostania to fikcja.

ryba
środa, 14 kwietnia 2021, 08:47

dobra łączność przełoży sie na przeżywalność T 72 !!!

jeccki
wtorek, 13 kwietnia 2021, 05:41

szkoda pieniędzy

asf
wtorek, 13 kwietnia 2021, 03:27

Polecam wszystkim, którym leży na sercu los polskiej zbrojeniówki i los polskiej broni pancernej obejrzeć na YouTube film "Wywiad związki 1"

Wojmił
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:37

Ale nie ma do nich skutecznej amunicji... 30 lat wolności od Rosji i w tej sferze jaką jest amunicja, którą można tanio zwiększyć skuteczność każdej broni nie zrobiono nic w Polsce.. na produkcję dobrej amunicji to nas było stać do już posiadanych czołgów..

luki
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:36

...a gdyby tak na nie założyć takie polskie Trophy ?

Saw
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:21

Wóz wsparcia ogniowego T-72M1R. Nazywanie tego czołgiem jest niebezpieczne. Trafiły też do brygady i dywizji zmechanizowanej a nie pancernej.

gugluk
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:29

Dokładnie i taki jest ich cel. To nie są czołgi przełamania, jeśli to pojmiemy to cała ta gorycz tutaj wylana powinna się zmniejszyć, wsparcie piechoty niszczenie punktów oporu taka ruchoma mobilna zapewniająca manewr arty. Do przełamania Leony

zbzcv
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:14

Te czołgi nadają się jedynie do walki z ziłami krazami uralami i kamazami ewentualnie z uazami i to nie wszystkimi

12345
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:08

Ja to chciałbym, aby MON kupił już cokolwiek, byle by zastąpiło to T-72 i wiadomo na pewno nie 300 sztuk, bo to ogromny koszt, no chyba, że te czołgi miałyby zastąpić również Twarde. Ja wiem, że PT-91 Twardy to też stare wozy, ale przynajmniej mają jakiś tam pancerz reaktywny. Natomiast T-72 to niestety zabytek, który bez modernizacji pancerza i armaty nie stanowi dużego zagrożenia dla przeciwnika na dzisiejszym polu walki. Ale z drugiej strony ruszając te rzeczy, trzeba pamiętać o olbrzymich kosztach i tu pytanie, czy taniej nie będzie jak kupimy nowe czołgi lub używane zachodnie np. Abrams po modernizacji. Pewnie tak.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:24

"czy taniej nie będzie jak kupimy nowe czołgi lub używane zachodnie np. Abrams po modernizacji. Pewnie tak" -NIE, ZDECYDOWANIE NIE. Dlaczego ? Najlepszy przykład to Leopardy które obecnie są modernizowane (A4). Teoretycznie dostaliśmy je płacą 1 Euro za sztukę. teraz wydajemy prawie 3,4 mld pln, przy czym dalej nie mamy prawa sami ich modernizować, nie mamy żadnego wpływu na dostawy części itd., itd. Przecież żeby zmodernizować Leopardy trzeba było wszystkie rozebrać żeby ustalić ile części potrzebujemy bo Niemcy nie godzili się na zamówienia częściowe. Nie możemy tych części wykonać sami, choć mamy takie możliwości - bo pełnię praw mają Niemcy. Reasumując: "Prezenty Niemieckie" (Leopardy, Mig-29) to tylko gigantyczny PROBLEM techniczny, logistyczny i finansowy. Ale taki sam problem będziemy mieli kupując ABRAMSY, jak i kupując licencję na K2. Jeszcze mamy możliwość zbudowania polskiego czołgu, ale działania które trwają w Łabędach za chwilę doprowadzą do likwidacji zakładu.

Elizabeusz 25
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:17

To jest kamuflaż Transformera. Dzieli się na 3 części, z których 2 są dronami. Jeden zajmuje się aktywną obroną czołgu właściwego, a drugi dron atakuje z systemem 25 generacji Hunter Kiler. Technologia kwantowej AI z dostępem do działa plazmowego.

tut
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:08

Większość znafców chyba nie wie, że aby zakład cokolwiek mógł zrobić ze sobą, to musi produkować. Jak by wojsko zamawiało przez ostatnie 20 lat po 20 wozów to możliwości ich modernizacji by by zgoła inne. Przypomnę, że fabryka ta budowała po 360 czołgów rocznie. I na owe czasy były to dobre czołgi. Nie najlepsze, ale dobre. Chcieli byście odpowiednik T72-B3? No to nie będziecie mieli. A teraz zakład ma prezesa, który z kolei ma konflikt interesów. I tak Bumar zostanie uśmiercony. A jest to jedyny zakład który potrafi, jeszcze, zbudować czołg od podstaw. Ma dokumentacje, park maszynowy, i co najważniejsze ludzi. Ludzi którzy zarabiają mniej niż kasjer w biedronce. Znajdźcie na rynku tokarza, frezera, kowala za tą kwotę. To was wyśmieją. Moim zdaniem łatwiej jest odbudować zakład gdy ma się fundamenty niż budować je od zera. A za tą budowę to ma zapłacimy. Tak, i Pan też. A jeszcze przypomnę co niektórym, że PT-91 ma pancerz z większą odpornością niż Leopard 2 A4. Fajnie nie? O ile wiem wszystkie nasz czołgi Leopard mają pancerz B, A5 też. Niemcy w swoich maszynach mają pancerze D. Poszukajcie znajdziecie co to znaczy.

JP
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:52

Według jakiej normy B i D? Bo chyba nie wiesz o czym piszesz, B i D stosuje się do małokalibrowej amunicji.

VIC
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:03

Leopard 2A5 prawdopodobnie jest hybrydą posiada pancerz typu D w wieży, a B w kadłubie.

BUBA
wtorek, 13 kwietnia 2021, 08:51

Ja pamiętam jak Donald Tusk poleciał do Peru w 2008. W tym samym czasie PT-91P prawie wygrał konkurs na czołg podstawowy Armii Peru, ale w finale zabrakło wsparcia rządu i premiera Polski. Tusk wolał oglądać Machu Picchu niż wspierać polski przemysł obronny........................................................... ............................................................................................................................................................................... Warunkiem dostarczenia czołgu do Armii Peru było przebicie czołowego pancerza Leoparda 2A4. Test wykonano na poligonie w Rembertowie. W Technice Wojskowej lub Raporcie WTO z 2008 były zdjęcia przebitych płyt pancernych symulujących przód Leoparda.......................................................................... ............................................................................................................................................................................... Niestety to co chce zamawiający, czyli MON w wypadku T-72 to porażka, powinni wymienić przynajmniej działo i zakupić nowa amunicję bo to w połączeniu z nowym SKO dało by większe możliwości. Np. amerykańskie niszczyciele czołgów nigdy nie miały silnego opancerzenia za to miały dobre działa.

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 07:00

Nie było szansa na utrzymanie fabryki o takich zdolnościach produkcyjnych. nie było też szans na utrzymanie produkcji t-72. Ten czołg powstawał w kooperacji z innymi partnerami RWPG. Te zakłady albo przestały istnieć albo przestały produkować te komponenty. Oczywiście nie było też sensu produkować oryginalnych T-72m. Można było je modernizować, ale wyjście poza czołg z karuzelą było jednak mało realne.

Ra
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:09

Jedyny chyba zespół pozyskiwany z zagranicy to armata z Czechosłowacji/Słowacji i to tylko dlatego że taki był warunek licencji. Hsw robiła armaty do t55 więc i do t72 nie byłoby problemu. Wyjście poza czołg z karuzela było realne. Pt 2001 miał całkiem zgrabną wiezę. Generalnie to mnie zastanawia dlaczego nawet teraz nie zrobić czołgu z podwozia pt plus Power pack scania 1200km z automatem i zawieszeniem dostosowanym z kraba plus armata( nie pamiętam czy hsw nabylo licencję na rh44) i wieżą którąś z projektów do leopardyzacji np pt 2001.

wtorek, 13 kwietnia 2021, 16:51

Jak mi się podoba, jak niektórzy "wezmą sobie zawieszenie, czy powerpacka z ahs" ...

Ra
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:49

Czy ja coś pisałem o powepacku z ahs? Hsw ma w ofercie wd dla reginy w wersji hydro więc to nie kosmos a Wiec wanna t72 moze miec zawias z kraba który ma 52 tony. Powerpack scania 1200 km jest dedykowany specjalnie do t72. Można się pokusić nawet o wydłużone podwozie z mostu mg20.

Pingwin Skiper
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:36

Możesz rozwinąć temat tych pancerzy B i D.

VIC
wtorek, 13 kwietnia 2021, 15:40

Wszystkie dzisiejsze Leo 2a4 posiadają pancerz typu B (350 RHA) lub C (420 RHA) . Jeśli chodzi o 2a5 i 2a6 są one hybrydami, czyli dość nowy pancerz typu D (600 RHA) w wieży, a B lub C w kadłubie.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:00

I każdy z tych pancerzy są w stanie przebić nowoczesne pociski. Ważniejsza jest mobilność, szybkie wykrycie przeciwnika i dobra własna armata (oraz amunicja)

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:01

W punkt!

VIC
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:14

Prawda, dlatego Niemcy w wersjach a7 posiadają nowy pancerz typu E o, którym mało wiadomo do tego dochodzą jeszcze pancerne kliny i dodatkowe modułowe opancerzenie kadłuba. Polskie leopardy niezależnie od wersji mogą zostać przebite przez najnowsze pociski.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:36

A całość waży 65-66 ton. Pojedziesz z tym na Mazury, albo w bagna polskie ?

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:08

czołg nigdy nie będzie tak mobilny by uciec przed zagrożeniem.

VIS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:23

Panie dropik to Pan w czołgu chcesz uciekać? Hańba!

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:07

Czołg nie jest do uciekania tylko do ataku.

Dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:32

Jak będę miał większy czolg to b3dziesz uciekał swoim

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:43

Większy czołg pierwszy zostanie trafiony.

lepiej
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:53

Wegrzy kupili Leo2a7

Dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:36

Tak kupili. Tylko ciężko ustalić za ile. Jedni piszą, że za ok 500 mln € ( 44 a7 +12a4 + 24 przy 2000) a inni , że za 1,6 mld € czyli za ok 24 mln € za sztuke leoparda + VAT

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:09

W homeopatycznej ilości. Co to za porównanie w ogóle?

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:25

I co?

Wojciech
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:40

Ile sztuk i co chcą nimi zwojować?

robson
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:42

przecież to tylko do wliczenia w potencjał obronny i na defilady...

Dariusz
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:38

Wszystko pięknie tylko mnie interesuje skuteczność w polu walki jakie pociski są używane dobra optyka jest potrzebna ale najważniejsza jest silne uderzenie ogniowe dobre i skuteczne pociski na tym powinno się skupić na modernizacji jeśli już a najlepiej nowe

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:25

Prawda

Beczq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:20

Przecież T-72 ma silniejsze pociski OB niż Leopard 2.

trzcinq
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:59

Serio? No to po nas

nano
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:36

Dobry wybór, oczywiście na jakiś czas. Gorzej z polskimi pilotami którzy szkolą się na symulatorach aby latać na horrendalnie drogich w obsłudze F-35 które mają być dostarczone ( pierwszy samolot gdzieś w 2028 roku) tyle ,że w tym czasie piloci szkolący sią w ich obsłudze będą już w wieku emerytalnym ( służby mundurowe mogą iść po 15 latach służby) a przecież wcześniej wiele lat uczyli się latać na f-16 a więc też sporo lat upłynęło...

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:11

Pilotów brakuje a koszty szkolenia są astronomiczne nawet w porównaniu do zakupu samolotu. Przykre to jest to, że piloci mieli okazje dopiero polatać na symulatorze F-35 kiedy F-35 zostały już kupione!! Pytam się kto doradzał rządzącym w kwestii zakupu tego samolotu?? skoro piloci nie mieli odczynienia nawet z symulatorem tej maszyny.

marian
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:43

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś piloci samolotów bojowych szli na emeryturę jeszcze szybciej z uwagi na szkodliwe warunki służby.

Darek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:27

Po pierwsze, pierwsze F 35 będą w Polsce w styczniu 2006 roku a więc za niecałe 5 lat a po drugie szkolenie symulatorowe jest więcej niż niezbędne bo gdybyś miał wiedzę to byś być może wiedział - optymistycznie zakładam, że F 35 nie ma podwójnego kokpitu, dlatego też jedyne szkolenie przed rzeczywistym lotem można przejść na symulatorze.

Wert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:26

Skoro od 2006 twoim zdaniem to już są troszkę spóźnione ale taki szczegół

....
wtorek, 13 kwietnia 2021, 00:36

Przepisy się zmieniły, teraz uprawnienia do wcześniejszej emerytury nabywa się po 25 latach służby.

Krzys
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:33

działania wokół T72 bardzo przypominają zabiegi "modernizacyjne" przy FT17 prowadzone na przełomie lat 20 i 30 XXw. Będzie ten sam efekt. Czołgi nic nie zyskają na wartości a wydane pieniądze posłużą jedynie do zapewnienia wynagrodzeń pracownikom. Taka akcja socjalna "inaczej".

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 00:03

Łabędy wielokrotnie przedstawiały programy efektywnych i skutecznych modernizacji, tylko "Polytycy" ich nie chcą.

D.M.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:38

Problemem tych "efektywnych i skutecznych modernizacji" zawsze była cena za zmodernizowany czołg. Jeśli modernizacja ma kosztować tyle co nowy czołg lub więcej to gdzie tu sens?

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:10

To nigdy nie była taka cena. A teraz pytanie ile kosztuje zmodernizowane Leopardow (1 szt.) ?

kmdr
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:16

Nie ten kierunek .Ja chcę przeczytać idą na złom.

Bogusław Knych
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:06

Ratowanie molochów jak to od lat. Czołg to mój ukochany pojazd ale jest teraz bezwartościowy na współczesnym polu walki.Zestaw ppanc i plot , i tylko małe oddziały rozproszone z dobrą łącznością są w stanie utrzymać teren.Czołg jest idealnym celem dla nowoczesnej broni ppanc za którą nie nadąża już od lat.

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:26

I idąc do ataku przeciwnika będziesz atakował rakietą plot...

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:03

Proponowałbym PT-91 zmagazynować a T-72m pozbyć a kupić Cenauro 2. Mobilny Kołowy WWO do szybkich przerzutów jak ulał.

CBG
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:11

Panie, my nie Włochy czy Japonia. Jakie szybkie przerzuty, gdzie i na co? Stety i niestety Polska to idealny teren do walki pancernej. Kto chce czymś co ma pancerz na NKM rzucać się na rosyjskie dywizje pancerne? Potrzebne nam czołgy zaprojektowane do zatrzymywania rosyjskich dywizji pancernych lub podobnych.

No pewnie damy rade
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:30

Oni naprzeciw nas potem szarżą my ich galopem jakimś stukot-pukot a po południu cisza zalegającą nad polem walki.

trzcinq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:31

Od tego masz również inne środki m.in. artylerie i lotnictwo. Nie zatrzymasz będąc w pełnym kontakcie naszymi T-72m i Leo2a4/5 kolumn rosyjskich T-72b3 i T-90! Mają przewagę w każdym aspekcie. Jedyny sens ma wojna manewrowa na opóźnienie i liczenie na jak najszybsze przybycie pomocy.

dgoih
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:59

do zatrzymywania ruskich dywizji pancernych potrzebne są helikoptery bojowe, a to zostało uwalone i nawet się o tym już nie mówi.

rozpłaszczony
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:33

Śmigłowce do zwalczania zagonów pancernych Rosjan ? Przy ich przewadze w powietrzu i silnej OPL nic nie wskórają i będą spadać jak kaczki na polowaniu . Szkoda pieniędzy które lepiej wydać na artylerię i poza horyzontalne niszczyciele czołgów jak i amunicje krążącą które będą prawdziwym zagrożeniem dla czołgów wroga .

Tedi
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:59

Może tak ktoś z tego całego rządu miał by odwagę i wymienił by te T72 na licencji nie produkowanego K2PL

Beczq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:21

No właśnie... "nie produkowanego" - nie ma jeszcze czegoś takiego jak "K2PL"

Wojtekus
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:23

115 milionow na remont ktory powinien sie odbyc 20 lat temu. Ile to Warmate z WB mozna by za to kupic?

hxagon
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:06

Możnaby tylko ,że WB Elektronics nie ma dobrej prasy wśród rządzących.

inż.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:12

to po co skarb państwa kupił część ich akcji?

poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:20

bo nie jest z izraela.

Ernst
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:23

Miało być ich ponad 300. Tymczasem nadających się do modyfikacji będzie jakieś 170. Jak widać na załączonym obrazku do modu trafiają już egzemplarze z cokołów i pasów taktycznych. Kolekcjonerzy będą za nie pięknie płacić w przyszłości.

Darek
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:26

Nie 170 a pieniędzy jest na ok 280. Ponadto piszesz głupoty.

Poznańczyk
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:56

Na zdjęciu zmodyfikowany (osłona pancerna Asterii), ale bez dodatkowej płyty wysokiej twardości przodu kadłuba i najstarszej (poza wieżami z celownikami stereoskopowymi TPD-2-49) typu wieży. To tzw. "blaszak". Co on jeszcze robi na stanie WP?

Krzys
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:35

I to nie jest nasze ostatnie słowo...

Gekon
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:08

A no jest!

rebeliant80
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:52

Ostatni wywiad opublikowany na YT pt. "Wywiad związki 1" pokazuje tragiczną sytuację Bumaru, prawdopodobnie zakład idzie do likwidacji.

strażak
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:51

Szkoda tej kasy wywalonej na taki złom spójrzcie na modernizację u Ukrainy tych samych czołgów.

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:28

BUMAR realizuje zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia. Będzie inne zamówienie - zrobią dużą modyfikację. ale MON i IU nie chce.

CBG
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:23

Problem jest z samą konstrukcją czołgów. Mamy wersję dla "niepewnych" sojuszników radzieckich, podczas gdy Ukraina odziedziczyła czołgi radzieckie. W związku z tym nasza wersja ma pancerz stalowy, a Ukraińska - kompozytowy. I tyle. Nie ma opcji wymiany, bo nie jest modularny, więc jakakolwiek modernizacja jest ograniczona w rezultatach do pancerza w sam raz na bitwy pancerne wczesnych lat 60, podczas gdy Ukraińcy mają większe pole manewru w tej kwestii, nie gorsze niż Rosjanie, przynajmniej potencjalnie. Sprzedać do Afryki za jakieś grosze bo to więcej nie warte i zastąpić czymkolwiek z obecnej generacji czołgów.

Tani
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:33

Nasze to urale,maja pancerz proszkowy na kadlubie na wiezy nie. Ruskie maja na wiezy tez. Tylko ze nasza ma ksztalt trudno trafialny. Rdzen rykoszetuje a nie przebija.

Tani
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:02

Aaaa ,wieza jest odlewana.

Extern
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:18

No i może pod taką właśnie sprzedaż za parę lat są właśnie robione te remonty i ta drobna modyfikacja. Przy okazji pozwoli jeszcze dożyć Bumarowi do produkcji nowego czołgu.

mc.
wtorek, 13 kwietnia 2021, 12:22

Czyli według Ciebie trzeba wziąć ABRAMSY ("z pustyni") które za nasze pieniądze zmodernizują Amerykanie. A Łabędy do likwidacji ?

Darek
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:27

I ile ich tam zmodernizowali?

AHS
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:49

15 szt. to powinni w miesiac zrobic.

orel
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:49

Aż żal patrzeć :(

dfgh
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:47

za tą cene malowania trupów lepiej było kupic 2 dmo regina albo i dywizjon himarsów

Anders
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:24

Reserwa byla tylko szkolona na T72 i bwp1. Baony czolgow to tylko 20 do 60% kadry, reszta to reserwa. Dla Abramsow nie ma reserwistow wyszkolonych.

Tani
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:15

Nie ma,takiej opcji by rezerwa byla razem z zawodowymi. Rezerwa tworzy i ma cala strukture od gory do dolu

Dropik
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:19

Ten na fotce to jeden z najstarszych egzemplarzy w WP. Z początków produkcji w PRL . Powinien iść do muzeum.

podbipięta
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:47

Wyglada na iracki.Podobno część nie odebrali...

Xxx
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:30

On jest z muzeum, a w zasadzie ściągnęli go z jednego z cokołów :).

Extern
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:21

Raczej to z tej partii która miała być sprzedana, ale wycofano tych kilkadziesiąt czołgów z oferty agencji mienia wojskowego.

poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:51

MIAŁEM TAKI NA "STANIE" W 1979 R. I JESZCZE WZT-1 I WPT-34.

zniesmaczony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:23

Ech patrząc na ukraińskie T-72AMT a na to...

Monkey
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:21

Nasi biedni pancerniacy służący na tych czołgach będą mieli lepszą świadomość sytuacyjną. Niestety, bez modernizacji armaty, bardziej skutecznej amunicji, unowocześnienia bądź nawet wymiany układu stabilizacji uzbrojenia ci ludzie będą po prostu bardziej świadomi własnej bezsilności na polu walki. Bo, że się tak wyrażę, usprawniane są: język, oczy i uszy, ale miecz i zbroja sa dalej pozostawione w stanie zardzewiałym. Ani nie mają sie jak uchronic przed nowoczesnie uzbrojonym przeciwnikiem, ani jak w niego uderzyć. Będą wiedzieć, że tam jest, będą sobie mogli wymienić informację o tym, ale to tyle. Jestem bardzo zawiedziony poczynaniami obecnie rządzacych, tyle gadania, a efekty tak skromne, że szkoda gadać. A najgorsze jest to, że obecna opozycja nie gwarantuje żadnej zmiany w tej materii poza zamianą suzerena z USA na Niemcy.

biały
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:00

trzeba mieć nadzieje że pojazdy się zepsują zanim dojadą na front i załogi bezpiecznie je opuszczą , zanim te historyczne t-72 zostaną zniszczone

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:31

Nie nie zepsują się, i jeśli będzie trzeba będą niszczyć przeciwnika. Nie wszystko sprowadza się do "Armaty" - czyli nawet największy czołg można zniszczyć jeżeli wykorzystasz swoje atuty (zasadzka, ukształtowanie terenu, dobre rozpoznanie itd.)

Luke
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:22

dobre rozpoznanie w naszej armii...

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 07:18

no mozna ale nie tą amunicją z połowy lat 70tych. ta moze mieć problemy z przebiciem pancerzy bocznych wzmocnionych nowszą erą. Żebysmy choć mango mieli na stanie

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:15

Jaka jest naprawdę amunicja w magazynach to nie wiadomo, to po pierwsze, po drugie co produkuje Mesko też za bardzo nie wiadomo bo coś mało się chwalą, a po trzecie, ze 20 lat temu zostało zakupione sporo rdzeni z Izraela i z nich zrobili trochę amunicji do 125mm armat.

Monkey
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:24

@Ernst Stavro Blofeld: Jeśli chodzi ci o Rysia, to było tego mało. Wyprodukowaliśmy po jakieś dwa pociski na czołg, albo podobnie symboliczne ilości.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 14 kwietnia 2021, 23:24

Mam nadzieję że zastosowali inżynierię wsteczną w końcu to tylko kawałek metalu.

Dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:40

Jak kupią z meska to nie będę narzekać. Tylko oby minimum 200 na tank

Tani
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:05

200 po co? Jest tzw jednostka ognia ,ile? nie pamietam. To jest norma i tyle jest.

Monkey
wtorek, 13 kwietnia 2021, 21:25

@Dropik: Wiesz że żadnych 200 pocisków na czołg nie będzie. Chodzi mi oczywiście o te nowoczesne. Niestety, dodam jeszcze raz, niestety...

Historyk
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:57

Kiwi ma jednak większą przebijalność. Asadowcy w swoich czołgach mieli oprócz czterech mango na czołg, po dwa Kiwi. Dlatego nie bali się nacierać.

dropik
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:17

akurat w syrii pociski przeciwpancerne nie były szczegolnie potrzebne

AQA
wtorek, 13 kwietnia 2021, 03:08

A jakie rozpoznanie mamy? Ile tych dronow faktycznie jest na stanie? Mamy jakis wywiad satelitarny? Ile kompani ma do dyspozycji Warmate?

Dropik
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:22

Czy to nie śmieszne, że będę mieli lepsze radiostacja niż Leonarda 2 pl ? Tak to jest bardzo śmieszne, ale jednocześnie przerażające. Niekompetencja koń jest przerażająca.

m
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:17

Przy założeniu że czołg służy do walki z innymi czołgami. A skąd takie założenie? Którego BWP nie zniszczy? Oczywiście można powiedzieć, że nawet nie podejdzie bo BWP będzie wyposażony w PPK. Tylko przy takim założeniu to Leo też się nie nadaje. I nie w "w stanie zardzewiałym" bo przeszły generalny remont.

Anatol
wtorek, 13 kwietnia 2021, 10:08

Myślę że jednym z głównych założeń reaktywacji T-72 było pozyskanie taniego i skuteczniejszego od teleskopowych pałek środka do zwalczania wrogów wewnętrznych w wojnie hybrydowej tj. konkretnie lewackich terrorystów, którzy szerzą anarchię i wysadzają nam ma samoloty z prezydentami.

Monkey
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:33

@m: Pisząc o stanie zrdzewiałym użyłem przenośni, metafory. Chodzi mi o to, że ich broń i pancerz są przestarzałe i w walce z potencjalnym przeciwnikiem zadziałają tak, jak zadziałałby zaredzewiały miecz uderzający w odnowiona jednak (np. T72B3M) zbroje. I tak samo ochrona pancerna nie zabezpieczy przed pociskami potencjalnego agresora. Bo i uzbrojenie, i pancerz pochodzą nie tyle z poprzedniej epoki, ale nawet z tej, która była przed nia. A zapomniałem jeszcze o ruchliwości, bo silnik który posiadają nasze T72 czy nawet PT91 zbyt dużej nie gwarantuje.

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:05

Były bardzo ciekawe propozycję z Łabęd, ale MON nie był zainteresowany. Amunicją to Męski, mogą zrobić dobra i bardzo dobra ale to MON musi chcieć.

Monkey
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 21:34

@mc. Jak działa polski MON, to nawet szkoda mieć ból głowy. Oni zapewne nie mają, a powinni. Za to co robią, a zwłaszcza za to, czego nie robią.

Herr Wolf
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:15

Haha 15 zmodernizowanych

Dd
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:17

... wyremontowanych i zmodyfikowanych ...

Tani
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:35

Nazwij inaczej uruchomionych i nic wiecej

Arek75
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:14

Jeżeli za tym idzie zwiększenie poziomu ukompletowania kadry, to jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Jeżeli jest to tylko kroplówka dla Bumaru, to woła o pomstę do nieba i prokuratora.

3fffs
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:45

Ten goły pancerz woła o pomstę. Chociaż erawę 1 nałożyć, /i wreszcie tą oczekiwaną amunicję dokupić.

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:57

Remont i modernizacja jest w minimalnym zakresie. Albo chcą sprzedać te czołgi, albo... chcą zlikwidować Łabędy - podobnie jak kiedyś PZL-WOLA (d. Zakłady Nowotko). A propos - film na YT: "Z inż. Leszkiem Nowakiem o czołgach", gdzie rozmówca (inż. Nowak) bardzo ciekawie wypowiada się o silnikach czołgowych. W jego ocenie od mocy silnika (KM) jest ważniejsza "wielopaliwowość" i moment obrotowy - a takie parametry miały polskie silniki. "KM" byłyby dobre gdyby wojna toczyła się na autostradzie a nie w polu.

kim1
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:36

Oglądałem ten film i jestem trochę zdziwiony, że zdaniem Pana inż. "wielopaliwowość" silnika jest ważniejsza niż ilość koni mechanicznych. Manewrowość to jeden z najważniejszych parametrów czołgu. Nasze T-72 są mniej manewrowe i mają mniejszą prędkość na biegu wstecznym niż Leopard 2 czy Abrams.

Jarmuz
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:10

mc. To nie jest modernizacja tylko modyfikacja, a to zajączka różnica.

Tani
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:17

Nie, to jest prosta rewitalizacja czyli uruchomienie sprzetu magazynowanego. Moderka czyli zastapienie pewnych elementow wyposazenia nie dotyczy tanka jako pojazdu. Tj tak jakbys w aucie zamontowal kamere cofania i reflektory z bajerami. Tunning byl by chyba wlasciwym okresleniem. Jeszcze raz to nie jest sprzet armii. Tj sprzet rezerwy armia go tylko utrzymuje na chodzie i nic wiecej.

Tweets Defence24