Siły zbrojne
Wielka Czerwona Jedynka w Gdańsku
Jak poinformowało US Army, pierwszy rzut ciężkiego sprzętu wojskowego kolejnego pancernego brygadowego zespołu bojowego (ABCT) armii amerykańskiej dotarł drogą morską do Europy. Tym razem rozładunek prowadzony jest w porcie w Gdańsku, skąd trafi on następnie do polskich garnizonów w ramach kolejnej, letniej rotacji amerykańskiej armii.
W ramach jesiennej rotacji do Europy trafiła 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Devil Brigade" 1 Dywizji Piechoty "Big Red One", która zastąpi 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" 1 Dywizji Kawalerii "First Team". Wycofywana obecnie brygada przybyła do Europy jesienią ub.r., zastępując z kolei 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Spartans" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne" i wzięła udział m.in. w ćwiczeniach "Defender-Europe 21". Na terytorium Polski jako pierwsi trafili żołnierze i sprzęt wojskowy należący do 1. szwadronu 4. Pułku Kawalerii.
1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Devil Brigade" jest częścią struktury 1 Dywizji Piechoty "Big Red One", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Riley w stanie Kansas w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, batalionu (szwadronu) rozpoznawczego oraz pojedynczych batalionów: artylerii polowej, saperów i wsparcia. Podstawowym uzbrojeniem większości amerykańskich ABCT są czołgi podstawowe M1A2 SEP v2/v3 Abrams (około 85), bojowe wozy piechoty rodziny Bradley (ok. 130 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A6/A7 Paladin (ok. 18).
Czytaj też: "Pancerz" nowej generacji dla US Army w Europie
Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Obecność tych jednostek ma wesprzeć zdolność wojsk USA do szybkiego reagowania na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Polsko-amerykańskie porozumienie o rozszerzonej współpracy wojskowej (EDCA) z sierpnia 2020 roku przewiduje zaangażowanie RP w rozbudowę infrastruktury tych jednostek. Jednostki pancerne są od początku dowodzone z Żagania, ale na razie z reguły uzyskują odpowiedni poziom gotowości poprzez certyfikację w niemieckim kompleksie Grafenwöhr-Hohenfels. Rozbudowa Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim ma umożliwić certyfikację brygad również w Polsce.