Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania kupuje prawie 600 wozów opancerzonych

Ilustracja: GDLS UK.
Ilustracja: GDLS UK.

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt z firmą General Dynamics Land Systems UK na zakup prawie 600 gąsienicowych pojazdów opancerzonych Scout SV, między innymi w wariantach bojowego wozu rozpoznawczego, transportera piechoty i wozu zabezpieczenia technicznego.

Zakres umowy obejmuje dostawę łącznie 589 wozów Scout SV w sześciu różnych wariantach, za kwotę 3,5 miliarda funtów brytyjskich. Jej realizacja ma przyczynić się do utrzymania ponad 1300 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii. Według brytyjskiego ministra obrony Michaela Fallona podpisany kontrakt to największe pojedyncze zamówienie resortu obrony Wielkiej Brytanii na wozy opancerzone od „około 30 lat”.

Pozyskanie maszyn Scout SV to największy z programów modernizacji parku pojazdów opancerzonych brytyjskich wojsk lądowych zgodnie z koncepcją Army 2020. Nowe wozy rozpoznawcze będą charakteryzować się wysokim poziomem ochrony wnętrza i będą wyposażone w zestaw sensorów umożliwiających także wykrywanie i śledzenie bezzałogowych środków latających. Dostawy mają nastąpić w latach 2017 – 2024. 

Podstawowa wersja Scout SV to bojowy wóz rozpoznawczy uzbrojony w armatę 40 mm z amunicją teleskopową firmy CTA. Ponadto, zostaną dostarczone pojazdy w wariantach wozu rozpoznania technicznego, pojazdu dowodzenia, transportera piechoty, wozu zabezpieczenia technicznego i wozu rozpoznania inżynieryjnego. Maszyny rodziny Scout oparte są na technologii bojowego wozu piechoty ASCOD, używanego w Austrii (jako Ulan) i w Hiszpanii (jako Pizarro).

 

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. odbicie w lustrze

  Może byśmy się podpieli pod to zamówienie i dla nas ze 200 też by wskoczyło. Był by efekt skali więc i cena była by atrakcyjna. Skoro oni płacą £3,5mld za 600 to dla nas za jakieś 200 wyszło by około £1.2 mld? Może coś by się jeszcze z ceny dało urwać... A w zamian starych BWP było by to miodzio. Z takich okazji może trzeba korzystać?to tylko moja opinia.

  1. adax

   1,2 mld Funtów to 6 mld zł... Kontrakt na licencyjną produkcje 690 Rosomaków kosztował 5 mld zł ŻADEN BIZNES

 2. gosc

  Jeszcze jedno. A propos tego co wczesniej napisalem, ze Ukraina kupuje 90 wloskich wozow Iveco. Kilka lat temu my tez chcielismy kupic i mielismy przetarg na 120 wozow. Obok naszego Tura startowal rowniez woz Iveco. Czy ktos wie jak to sie zakonczylo? Kupilismy cos? Czy sie okaze, ze juz nawet Ukraina bedzie miala lepszy sprzet niz my i w dodatku kupiony nie u nas. Choc tak mocno o nich walczylismy.

 3. Sokole oko

  Panowie, nie o to chodzi czy się zamawia 10, 100, 200 wozów bojowych. Chodzi o to że w Angli mieli BWP skonstruowanego 20 lat temu teraz jego troche unowocześnili i będą produkować, a u nas powstaja nowoczesny BWP jakim jest ANDERS i naszym maruderom decyzyjnym jest to sprzęt typu " pe", "fuj", " niepływający" i najlepiej do muzeum z nim. Marnujemy pieniądze i czas na jekieś PL-01 Concept, który i tak skończy jako demonstrator. Minie kolejne 10 lat i dalej wszystko co zrobi nasz przemysł zbrojeniowy będzie " pe, fuj, do muzeum ".

 4. ryszard56

  Kupowac conajmniej 1000 sztuk jak najszybciej

 5. bor

  Za późno. Za 3 lata Rosja ruszy na Europę Zachodnią

  1. sag

   za 3 do 5 lat i nie na zachodnią tylko środkową

 6. Jar

  bez przesady, łącznie już prawie 900 rosomaków, ma być ok 120 krabów...

  1. odbicie w lustrze

   "Ma być ok 120 krabow", no właśnie tu jest problem, że ma być a czy będzie? Czas pokaże. Wiesz jak to bywa w RP. Rosomak to KTO, więc inne zadania, to cus to na wymianę naszych starawych BWP. A te +/- £1,2 mld to około 7mld zł. Czyli tyle co MON oddał niewykorzystane do budżetu w ostatnich latach.

 7. Desantowiec

  Fajny.

 8. myslacy

  miernoty polityczno-decyzyjne to słabo powiedziane ...u nas WYBORY wiec czas rozdac tlumowi kase ...a to ze konflikt na ukrainie to ...pikuś. dobrze ze tusk jedzie do brukseli ufff doczekalem sie konca tuska !!!

 9. Wojmił

  I to się nazywa zamówienie a nie po kilkanaście sztuk... cena jednostkowa przy tak dużym zamówieniu jest dużo niższa niż przy zamawianiu "na raty". Gratuluję zdecydowania i czekam, aż polskie miernoty polityczne podpiszą umowę na 150 krabów, 100 raków, 200 kryli chociażby dostarczano jedynie po 40 sztuk rocznie... Tym samym armii zapewniając ciągłe zasilanie sprzętem, a zakładom pracę i spokojną głowę do tego aby coś konstruować i ulepszać a nie martwić się o to czy armia zdecyduje się kupić kolejne 12 sztuk po wielkim "dialogu technicznym" albo innych "procedurach" na których zyskują tylko biurachy...

  1. don_Pedro

   O,świetnie, że orientujesz się jak wyglądał proces wyboru tego transportera w Wielkiej Brytanii. Może w paru słowach wyjaśnisz jak to robią na wyspach? Powiedz ile rocznie Scoutów będzie trafiało do jednostek liniowych? Mam nadzieję, że Twoja szeroka wiedza w tej dziedzinie rozjaśni nam nieco ten temat.

 10. lols

  I to się nazywają zbrojenia ...

 11. Generau

  Tak to się robi .

Reklama