Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania kończy operacje bojowe w Afganistanie

Fot. US Army
Fot. US Army

Siły zbrojne Wielkiej Brytanii oficjalnie zakończyły działania bojowe prowadzone w ramach operacji w Afganistanie.

Według komunikatu ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii 26 października zakończono działania Regionalnego Dowództwa Południowo-Wschodniego (Regional Command Southwest), pod które podlegali żołnierze sił Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, a także Bośni i Hercegowiny, Danii, Estonii, Gruzji, Jordanii i Tonga.

Brytyjscy wojskowi uczestniczyli w działaniach w Afganistanie od października 2001 roku, po zamachach terrorystycznych z 11 września. W czasie operacji śmierć poniosło łącznie 453 żołnierzy z armii Zjednoczonego Królestwa. Siły Wielkiej Brytanii zostały w 2006 roku przeniesione na południe Afganistanu, gdzie sformowano grupę zadaniową Task Force Helmand. W czerwcu 2013 roku główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju przejęły siły afgańskie.

Kilkuset żołnierzy sił zbrojnych Wielkiej Brytanii weźmie udział w sojuszniczej misji doradczo-szkoleniowej, rozpoczynającej się w 2015 roku. W komentarzach podkreśla się, że zdolność afgańskich władz do utrzymania kontroli nad terytorium kraju w świetle zagrożenia terrorystycznego nadal stoi pod znakiem zapytania, pomimo pomyślnego przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Reklama

Komentarze

    Reklama