Reklama

Siły zbrojne

Więcej Tomahawków dla US Navy. Nowe możliwości

Wystrzelenie rakiety manewrującej Block V Tomahawk z niszczyciela typu Arleigh Burke USS „Chafee” 30 listopada 2020 roku. Fot. U.S. Navy/Sean Ianno
Wystrzelenie rakiety manewrującej Block V Tomahawk z niszczyciela typu Arleigh Burke USS „Chafee” 30 listopada 2020 roku. Fot. U.S. Navy/Sean Ianno

Koncern Raytheon otrzymał dodatkowo 145 milionów dolarów na dostawę 90 rakiet Lot 17 Block V TACTOM AUR dla amerykańskiej marynarki wojennej. Jest to następstwo zakończonego powodzeniem strzelania rakietowego tego pocisku z niszczyciela USS „Chafee” pod koniec listopada br.

Zakłady Raytheon Missile Systems w Tucson w Arizonie otrzymały aneks do już zawartej umowy o wartości 145,1 miliona dolarów. Ta modyfikacja kontraktu ma pozwolić na wyprodukowanie i dostawę dla amerykańskiej marynarki wojennej dziewięćdziesięciu rakiet manewrujących pionowego startu Lot 17 Block V TACTOM AUR (Tactical Tomahawk All Up Round) oraz związanych z nimi sprzętu i części zamiennych.

Zadanie ma być zrealizowane do grudnia 2023 roku w kilkunastu zakładach Rayheona, w tym przede wszystkim w Tucson w Arizonie, w Walled Lake w stanie Michigan, w Gainesville w stanie Virginia i El Segundo w Kalifornii.

Zamówienie złożone przez dowództwo morskich systemów lotniczych NASC (Naval Air Systems Command) w Patuxent River w stanie Maryland to bezpośredni efekt zakończonego sukcesem strzelania rakietowego, przeprowadzonego 30 listopada 2020 roku z niszczyciela typu Arleigh Burke USS „Chafee” (DDG 90) na poligonie morskim Point Mugu u wybrzeży Kalifornii. Informowano wtedy o odpaleniu najnowszego wariantu rakiet manewrującej Block V Tomahawk.

image
Wystrzelenie rakiety manewrującej Block V Tomahawk z niszczyciela typu Arleigh Burke USS „Chafee” 30 listopada 2020 roku. Fot. U.S. Navy/Sean Ianno

Celem testu było sprawdzenie nie tylko samego pocisku, ale również różnych systemów z nim współdziałających - w tym systemów kontroli uzbrojenia TTWCS (Tactical Tomahawk Weapons Control System), planowania misji TMPC (Theatre Mission Planning Center) oraz łączności i nawigacji NAV/COMM) ( Block V Tomahawk’s Navigation/Communications).

W ramach badań, w ciągu ostatniego tygodnia listopada 2020 roku, z niszczyciela USS „Chafee” odpalono w sumie z powodzeniem trzy rakiety: jedną w wersji Block IV i dwie w najnowszym wariancie Block V. Kilka dni po strzelaniu Amerykanie poinformowali o zakończonych sukcesem próbach, jednocześnie wskazując, że wprowadzanie nowych rakiet do marynarki wojennej zacznie się już w 2021 roku.

Reklama
Reklama

Takie przyśpieszenie nie jest dla nikogo zaskoczeniem ponieważ nowy Block V Tomahawk ma mieć nie tylko poprawiony system nawigacyjny i łączności NAV/COMM, ale również być wszechstronniejszy. Amerykanie będą bowiem wprowadzali pociski w dwóch wersjach: oznaczanych jako Block Va i jako Block Vb.

W pierwszym przypadku chodzi o tzw. morski Tomahawk uderzeniowy MST (Maritime Strike Tomahawk), który będzie miał dodaną głowicę poszukującą - pozwalającą na atakowanie poruszających się, nawodnych jednostek pływających. Wersja Blok Vb to z kolei rakieta manewrująca Tomahawk wyposażona w unowocześnioną konwencjonalną głowicę JMEWS (Joint Multiple Effects Warhead System).

Głowica JMEWS został opracowana specjalnie do niszczenia umocnionych budynków oraz celów zajmujących dużą powierzchnię. Łączy ona bowiem w sobie zarówno ładunek o wymuszonej fragmentacji (pozwalający na atakowanie „miękkich celów”, takich jak stojące na lotnisku samolotu, zaparkowane pojazdy, czy ugrupowania żołnierzy), jak i zwiększoną penetrację (co umożliwia niszczenie siły żywej i techniki wojskowej wewnątrz np. schronów i bunkrów).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama