Siły zbrojne

Więcej Raków dla Podhalańczyków, ponad 80 w wojsku

Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło/11LDKPanc
Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło/11LDKPanc

Huta Stalowa Wola poinformowała o dostarczeniu elementów kolejnego kompanijnego modułu ogniowego moździerzy Rak. Osiem moździerzy i cztery wozy dowodzenia otrzymała 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

Łącznie Wojsko Polskie dysponuje już elementami dziesięciu modułów Raków. Dziewiąty został dostarczony w br. 12. Brygadzie Zmechanizowanej, a wcześniej przekazywano je - oprócz 12 BZ i 21 BSP - także do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 

Pierwotna umowa z kwietnia 2016 r. obejmowała dostawy elementów ośmiu KMO obejmujących łącznie 64 środki ogniowe i 32 wozy dowodzenia na podwoziu kołowym KTO Rosomak. Umowa została zrealizowana zgodnie z harmonogramem w 2019 r.

W międzyczasie IU MON zamówił dwa kolejne KMO oraz dwa moździerze RAK z przeznaczeniem dla CSAiU w Toruniu. Omawiana w artykule dostawa wieńczy realizację tej umowy.

Huta Stalowa Wola jest rzetelnym, godnym zaufania partnerem dla krajowych sił zbrojnych. Terminowa realizacja kontraktów jest dla nas priorytetem, o czym świadczy  kolejny kompanijny moduł ogniowy RAK wyprodukowany i przekazany do wojska zgodnie z umową.

Bartłomiej Zając, Prezes HSW S.A. 

W 2020 roku Huta Stalowa Wola zawarła kolejną, trzecią umowę na dostawę w latach 2022-2024 pięciu kompanijnych modułów ogniowych. Jednocześnie, realizowane są Umowy na dostawę artyleryjskich wozów amunicyjnych oraz artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia, których dostawa ma zakończyć się w 2024 roku, wraz z ostatnią dostawą KMO. W sumie, w roku 2024 – Siły Zbrojne RP dysponować będą 15-ma KMO.

Ostatnim elementem wyposażenia kompanijnych modułów ogniowych będzie Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy, który zakończył badania kwalifikacyjne i został przekazany do CSAiU w Toruniu. Jak niedawno informował Defence24.pl, pojazd został formalnie odebrany 7 października. Tym samym, jak podkreśla HSW, spółka jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji na dostawy seryjne wozów rozpoznawczych, a więc ostatniego składnika modułu.

Łącznie Wojsko Polskie dysponuje więc nieco ponad 80 moździerzami Rak - tymi wchodzącymi w skład dziesięciu modułów ogniowych, oraz trzema w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, wspiera je nieco więcej niż 40 wozów dowodzenia. Do 2024 roku w służbie będzie ponad 120 moździerzy na podwoziu kołowym.

Reklama
Reklama

Komentarze