Reklama

Siły zbrojne

Więcej Black Hawków dla Wojsk Specjalnych. Błaszczak zatwierdzi umowę

S-70i Wojska Specjalne
Śmigłowiec wielozadaniowy S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych.
Autor. MON

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, już jutro podpisana zostanie umowa kolejnych śmigłowców S-70i dla polskich specjalsów. Maszyny te mają trafić bezpośrednio do Jednostki Wojskowej GROM, gdzie zapewnią kompleksowy przerzut i wsparcie powietrzne.

Ceremonia uroczystego podpisania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON, a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu ma odbyć się w środę 15 grudnia br. o godzinie 9:00 z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Na jego mocy pozyskane mają zostać cztery śmigłowce wielozadaniowe S-70i Black Hawk w wersji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Termin podpisania umowy już wcześniej został jako pierwszy podany przez portal Defence24.pl.

Czytaj też

Z kolei jeszcze w trakcie przemówienia otwierającego konferencję Defence24 DAY szef resortu obrony Mariusz Błaszczak oficjalnie poinformował, że rada ds. modernizacji technicznej MON podjęła decyzję o zakupie tych maszyn. Będą to już kolejne Black Hawki na wyposażeniu Wojsk Specjalnych.

Czytaj też

Pierwsze cztery egzemplarze S-70i dla specjalsów zostały przekazane w czasie specjalnej ceremonii, która odbyła się 20 grudnia 2019 roku na terenie 1. Bazie Lotnictwa Transportowego. Udział w niej wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ambasador USA Georgette Mosbacher. Sama umowa na pozyskanie tych maszyn została zawarta 25 stycznia 2019 roku, a jej wartość wyniosła ok. 683,4 mln zł. Na jej mocy oprócz samych śmigłowców także ich doposażenie specjalistyczne, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz sprzęt naziemny. Ze względu na błyskawiczne tempo realizacji kontraktu zostały one dostarczone wówczas w podstawowej konfiguracji. Później jednak przeszły one doposażenie w liczne elementy niezbędne do wykonywania powietrznych operacji specjalnych.

Czytaj też

Od tego czasu maszyny te służą intensywnie w Wojskach Specjalnych do prowadzenia ćwiczeń i operacji. Zakup kolejnych czterech Black Hawków podwoi ich liczbę do łącznie ośmiu śmigłowców. Przed ich wprowadzaniem za transport lotniczy i lotnicze wsparcie ogniowe jednostek specjalnych odpowiedzialna była 7. Eskadra Działań Specjalnych, która posiada na swoim wyposażeniu kilka egzemplarzy Mi-17 (w wersjach Mi-17TU i Mi-17-1W), dostosowanych do wykonywania tego typu zadań. Eskadra jest jednostką Sił Powietrznych, jednak przeznaczoną do wsparcia Wojsk Specjalnych, podczas gdy Black Hawki będą bezpośrednio w dyspozycji JW GROM.

Reklama
Reklama