Siły zbrojne
W Rosji bez zmian czyli kolejny pobór do służby zasadniczej
Na wojnie z Ukrainą po rosyjskiej stronie walczą żołnierze zawodowi, kontraktowi i ochotnicy. Jednak dla funkcjonowania jednostek wojskowych pozostających za terenie Rosji cały czas potrzebni są nowi poborowi.
Poborowi w Rosji zasilają jednostki Sił Zbrojnych, Rosgwardii, Federalnej Służby Ochrony, a od niedawna ponownie i Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Pobór ogłaszany jest przez prezydenta Rosji dwa razy w roku. Raz na wiosnę, a raz na jesień. W 2024 roku wiosenna tura poboru odbyła się od 1 kwietnia do 15 lipca. Natomiast tura zimowa zostanie przeprowadzona w dniach od 1 października do 31 grudnia. Tradycyjnie stosowny ukaz prezydencki, tym razem o numerze 822, został podpisany przez Władimira Putina 30 września.
Kolejny pobór
Zakłada on maksymalną liczbę powołanych do służby poborowych na 133 tysiące. Do końca 2023 roku poborem byli objęci mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat. Od początku 2024 roku wydłużono ten przedział wiekowy do zakresu od 18 do 30 lat. Dzięki temu, przynajmniej teoretycznie, obywatelom Rosji trudniej go uniknąć.
Kolejną wprowadzoną zmianą jest możliwość przejścia poborowego do służby kontraktowej. Jeszcze niedawno musiał on odbyć całą obowiązkową 12-miesięczną służbę zasadniczą i dopiero po niej mógł podpisać kontrakt. Obecnie taki kontrakt może podpisać już pierwszego dnia służby lub w dowolnym innym czasie. Część poborowych wybiera taką formę służby, głównie ze względów finansowych. Gdy zostaną żołnierzami kontraktowymi i zostaną wysłani na front na Ukrainę to ich uposażenie gwałtownie rośnie. Mogą liczyć na ponad 200 tys. rubli miesięcznie plus jednorazową premię od władz federalnych w wysokości 400 tys. rubli oraz premię od władz lokalnych. Ta druga jest różna dla różnych jednostek terytorialnych Rosji, ale przeważnie waha się od kolejnych 400 tys. rubli do nawet 1 mln rubli. Dla niektórych jest to łakomy kąsek, szczególnie gdy porównują go z kilkudziesięcioma tysiącami rubli miesięcznie jakie mogą zarobić w cywilu.
Pobory w Rosji od 2012 roku
Maksymalna liczba poborowych w ciągu ostatnich lat wynosi od 120 tys. do prawie 156 tys. Zestawienie ostatnich 26 poborów z ostatnich 13 lat przedstawia poniższa tabela.
MAG 1
"W Rosji bez zmian czyli kolejny pobór do służby zasadniczej" - Niesamowite! A jakaż to "sensacja" skoro w Rosji obowiązuje dalej "służba zasadnicza" (która dalej obowiązuje w kilku państwach europejskich i też przecież obowiązywała do 2009 r. w .....Polsce")?