Reklama

Siły zbrojne

W Polsce wylądowały kolejne samoloty US Air Force. Super Herculesy w Powidzu

 • Fot: kmdr ppor. Grzegorz Łyko/zoom.mon.gov.pl
  Fot: kmdr ppor. Grzegorz Łyko/zoom.mon.gov.pl

Trzy amerykańskie samoloty C-130J Super Hercules przybyły do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Przez najbliższe dwa tygodnie załogi US Air Force będą brać udział we wspólnych ćwiczeniach z polskimi lotnikami i spadochroniarzami.

Program ćwiczeń będących elementem zaplanowanej rotacji obejmuje między innymi loty nawigacyjne w dzień i w nocy, zrzucanie ładunków i skoczków z 6 Brygady Powietrznodesantowej na poligon w Drawsku Pomorskim, Pustynię Błędowską i lotnisko w Powidzu. Prócz tego program obejmuje misje COMAO (Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna) z udziałem polskich myśliwców F-16 i MiG-29 oraz operowanie amerykańskich C-130J z nieutwardzonej (trawiastej) drogi startowej.

W szkoleniu oprócz pilotów, techników, meteorologów oraz obsługi lotniska będzie też uczestniczył personel ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Zajęciami będzie kierował dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Amerykańskie samoloty, załogi i personel techniczny należą do 37 Eskadry Lotniczej U.S. Air Force, stacjonującej na stałe w bazie Ramstein. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. JW

  Czyli powrót do koncepcji sprzed kilku lat. W owianych tajemnicą negocjacjach Polski z USA sprzed kilku lat, a ujawnionych przez WikiLeaks, Stany Zjednoczone miały zaoferować wzmocnienie bezpieczeństwa polskiego w kontekście rosyjskiej ekspansji na Zachód poprzez wprowadzenie specjalnych sił morskich do bałtyckich portów w Gdańsku i Gdyni, stacjonowanie eskadry myśliwców F-16 na terenie naszego kraju oraz obecność transportowych samolotów typu Lockheed C-130 Hercules, które miałyby przylatywać do kraju nad Wisłą z amerykańskich baz w Niemczech. Plany Amerykanów blokowane były wtedy przez uległe Moskwie władze RP.

 2. Belfer

  Ciekawe co przywiozły? Stawiam na rakiety powietrze - powietrze.

 3. wania

  Siłą ich hurraa!!!!

 4. Saladyn

  ciekawe jakie zabawki przywieźli - moze JASSM:)

 5. Papiniak

  Jak to mowia: "Maly gest, a cieszy"

Reklama