Siły zbrojne
Uziemione MiGi. Dowództwo Generalne spotka się z pilotami

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o zaplanowanym na 25 listopada 2019 r. spotkaniu z załogami samolotów MiG-29, których loty wstrzymano w marcu bieżącego roku, po katastrofie maszyny tego typu.
W krótkiej informacji stwierdzono, że na spotkanie zaproszono także Mariusza Błaszczaka, szefa resortu obrony narodowej. Uczestnikiem spotkania będzie również Dowóca Generalny RSZ gen. Jarosław Mika. Po spotkaniu ma zapaść decyzja w sprawie powrotu "smokerów" do latania.
Kilka dni temu rzecznik Dowództwa Generalnego dementował informacje na temat wznowienia lotów MiGów-29, jakie ostatnio pojawiły się w Internecie. W rozmowie z PAP ocenił, że są one nieprawdziwą plotką. Zapewnił, że loty MiGów-29 nie zostały wznowione i w najbliższym czasie wznowione nie będą. Rzecznik odmówił podania szczegółów dotyczących aktualnego stanu tych maszyn i dalszych decyzji dotyczących ich służby. Przyznał tylko, że jeżeli loty MiGów-29 zostaną wznowione, to "nie nastąpi to rychło"
Czytaj też: MiGi-29 nadal uziemione. "Wznowienie lotów nie będzie rychłe"
3 marca MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim rozbił się na Mazowszu. Pilot katapultował się i wyszedł z wypadku bez uszczerbku. Był to czwarty utracony samolot tego typu i trzeci, którego awaria zakończona zniszczeniem wydarzyła się w locie. W czerwcu 2016 r. na terenie bazy w Malborku, podczas rozruchu technicznego, doszło do pożaru samolotu tego typu. Uszkodzenia były na tyle poważne, że maszynę spisano na straty.
18 grudnia 2017 r. doszło do pierwszego wypadku polskiego MiGa-29 w locie. Wieczorem w okolicach Kałuszyna na Mazowszu podchodzący do lądowania w Mińsku Mazowieckim myśliwiec rozbił się w lesie. Pilot nie katapultował się, ale przeżył doznając obrażeń. 6 lipca 2018 r. doszło do katastrofy – MiG-29 rozbił się w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie). Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku. Po ostatnim wypadku loty MiGów-29 ponownie wstrzymano. Poprzednio wydano taką decyzje w lutym br., gdy myśliwiec z bazy w Malborku awaryjnie lądował z powodu rozhermetyzowania kabiny. Pilot musiał użyć awaryjnej instalacji tlenowej.
Przed wypadkami polskie wojsko dysponowało 32 MiGami-29. Myśliwce tego typu służą w polskim wojsku od 1989 r., pierwsze samoloty zostały kupione od ZSRR, kolejne Polska otrzymała od Czech, następne za symbolicznego euro przekazały Polsce Niemcy, które rezygnowały z eksploatacji tych maszyn.
AM/PAP
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.