Reklama

Siły zbrojne

USA: Pociski balistyczne Minuteman III do modernizacji. Następca pilnie poszukiwany

Próbne odpalenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego typu Minuteman III. Fot. Brian Gavin/USAF
Próbne odpalenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego typu Minuteman III. Fot. Brian Gavin/USAF

Stany Zjednoczone powinny kontynuować wysiłki w celu modernizacji międzykontynentalnych pocisków balistycznych Minuteman III. W perspektywie kilkunastu lat konieczne jest  natomiast opracowanie nowego typu pocisku balistycznego klasy ICBM.

Na potrzebę unowocześnienia elementu amerykańskiej triady odstraszania nuklearnego, jaki stanowią stałe wyrzutnie pocisków balistycznych zwrócił uwagę Instytut Lexingtona. Obecnie wyrzutnie i pociski Minuteman III podlegają pracom modernizacyjnym, obejmującym m.in. wymianę elementów eksploatacyjnych oraz wyposażenie w nowe systemy łączności i zabezpieczenia.

System Minuteman III został wprowadzony na uzbrojenie w 1970 roku. W okresie Zimnej Wojny szybkie wprowadzenie do służby dużej ilości pocisków balistycznych rozmieszczonych w silosach pozwoliło USA na pewien okres zyskać znaczną przewagę w broni strategicznej nad ZSRR. Główną zaletą pocisków Minuteman III jest ich wysoki stopień niezawodności oraz krótki czas reakcji.

Każda z 450 wyrzutni, znajdujących się w silosach w 3 bazach USAF, może wystrzelić pocisk balistyczny w ciągu 2 minut od otrzymania rozkazu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Maksymalny zasięg rażenia pocisków Minuteman III przekracza 13 000 km. Obecnie pociski Minuteman III wyposażone są w pojedyncze głowice nuklearne o mocy ok. 300 kT. Są one istotną składową sił strategicznego odstraszania, zwłaszcza w sytuacji potencjalnego wykorzystania broni masowego rażenia przez państwa niestabilne politycznie i otwarcie wrogo nastawione do USA, jak KRL-D czy Iran.

Oprócz dalszej modernizacji systemu Minuteman III w celu dostosowania ich do wymogów współczesnego pola walki, w chwili obecnej konieczne jest rozpoczęcie prac nad systemem kolejnej generacji. Opracowanie i wdrożenie do eksploatacji nowego typu międzykontynentalnego pocisku balistycznego może zająć nawet kilkanaście lat. Ewentualny brak decyzji o podjęciu prac nad następcą Minutemana będzie oznaczać jednak rezygnację z kluczowego elementu systemu odstraszania nuklearnego Stanów Zjednoczonych i tym samym znaczne jego osłabienie.

(JP)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. WO

    W artykule "Testy Minuteman III - odpowiedź Amerykanów na Iskandery w Obwodzie Kaliningradzkim?" z 18 XII 2013 r. napisaliście, że "Minuteman III to trzystopniowy pocisk pozwalający na przenoszenie na odległość 13 000 km trzech niezależnie wycelowanych głowic termojądrowych o regulowanej mocy od 300 do 500 kT" - w powyższym, że ma 1 głowicę. Jaka jest prawda?

    1. pas

      Prawda zawiera się w obu tych stwierdzeniach. ;)

    2. egf

      "... pozwalający na...przenoszenie ...trzech ... głowic" a ma wsadzoną jedną Czego tu można nie rozumieć?

Reklama