Siły zbrojne
US Navy będzie miała pierwszy raz dowódcę kobietę
Senat USA miał zatwierdzić nominację prezydencką adm. Lisę Franchetti na 33. Szefa Operacji Morskich. Finalnie, podczas skromnej ceremonii w Pentagonie, 2 listopada, Sekretarz Marynarki Wojennej Carlos Del Toro zaprzysiężył adm. Lisę Franchetti na 33. Szefa Operacji Morskich. Będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku, a także drugą kobietą w historii Kolegium Połączonych Sztabów Sztabów (ang. Joint Chiefs of Staff) tuż po adm. Lindzie Fagan, dowodzącej Strażą Wybrzeża.
Adm. Lisa Franchetti już od września 2022 r. była zastępcą Szefa Operacji Morskich i w swoich działaniach dowodziła aktywnością US Navy na świecie. W sierpniu 2023 r. została wskazana przez administrację Joe Bidena na następcę adm. Michaela M. Gilday'a, jednakże zgodnie z systemem politycznym USA taka decyzja musiała przejść przez procedurę „rady i zgody” Senatu (jedna z izb Kongresu USA). Jednakże, od lutego tego roku właśnie w Senacie zaistniał impas związany z działaniami senatora Tommy Tuberville'a (Republikanin, reprezentujący Alabamę) wymierzonymi w Pentagon, które finalnie blokowały zbiorcze nominacje setek oficerów. Dotyczyło to również stanowisk poza granicami USA, co wielokrotnie podkreślane było przez krytyków postawy senatora.
Czytaj też
Szacowano, że oprócz adm. Franchetti jeszcze 370 dowódców nie mogło de iure objąć swoich nowych obowiązków w siłach zbrojnych USA. Ostatecznie, kilku republikańskich senatorów miało sprzeciwić się takiej formie protestu Tuberville'a. Zaś Senat zaczął akceptować pojedynczo poszczególnych oficerów, w tym adm. Franchetti, ale także gen. Davida W. Allvina, dowodzącego US Air Force oraz gen. Christophera J. Mahoney'a mającego odpowiadać za US Marine Corps pod nieobecność gen. Erica Smitha (obecny komendant Korpusu ma problemy zdrowotne). Sama adm. Franchetti uzyskała poparcie większości 95 do 1 w Senacie USA.
Wracając do adm. Franchetti to jej kariera w US Navy zaczęła się od program Naval Reserve Officer Training Corps Program, w ramach studiów na uczelni cywilnej czyli Northwestern University. Służyła na różnych okrętach US Navy. Adm. Franchetti dowodziła także m.in. U.S. Naval Forces Korea (stąd też ma doświadczenie w stosunku do rejonu Indo-Pacyfiku). Ma doświadczenie w dowodzeniu Carrier Strike Group 9 oraz Carrier Strike Group 15 (przypomnieć należy, że są to grupy lotniskowcowe, a więc jeden z najważniejszych elementów działania współczesnej US Navy). Nie jest jej obca także sprawa bezpieczeństwa europejskiego z racji dowodzenia U.S. 6th Fleet, Naval Striking and Support Forces NATO(zastępca dowódcy), U.S. Naval Forces Europe I U.S. Naval Forces Africa. Pełen zapis jej kariery jest dostępny na oficjalnej stronie US Navy i Pentagonu.
Jak wspomniano już wcześniej, adm. Franchetti należy do grona czterech kobiet oficerów pełniących obecnie najwyższe funkcje w siłach zbrojnych USA. Oprócz niej wskazać należy adm. Lindę Fagan, która dowodzi Coast Guard, a także gen. Jacqueline Van Ovost, która stoi na czele U.S. Transportation Command (wywodzi się z US Air Force), a więc dowództwa funkcyjnego, oraz gen. Laurę Richardson, dowodzącą obecnie U.S. Southern Command (wywodzi się z US Army), a więc dowództwa geograficznego. Przy czym, tylko adm. Franchetti i Fagan zasiadają w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, będącym krytyczną strukturą dla systemu dowodzenia całości amerykańskiego potencjału obronnego.
Czytaj też
W sumie, jak wskazuje Aaron Kassraie, dotychczas tylko 10 kobiet zajmowało najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych USA. Przypominając jednocześnie, że w USA kobietom nie wolno było służyć w siłach zbrojnych niejako w pełnym wymiarze, aż do uchwalenia ustawy Women’s Armed Services Integration Act z 1948 r. Lecz i wtedy istniały ograniczenia, odnoszące się przede wszystkim do ustalenia limitu 2% całego personelu jeśli chodzi o udział kobiet w strukturze wojska. Pamiętać należy, że problemem w awansach kobiet w siłach zbrojnych USA były także kwestie związane z prezentowanym doświadczeniem, w tym bojowym. Tego rodzaju ograniczenia w USA finalnie obowiązywały przez ponad 60 lat, aż do 2015 r.Od tego momentu, jak przypomina Aaron Kassraie, Pentagon zniósł zakazy odnoszące się pełnienia przez kobiety służby wojskowej.
andys
".... zaprzysiężył adm. Lisę Franchetti na 33. Szefa Operacji Morskich." Nie jestem Amerykaninem i nie wiem co to znaczy"33 Szef Operacji Morskich" ? To dowódca całej Marynarki USA? Jeszcze sily zbrojne Polski nie weszły w skład sil USA, dlatego celowe byloby tłumaczenie nazw stanowiski wyjasnianie ich obowiazków, jesli nie ma zgodnosci z systemem polskim.
bezreklam
Wiesz - my jestesmy daleka prowincja impreium USa- stad donas widomsci docierja z opoznienie i nie do konca zrozmiale.
azerty
To 33 dowódca liniowy US Navy w historii, gdzie na początku II wojny światowej Szefem Operacji Morskich był admirał Harold R. Stark a szefem sztabu marynarki był admirał Ernst King (wyżej od Starka) który w marcu 1942 roku został także Szefem Operacji Morskich. Szef Operacji Morskich to taki odpowiednik Pierwszego Lorda Morskiego w Royal Navy
Markus
Początek końca USA
bezreklam
Według badań w Iraku i Afganistanie kobiety generałowie w US army były dużo ostrzejsze niż mężczyźni. Np liczba rozkazów otwarcia ognia do cywili lub omylkowtch bombardwan była większa. W wywiadach mówiły że chcaky dorównać mężczyznom stąd ta twardość
Tani2
To już jest koniec. Wkrótce nie będzie nic. Polityczna poprawność zabija fachowość. Czarno to widzę.