Siły zbrojne

US Army zwiększa zasięg artylerii rakietowej

Wyrzutnia systemu MLRS Fot. Staff Sgt. Timothy Hughes, 75th Fires Brigade PAO
Wyrzutnia systemu MLRS Fot. Staff Sgt. Timothy Hughes, 75th Fires Brigade PAO

Dowództwo Kontraktujące Armii Stanów Zjednoczonych (US Army Contracting Command) powierzyło firmie Lockheed Martin, a dokładnie jej oddziałowi Missile and Fire Control, zadanie opracowania modyfikacji artyleryjskich rakiet naprowadzanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) i stworzenia na ich podstawie GMLRS-ER, czyli wersji o znacznie wydłużonym zasięgu.

Stosowny kontrakt podpisano pod koniec marca, natomiast informacje o tym, że obejmuje on właśnie prace w celu zwiększenia zasięgu rakiet GMLRS, potwierdzono 24 kwietnia w serwisie Federal Business Opportunities. Wartość umowy może wynieść nawet do 237,5 mln USD, z czego prawie 82 mln USD ma zostać wypłacone kontrahentowi awansem, jeszcze w ramach budżetu na rok 2019. Prace mają wykonać zakłady koncernu Lockheed Martin w Grand Prairie (Teksas). Chodzi o zaprojektowanie i przetestowanie modyfikacji pocisku GMLRS do standardu ER.

Zakładany finał prac to początek listopada 2021 roku. Lockheed Martin był jedynym podmiotem, który złożył propozycję w tym postępowaniu, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że to właśnie on jest producentem GMLRS. Program GMLRS-ER zakłada znaczne zwiększenie zasięgu tych rakiet - do około 150 km, dziś mogą one razić cele odległe maksymalnie o ok. 80 km. Będą one mogły być odpalane zarówno z wyrzutni M270A1/A2 MLRS na podwoziu gąsienicowym, jak i M142 HIMARS na podwoziu kołowym.

Wszystko to wpisuje się w politykę modernizacji US Army, która wśród sześciu swoich najważniejszych priorytetów modernizacyjnych środki artyleryjskie wymienia właśnie na pierwszym miejscu. Dzięki pozyskaniu odpowiedniego uzbrojenia tej klasy ma stać się możliwa penetracja systemów antydostępowych potencjalnego nieprzyjaciela, a także uzyskanie przewagi nad – dynamicznie rozwijającą się dzisiaj – artylerią rosyjską.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.