Reklama

Siły zbrojne

US Army zaoszczędziła 130 mln dolarów na kradzieży oprogramowania

Fot. US Army
Fot. US Army

Amerykańska armia przez lata wykorzystywała nielegalnie oprogramowanie. Wojskowi „zarobili” na tym oszustwie około 130 mln dolarów instalując bezprawnie oprogramowanie na 100 serwerach i ponad 9 tysiącach urządzeń.

Po zakupieniu w 2004 roku oprogramowania dla kilku serwerów i urządzeń mobilnych US Army całkowicie nielegalnie rozpoczęła jego masową instalację na tysiącach urządzeń. Ofiarą oszustwa jest firma Apptricity, która na zamówienie sił zbrojnych opracowała dostosowane dla nich programy. 

Po upłynięciu okresu umowy amerykańska armia nie tylko nie usunęła nielicencjonowanego już wówczas oprogramowania, ale zatrudniła inną firmę, Future Research Corporation, aby odzyskała z posiadanego oprogramowania kody źródłowe umożliwiając dalszy rozwój, eksploatację i kopiowanie oprogramowania produkcji Apptricity. 

Całkowitą wartość oprogramowania produkcji Apptricyty wykorzystywanego przez US Army oszacowano na ponad 225 mln dolarów z czego 180 mln były warte nielegalne kopie, bez kosztów obsługi i robocizny. Cała sprawa trafiła do sądu w 2012 roku.

Na skutek działań prawnych US Army zmuszona była zapłacić 50 mln dolarów za naruszenie praw autorskich i nielegalne wykorzystywanie oprogramowania. Znaczy to, że armia "oszczędziła" na łamaniu prawa około 130 mln dolarów, czyli ponad 70% wartości. To sporo. Choć Pentagon namawiając do ograniczenia kosztów miał chyba na myśli coś innego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Zgryźliwy

    Ha, ha! Gdy w każdym innym kraju, w tym w Polsce coś podobnego ktoś robi to jest "święte" oburzenie o naruszaniu praw intelektualnych i złośliwe uwagi odnoszące się wprost do narodowości sprawcy. Jakoś wtedy nie wspominają o ""Prawach człowieka"". Tak postępowali wszyscy zbrodniarze wojenni. Najpierw należy stworzyć wrażenie, że ten drugi jest nic niewart i nie zasługuje by żyć. Tak postępują wszystkie kraje anglosaskie - od zawsze. W szczególności USA, Anglia, Kanada, no i oczywiście Izrael. I jeszcze się dziwią, że mieli 11 września i że są rejony w świecie gdzie wystarczy być amerykaninem, żeby stracić życie...

  2. Majestic

    50mln USD + koszt Future Research Corporation za odzyskanie kodów wtedy będziemy mieli pełny koszt

Reklama