Reklama

Siły zbrojne

US Army testuje następcę M113 w Panamie

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Następca kultowego M113, czyli wóz rodziny AMPV w wydaniu transportera opancerzonego (M1282) obecnie jest testowany przez US Army w Panamie, co jest elementem sprawdzania jego zdolności operacyjnych w różnym terenie i strefach klimatycznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Następca gąsienicowych transporterów opancerzonych jest już wdrażany do US Army, co pozwala na stopniowe wycofywanie wielu wersji M113, które potem są oferowane na rynku wtórnym lub są przekazywane w ramach pomocy wojskowej (np. dla Ukrainy). Jednak mimo wdrożenia pojazdów rodziny AMPV konieczne są jego testy w wielu środowiskach, aby jeszcze bardziej zapoznać się z ich osiągami i ewentualnymi usterkami pojawiającymi się w specyficznych warunkach.

Czytaj też

Opancerzony pojazd wielozadaniowy (AMPV) to rodzina gąsienicowych pojazdów opancerzonych zaprojektowanych i opracowanych przez firmę BAE Systems w celu zastąpienia rodziny pojazdów gąsienicowych M113, które znajdują się na uzbrojeniu armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku. Konstrukcja w dużym stopniu bazuje na dotychczasowych doświadczenia US Army i technologiach opracowanych przez producenta (w tym głównie na zmodernizowanym kadłubie bojowego wozu piechoty M2 Bradley). Od 2022 roku planowanych jest pięć wariantów AMPV: 522 szt. M1283 (transporter opancerzony), 790 szt. M1284 (wóz ewakuacji medycznej), 216 szt. M1285 (wóz wsparcia medycznego), 993 szt. M1286 (wóz dowodzenia) i 386 szt. M1287 (samobieżny moździerz). Program ma dostarczyć łącznie 2897 pojazdów i kosztować 10,723 miliardów dolarów, czyli średnio 3,7 miliona dolarów na pojazd.

Reklama

Czytaj też

Ich wprowadzenie do służby liniowej pozwoli na stopniowe zastąpienie i wycofanie obecnie eksploatowanej licznej floty gąsienicowych transporterów opancerzonych M113.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    To dopiero początek tego programu, bo trudno uwierzyć, że potrzeba więcej wozów ewakuacji medycznej i dowodzenia niż typowych do przewożenia siły żywej na froncie.

Reklama