Siły zbrojne
Unia Afrykańska chce zniesienia embarga na import broni do Somalii
Unia Afrykańska zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zniesienia embarga na import uzbrojenia i eksport węgla dla Somalii. RB zajmie się sprawą dziś, tj. 2 listopada.
Członkowie 54-osobowej Komisji UA, motywują swoją prośbę tym, że broń, oraz dochody z eksportu węgla, są niezbędne rządowi Somalii do ostatecznego pokonania związanej z al-Kaidą organizacją terrorystyczną asz-Szabab i utrzymania ostatnich zdobyczy terytorialnych, w tym portu Kismayo.
Embargo na import broni zostało nałożone przez RB ONZ na Somalię w 1992 r., aby odciąć od dostaw strony walczące w wojnie domowej, która wybuchła po obaleniu dyktatora Mohameda Siada Barrego.
Jeśli chodzi o embargo na eksport węgla, to zostało ono nałożone na Somalię przez RB w lutym br. Powodem tej decyzji był fakt, iż asz-Szabab uzyskiwała rocznie ze sprzedaży tego surowca ok. 25 mln dolarów, co stanowiło jedno z głównych źródeł dochodu organizacji.
RB ONZ w obu tych kwestiach nie jest jednomyślna.
UA chce też zwiększenia międzynarodowego wsparcia dla cywilnych i morskich komponentów sił pokojowych w Somalii (AMISOM), których mandat zostanie najprawdopodobniej przedłużony przez RB ONZ na kolejny rok.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie