Siły zbrojne

Umowa ws. remontów bułgarskich MiG-29 w Polsce. Następnym etapem modernizacja?

Fot. Master Sgt. Andrew J. Moseley / US Air National Guard
Fot. Master Sgt. Andrew J. Moseley / US Air National Guard

Ministrowie obrony Polski i Bułgarii podpisali umowę międzyrządową w sprawie zapewnienia wsparcia logistycznego dla samolotów MiG-29. W pierwszym etapie zostaną wykonane między innymi remonty silników myśliwców. Szef MON Tomasz Siemoniak zaznaczył, że podejmowane są również prace nad kolejnymi umowami „dotyczącymi kompleksowej modernizacji samolotów MiG-29”.

„Umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Bułgarii w sprawie zapewnienia wsparcia logistycznego dla samolotów MiG-29” została podpisana podczas dzisiejszej wizyty ministra obrony Bułgarii Nikołaja Nenczewa. Minister Siemoniak zaznaczył, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy są gotowe do realizacji zadania. W pierwszym etapie wsparcie dla Bułgarów obejmie remont sześciu silników do myśliwców MiG-29 i dostarczenie na czas prac dwóch jednostek przez stronę polską.

To początek jeszcze bliższej, długotrwałej współpracy, także tej w ramach NATO i UE. Dziś jestem przekonany o długiej, strategicznej współpracy z Polską

Nikołaj Nenczew, minister obrony Bułgarii

Bułgarski minister obrony zapewnił, że sygnowanie umowy to początek długotrwałej współpracy, również w ramach NATO. Szef polskiego MON przypomniał z kolei, że na przyszły rok planowane jest około 50 przedsięwzięć we współpracy ze stroną bułgarską.

Jak informuje MON, rozmowy dotyczyły również przygotowania do szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Minister Siemoniak wskazał na zbieżność stanowisk Warszawy i Sofii w zakresie konieczności strategicznej adaptacji do wszystkich rodzajów zagrożeń, co można odczytywać jako dążenie do wdrożenia odpowiednich, trwałych środków wzmocnienia zarówno przeciwko zagrożeniu ze strony Rosji, jak i ugrupowań zbrojnych, w tym tzw. Państwa Islamskiego.

Ta umowa to początek drogi do jeszcze bliższej współpracy. Doceniamy zaufanie strony bułgarskiej jakim darzy nasz kraj. Jednocześnie podejmujemy prace nad kolejnymi umowami, dotyczącymi kompleksowej modernizacji samolotów MIG-29. Dołożymy wszelkich starań, aby tę i kolejną umowę zrealizować rzetelnie

szef MON Tomasz Siemoniak

Minister Siemoniak zaznaczył, że podejmowane są prace nad kolejnymi umowami, w tym dotyczącymi „kompleksowej modernizacji samolotów MiG-29”. W Polsce wprowadzono na uzbrojenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim maszyny MiG-29M, zmodernizowane w pewnym zakresie, dysponujące jednak nadal takim samym systemem uzbrojenia. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy deklarowały jednak wcześniej gotowość do poszerzenia zakresu prac. Maszyny MiG-29M wzięły niedawno udział w ćwiczeniach w Bułgarii.

Czytaj więcej: Polskie MiGi-29 zgodne ze standardem NATO. Zakończono modernizację

Dzisiejsza umowa jest następstwem listu intencyjnego, podpisanego 30 września w Bułgarii. Zgodnie z wcześniej ujawnianymi planami prace mają być wykonywane przez WZL nr 2 oraz WZL nr 4, pod nadzorem Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Sofia zdecydowała się na obsługę MiG-29 w Polsce z uwagi na chęć uniezależnienia się od strony rosyjskiej, a także – jak wynika z wcześniejszych deklaracji szefa tamtejszego resortu obrony – korzystniejsze warunki oferowane przez stronę polską.

Bułgaria planuje obecnie zakup samolotów wielozadaniowych, w celu zastąpienia m.in. MiG-29, a także innych samolotów konstrukcji radzieckiej. W tamtejszym lotnictwie używane są również MiG-21 i Su-25. Sofia zakłada pozyskanie używanych samolotów, jednak pierwotne plany zostały opóźnione z uwagi na cięcia budżetowe. Utrzymanie MiG-29 w służbie pozwoli na zachowanie podstawowych zdolności lotnictwa do czasu wprowadzenia nowych maszyn.

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.