Siły zbrojne
Umowa na modernizację symulatora śmigłowca W-3 Sokół
Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z przedsiębiorstwem ETC-PZL Aerospace Industries, zgodnie z którą w latach 2016-2017 zmodernizowany zostanie symulator lotu śmigłowca W-3 Sokół.
Inspektorat Uzbrojenia podpisał w dniu 2 września 2016 r. umowę ze spółką ETC-PZL Aerospace Industries, w myśl której w latach 2016-2017 przeprowadzony zostanie proces modernizacji symulatora śmigłowca W-3 Sokół "Klaudia".
Symulator Klaudia pochodzi z lat 90. minionego wieku, służył do szkolenia pilotów Sokołów wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, obecnie osiągnął już docelową normę eksploatacji, a jednocześnie stał się przestarzały w związku z postępami technologii komputerowej.
W związku z koniecznością zasymulowania nowych funkcjonalności i chęcią utrzymania możliwości dalszej eksploatacji symulatora, podjęto decyzję o jego modernizacji. Wymieniony zostanie całkowicie system komputerowy, głębokiej modyfikacji zostaną poddane inne systemy symulatora. Poszerzona zostanie baza danych terenowych, pojawią się funkcje pozwalające na szkolenie - oprócz pilotów - personelu naziemnego odpowiedzialnego za współdziałanie szwadronów kawalerii ze śmigłowcami.
Symulator śmigłowca W-3 Sokół to jeden z głównych elementów bazy szkoleniowej 7. dywizjonu lotniczego z Nowego Glinnika, którego zasadniczym uzbrojeniem są śmigłowce W-3 różnych wersji i przeznaczenia.
GI
Sokoły będą w eksploatacji przynajmniej przez następne 25 lat, więc modernizacja symulatora zasadna. Widać z tego, że w tam gdzie jest tylko jeden dostawcza jak Fabryka Broni, czy Zakłady w Tarnowie to IU potrafi zawrzeć umowę w rozsądnej perspektywie czasowej. A tam gdzie dany sprzęt może być oferowany przez paru producentów wpływy różnej maści lobbystów powodują, że procedury przetargowe nie mają końca.
mjr. Podjadek
Czy eskadra 30-stu uzbrojonych po zęby symulatorów, jest w stanie zanihilować rosyjską brygadę pancerną ?
rozczochrany
A jak chcesz uczyć przyszłych pilotów? Szczególnie sytuacji awaryjnych. Poza tym wiesz ile taki śmigłowiec pali paliwa lotniczego na godzinę lotu? Szkolenie to podstawa, a tańsze szkolenie to pieniądze na inne równie ważne wydatki.
Cotozaróżnica.
Chyba w sam raz by z Ukrainą się zgadać i wspólnie modernizować też dla państw trzecich, własne, i rozwijać rodziny śmigłowców MI oraz Sokół, a może i z doświadczeń Caracali, czy innych platform, wyprodukować nowy, własny, polsko-ukraiński śmigłowiec.
sylwester
sokoły wraz ze wszystkimi prawami do nich i fabryka ostały sprzedane , co do modernizacji to decyduje o nich właściciel firmy
g12
Powinni jeszcze kupić przekrój.
bob
symulatory,przekroje itp a prawdziwego sprzętu brak.Co nie znaczy że nie potrzebny