Reklama

Siły zbrojne

Umowa na lornetki termowizyjne podpisana

Fot. PCO S.A.
Fot. PCO S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa pochwaliła się na swoim koncie twitterowym zawarciem umowy z Inspektoratem Uzbrojenia o wartości ok. 9 mln złotych na dostawę lornetek termowizyjnych NPL-1T produkcji PCO S.A Dostawy mają być zrealizowane do 30 listopada 2021 r.

Postępowanie zostało uruchomione w czerwcu 2019 roku i dotyczyło zakupu lornetek termowizyjnych przeznaczonych do obserwacji terenu o dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, a także przy niekorzystnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Lornetki powinny również umożliwiać określenie pozycji własnej wykorzystując dane z wojskowego odbiornika GPS poprzez interfejs komunikacyjny, a także zapewniać wykrycie (detekcję) obiektu (sylwetka człowieka - 0,5 m x 0,5 m) na odległości co najmniej 1000 m, w warunkach klimatycznych zgodnych z normą obronną NO-06-A105:2005 dla grupy N.14-O-II-A oraz przy widzialności optycznej od 5 do 10 km i przy opadach 0 mm/h, zgodnie z STANAG 4347.

Otwarcie ofert nastąpiło w dn. 27 marca br. Wartość oferty PCO wyniosła 8,954 mln pln brutto, natomiast okres gwarancji - aż 84 miesiące. Dostawy mają być realizowane w latach 2020 (do 30 listopada) i 2021 (również do 30 listopada). Propozycja ta została uznana za najkorzystniejszą. Kwota oferty, co prawda przekroczyła budżet przeznaczony na realizację tego zadania w wysokości 7,3 mln pln brutto, jednak jak widać zamawiającemu udał się uzyskać dodatkowe środki na ten cel.

Wiadomo też jakie lornetki otrzyma wojsko, będą to, zgodnie z naszymi przypuszczeniami, lornetki termowizyjne NPL-1T, które umożliwiają wykrycie człowieka z odległości ok. 2800 m, a obiektu typu czołg z odległości ok. 6400 m. Model ten jest przystosowany do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, umożliwiając wyświetlenie na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu. Dodatkowo lornetka umożliwia orientacyjny pomiar odległości do celu o wysokości 1.75 m. Model NPL-1T zasilany jest za pomocą czterech baterii typu AA, ale lornetka może być zasilana także z zewnętrznego źródła w szerokim zakresie napięć.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Huciany

  Bravo koledzy z PCO Za te 12 ,mln pln rządowej dotacji za POSTOJOWE

  1. Ciekawy

   Ty tak dla zabawy trollujesz? Gdzie bym ciebie nie czytał plujesz jadem na temat każdej polskiej fabryki.

  2. Ruda

   W PCO nie ma i nie było postojowego.

  3. Rataj

   placa Ci za linijke czy za wpis----PCO to jedna z najlepiej rozwijajacych sie firm w Polsce,, wyroby sa ciagle unowoczesniane i to za wlasna kase i w wielu segmentach dorownuja juz produktom zachodnim

 2. Pytajnik

  Czy lornetki "widzą" przez betonową ścianę? Pytam, bo w bloku naprzeciwko mieszka ładna młoda sąsiadka.

  1. Rataj

   widza---zacieki na scianie

 3. Roman

  Ciekawe jest stwierdzenie dotyczące wymogów jakie ma spełniać lornetka termowizyjna. Ma m.in. pozwalać na obserwację terenu przy niekorzystnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Zaś dalej napisano, że detekcja sylwetki człowieka powinna nastąpić w warunkach klimatycznych określonych normami..... oraz przy widzialności optycznej od 5 do 10 km i przy opadach 0 mm/h. Czy można zatem rozumieć, ze jakikolwiek nawet najmniejszy opad deszczu czy śniegu spowoduje, że lornetka termowizyjna w takich warunkach będzie bezużyteczna?

  1. Paweł P.

   Tak, tak "bezużyteczna".

  2. Jabadabadu

   Rzekłeś.

 4. gnago

  Hm i rzecz jasna rynek cywilny leży odłogiem . Wielkość produkcji na poziomie manufaktury. A wyroby optyczne przeznaczone na rynek cywilny z cenami zaporowymi

 5. Robert

  Ciekawe ile sztuk zmówili...

  1. Ruda

   140

 6. Marek

  To powinno być w standardzie min1szt. na drużyne-w idealnym świecie:)

  1. Roman

   i w idealnych warunkach atmosferycznych, przy opadach 0 mm/h

 7. Piotr33

  Ponad 64 tysiące za sztuke. Dysponuje ktoś informacjami w jakiej cenie jest sprzet o podobnych parametrach technicznych ale produkowany przez inne firmy zbrojeniowe??

  1. Olo1

   Widziałem tę cenę na zbiam.pl To chyba niemożliwe ta ilość 140 sztuk. Za co ? Zaszyli ją w długim okresie gwarancyjnym czy jak? Czyżby znowu MON ratował spółkę PGZ dotacją?

  2. Piotr33

   Podejrzewam ze cena rzeczywista jest dużo nizsza. Reszta kwoty do subwencja. Forma dotacji zrobiona tak by nikt sie nie przyczepil. Swoja droga jesli ta kasa zostanie wydana na kolejne pfojekty badawcze to jestem w stanie ja zaakceptować.

  3. Piotr33

   Z drugiej jednak strony to IU MON wymagał podania kosztów dostaw 1000, 2000 i 5000 lornetek, wiec może zakupiono 1400 sztuk, wtedy koszt jednego egzemplarza to około 6500 zł. Niestety to tylko moje domysły.

 8. Africa Corps

  Koledzy a jak wygląda luneta termo na Grota?

 9. Ok bajdur

  Dobrze. Trzeba kupować wszelkie nokto nocne sko. Rosjanie odrobili lekcje z Iraku i Gruzji. Już na Ukrainie pokazali, że przystosowali armię do walki w nocy. Nie przypadko wydali fortunę na francuskie sko, które skokowo wzmocniło potencjał rosyjskich czołgów w starciu z zachodnimi konstrukcjami. Podobno PT 91 i t72 otrzymują nowe kamery z PCO, tylko dlaczego w tak małych ilościach? żeby trafić trzeba wykryć. To samo działa i w drugą stronę. Dlaczego nasz czołgi i kto nie mają Berberysa?

  1. Troll z Polszy

   Praktycznie wszystkie PT91 mają Asterie 1 ( wymieniona przy okazji remontów bieżących ) albo będą mieć niedługo, a T72bieda mają Asteria 1E ( pierwsza kamera z Polską matrycą ).

 10. abc

  Tradycyjnie bez ilości by nikt nie zadawał niebezpiecznych pytań jaka jest rynkowa cena takiej lornetki.

  1. Billabongpl

   To samo myślałem szczególnie ze takie zabawki termo nie sa wcale takie drogie a to na zdjęciu to trochu duze a małe i dobre do 4000 euro znajdziesz

  2. Ksu

   Yhm, na pewno z wojskową specyfikacja wodoodporna , upadek z 1.5 metra itd Dobry sprzęt, oby takiego więcej!

  3. ABC

   @Billabongpl Zakładaj firmę i bierz udział w kolejnym przetargu. Życzę powodzenia towarzyszu! Świat leży u twoich stóp, bo za taką cenę nie będziesz się mógł opędzić od potencjalnych nabywców z wojska z każdej armii świata. Tylko wiesz, plastikowe zabawki dla dorosłych dzieci do biegania po lesie mogą nie trafić w gusta poważnych żołnierzy z elementarnymi wymaganiami co do niezawodności.

 11. fox

  Scout BTS-SeriesThermal Imaging Bi-Ocular cena 6-7 tysięcy . NPL-1T za 9mln zł kupimy ile sztuk, 300-400. czy to taka wielka tajemnica podać liczbę egzemplarzy w sumie drobnej rzeczy? ceny remontu i ile sztuk leo2 i ile kosztują patrioty albo f-35 podają a lornetka jest tak strategiczna że nie są w stanie podać liczby.

  1. Mati32

   140 sztuk

  2. Wesołek

   Jakie 400? Może ze 40!! Wydawane z magazynu tylko na czas "W"!! I to za specjalną, wyłączną zgodą samego ministra obrony narodowej, na pismny wniosek w trzech kopiach, za uiszczeniem opłaty skarbowej. Wniosek będzie za to rozpatrywany w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od daty wpłynięcia.

 12. Grzyb

  Bardzo dobry zakup! Mam nadzieję, że nie ostatni. Co prawda wszyscy czekają na coś większego, typu Wilka, Narew, Pegaza lub Karabele ale i zakup hełmów i lornetek cieszy.

 13. Desantowiec

  Szef schował nokto w magazynie Nie da rady ruszyć

  1. marian

   To raczej norma w całym WP. Z drugiej strony w tym systemie nie dziwię mu się. Przyjedzie kontrola, znajdzie ryskę na szkle, a on będzie bulił dziesiątki tysięcy z własnej kieszeni.

 14. Ganges

  Patrząc na wymiary tego kolosa , jego wagę oraz to ,że dodatkowo trzeba tam ładować do środka 4 baterie AA.Powiem tyle: 20 lat temu świat produkował wszech możliwe do kupienia mniejsze, lżejsze nie wymagające baterii AA , no może z trochę gorszą rozdzielczością.A na pewno cena jak zawsze z polskim rozmachem...

  1. carl fath

   O jakim "kolosie" mówisz ?

  2. Baśka

   Śmieszny jesteś, u nas w SG kupili podobne i pracuje się na nich extra. Bardzo dobry zakup aż trudno uwierzyć

  3. Ferdynand

   Lornetka o masie ok. 1 kg. To chyba nie jest dużo jak na możliwości, które oferuje?

 15. Emeryt żołnierz

  A broń osobista żołnierzy kiedy bo z tego co wiem to P-83 i Visty są dalej w wojsku . Pozdrawiam były żołnierz

 16. razor

  ja piernicze to teraz juz sie chwailimy zakupem nawet lornetek - masakra

 17. Paweł P.

  I dobrze, niech klepią – czekam na kolejną wersję / generację.

 18. FR technologiczne imperium

  Cieszy.

 19. michalspajder

  Kwota oferty jak zwykle przekracza srodki przeznaczone przez MON. Zaczynam sie wiec zastanawiac, czy ten PGZ taki drogi, bo trzeba przeznaczyc pieniadze z kontraktu na prowizje dal zwiazkowcow, czy MON nie potrafi oszacowac rzeczywistych kosztow? Jedno jest super: zamowienia sa lokowane w polskich zakladach.

Reklama