Reklama

Siły zbrojne

Umowa na IFF dla Marynarki Wojennej podpisana

Fot. M. Dura (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. M. Dura (zdjęcie ilustracyjne)

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawy systemów swój-obcy (Identification Friend or Foe - IFF) dla okrętów Marynarki Wojennej z firmą Enamor Sp. z o.o., która zwyciężyła w postępowaniu – poinformował Defence24.pl rzecznik tej instytucji mjr. Krzysztof Płatek.

Chodzi o dostawę „Transpondera systemu IFF standardu Mark XIIA w wersji okrętowej wraz z integracją na okręcie”. Umowa, nieprzewidująca prawa opcji, została zawarta 10 sierpnia 2021 i ma wartość 8,8 mln złotych. Jej przedmiotem jest 15 transponderów, które mają zostać dostarczone w latach 2022-2024. Wykonawcą jest Enamor Sp. z o.o.

Obecnie systemy IFF aktualnego standardu (Mode 5/Mark XIIA) mają pojedyncze, najnowsze okręty Marynarki Wojennej, z kolei starsze Mode 4 nie są wspierane od 1 lipca 2020 roku. Po realizacji tej umowy najważniejsze jednostki Marynarki Wojennej, także starszych typów, będą już wyposażone w nowy system identyfikacji.

Zainstalowanie systemów IFF umożliwi w przyszłości efektywne współdziałanie z okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym bezpieczne operowanie w sytuacji, gdy prowadzony jest ogień na dużych dystansach i nie jest możliwa identyfikacja wzrokowa.

Postępowanie na system IFF, w wyniku którego została podpisana wspomniana umowa, prowadzone było od sierpnia 2020 roku. 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama