Siły zbrojne

Ukraińskie transportery dla Tajlandii. "Montaż w kraju"

BTR-3E1. Fot. Ukrexport
BTR-3E1. Fot. Ukrexport

Ukraina i Tajlandia podpisały porozumienie, na mocy którego w Tajlandii montowane będą transportery kołowe BTR-3, wykorzystywane już w znacznej liczbie przez armię tajską.

Armia Tajlandii wykorzystuje od 2010 r. transportery kołowe BTR-3, dostarczone na mocy porozumienia z rządem ukraińskim, które zawarto w 2006 r. Zgodnie z tą umową Tajowie otrzymali 96 transporterów w wersji BTR-3. Dostarczono wówczas pojazdy w wersjach: bojowego wozu piechoty, mobilnego punktu dowodzenia, opancerzonego ambulansu, moździerza samobieżnego (z moździerzami 81 i 120 mm), kołowego niszczyciela czołgów i pojazdu ewakuacyjnego.

Rząd ukraiński przekazał wówczas Tajlandii także pięć darmowych transporterów tego typu. Kolejne 121 egzemplarzy BTR-3 dostarczono do tego państwa po podpisaniu porozumienia w roku 2011 z przeznaczeniem dla armii, natomiast marynarka wojenna zakupiła wtedy 14 transporterów tego typu, przeznaczonych do wyposażenia oddziału rozpoznawczego piechoty morskiej, dysponującego wcześniej pojazdami V-150. 12 pojazdów z tego zamówienia dotarło do Tajlandii w 2011 r.

Ostatnią, dotychczas, umowę na dostawę BTR-3 dla Tajlandii podpisano w 2013 r., na jej mocy armia tajska miała otrzymać 15 egzemplarzy BTR-3E1 oraz sześć BTR-3RK . Ogólna wartość tych umów szacowana jest na 270 mln USD.

Podpisana w dniu 3 listopada 2015 r. umowa zawiera postanowienia o współpracy, zgodnie z którymi strona tajska zajmie się montażem pojazdów z części dostarczonych przez Ukrainę. Pierwszymi powstającymi w Tajlandii pojazdami będą, prawdopodobnie, egzemplarze objęte treścią umowy zawartej w 2013 r. Nowa umowa przewiduje także współpracę obu państw w dziedzinie handlu bronią, zwłaszcza czołgami i transporterami opancerzonymi.

Armia tajska zamierza wyposażyć w transportery BTR-3 różnych wersji co najmniej jeden pułk piechoty zmechanizowanej (wymaga to kupna ogółem 288 pojazdów). Wobec podpisania umowy z dnia 3 listopada wydaje się prawdopodobne, że strona tajska zamierza docelowo kupić jeszcze większą liczbę transporterów tego typu.

Tajlandia jest jednym z największych odbiorców zagranicznych sprzętu ukraińskiego. Oprócz wspomnianych transporterów Tajowie kupili 49 czołgów T-84 Opłot BM.

Czytaj także: Ukraiński transporter BTR-3 sukces eksportowy nie tylko dzięki cenie.

BTR-3 to kołowy transporter piechoty w konfiguracji napędu 8x8 ze spawanym pancerzem stalowym, chroniącym przed pociskami wystrzeliwanymi z broni ręcznej, odłamkami pocisków artyleryjskich i wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych. Jego załoga liczy trzech żołnierzy, pojazd przewozi sześciu żołnierzy desantu. Transporter w wersji BTR-3E1 wyposażony jest w nowy silnik MTU 6R106TD21 i wieżę BM-3 Shturm z zamontowaną armatą automatyczną ZTM-1 kalibru 30 mm, wyrzutnią kierowanych pocisków przeciwpancernych typu "Barrier" oraz automatycznym granatnikiem AGS-17 kalibru 30 mm.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.