Siły zbrojne

Ukraiński przemysł wspiera produkcję rakiet balistycznych Rosji

Rakieta Dniepr na pozycji strtowej - fot: ISC Kosmotrans
Rakieta Dniepr na pozycji strtowej - fot: ISC Kosmotrans

Podczas salonu lotniczego ILA 2014 w Berlinie przedstawiciel Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (NKAU) przyznał, że realizowane będą nadal zobowiązania wobec Rosji, dotyczące obsługi pocisków balistycznych R-36M i bazujących na nich kosmicznych rakiet-nośników Dniepr. 

Odpalane z silosów rakiety międzykontynentalne R-36M (kod NATO – SS-18 Satan) były produkowane a obecnie są serwisowane przez zakłady Juzmasz w Dniepropietrowsku. Stanowią one niewielki, lecz istotny komponent rosyjskiego arsenału atomowego. Termin kontraktu dotyczącego obsługi i serwisowania pocisków R-36M upływa w 2017 roku. Zgodnie ze słowami przedstawiciela zarządu Juzmasz, pomimo napiętej sytuacji politycznej między Moskwą i Kijowem, firma nadal będzie realizować wszelkie zobowiązania wynikające z umów z rosyjskim ministerstwem obrony. 

To samo dotyczy współpracy rosyjsko-ukraińskiej w ramach programu kosmicznego. Ukraińskie zakłady i biura projektowe pracują na silnikami, całymi rakietami nośnymi, oraz innymi produktami kosmicznego przemysłu, współpracując z Rosją, ale również z Brazylią, krajami UE czy Stanami Zjednoczonymi. Co ciekawe, to właśnie Waszyngton naciska na NKAUA aby zaprzestało współpracy z Moskwą.

Obecnie ukraińscy specjaliści są zaangażowani w przygotowania do komercyjnego startu rakiety Dniepr, który ma odbyć się już w marcu. Dniepr to odpalana z silosu rakieta nośna, będąca zmodyfikowanym pociskiem balistycznym R-36M. Operatorem tych nośników kosmicznych jest ukraińsko–rosyjska spółka Kosmotras, a za start odpowiada ministerstwo obrony Rosji. W listopadzie 2013 roku z użyciem takiej samej rakiety wyniesiono na orbitę polskiego satelitę LEM

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.