Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska armia z nowym zautomatyzowanym systemem rozpoznania

Fot. ukroboronprom.com.ua / wartime.org.ua
Fot. ukroboronprom.com.ua / wartime.org.ua

Siły Zbrojne Ukrainy przyjęły nowe uzbrojenie – zautomatyzowany system rozpoznania produkcji państwowego koncernu lotniczo-zbrojeniowego Ukroboronprom. 

Jak głosi oficjalny komunikat na stronie koncernu, system ma na celu zabezpieczenie nagwigacyjne rozpoznania, określanie współrzędnych i koordynatów (punktów orientacyjnych, celów) w terenie i wprowadzanie poprawek do ostrzału. Wśród głównych zadań są także: podawanie informacji odnośnie odległości obiektów i zakresu kątów widzenia, zapis aktualnych danych tras i punktów na nich czy prowadzenie obliczeń do wyznaczania współrzędnych i wysokości grup celów. Pozwala on również obserwować pole bitwy i prowadzić rozpoznanie optoelektroniczne.

Najnowszy produkt Ukroboronpromu jest kierowany w pierwszej kolejności dla artylerzystów i oddziałów rozpoznania Sił Zbrojnych Ukrainy. We wtorek 19 maja rozpoczęła się seryjna produkcja urządzenia. Wcześniej, 11 maja miała miejsce prezentacja jego możliwości na poligonie 169 centrum szkoleniowego Wojsk Lądowych SZU „Desna”. Na prezentacji byli przedstawiciele państwa i dowództwo.

Ukroboronprom podkreśla, że wykonał 100% zamówień publicznych za rok 2014. Natomiast w pierwszym kwartale bieżącego roku dla wojska przekazał już 150 sztuk sprzętu.

Reklama

Komentarze (5)

 1. roberto

  morze uda sie "wypatrzec" kto strzelal w plecy protestujacym na majdanie...

  1. [sic!]

   może

 2. gosc

  A my mamy w ogole cos takiego? Czy nawet Ukraina ma lepszy sprzet niz my?

  1. xyz

   Jeśli chodzi o systemy obserwacji i kierowania ogniem artyleryjskim to akurat jesteśmy w światowej czołówce. Amerykanie w Afganistanie z zazdrością patrzyli na nasz "Topaz". Dopiero coś takiego wprowadzają.

 3. trycykl

  A co, zaczynasz się niepokoić? Brałeś czy dawałeś?

 4. ponury

  No proszę, biedny, ogarnięty wojną kraj szybciej projektuje i wdraża niż Polska...

  1. kzet69

   Może właśnie dlatego???

 5. mentalny_kikut

  a rozpoznaje korupcję... ? jeśli tak to także powinniśmy zamówić...

  1. Sarine

   Konkretnie masz coś na myśli czy tak piszesz?

Reklama