Siły zbrojne
Ukraina: Test rakiet przeciwlotniczych o zwiększonym zasięgu
Na Ukrainie przeprowadzono udany test zmodernizowanej rakiety dla systemu przeciwlotniczego S-125M „Peczora” który znacznie zwiększa zasięg i skuteczność rażenia celów manewrujących z dużą prędkością. Wzrost osiągów uzyskano m. in. dzięki nowej półaktywnej głowicy radiolokacyjnej i modernizacji silników. Koncern Ukroboronprom poinformował, że rozpoczęły się już prace mające na celu modernizację ukraińskich rakiet 5W27D do nowego standardu 5W27D-M2.
Modernizacje pocisków 5W27D stosowanych w systemie przeciwlotniczym S-125M „Peczora” (w Polsce znanym lepiej jako „Newa”) realizowane są przez państwowe biur konstrukcyjne „Łucz” oraz prywatną firmę ukraińską „Radionics”. Pierwszy test zmodyfikowanej rakiety miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie potwierdzono natomiast istotny wzrost osiągów i skuteczność nowego systemu naprowadzania.
Dzięki zmianom w układzie napędowym pierwszego stopnia rakiety i programu lotu zwiększono zasięg z 25 do około 40 km, natomiast pułap z 18 tys. metrów do 25 tys. Przy przechwytywaniu celów na zasięgu zbliżonym do maksymalnego pierwsza faza lotu odbywa się po krzywej aerobalistycznej, aby zapewnić energię (moc silników) w ostatniej fazie lotu, niezbędną do zmiany trajektorii podczas przechwytywania celów manewrujących z wysoką prędkością.
Czytaj również: UKRAINA: REAKTYWACJA SZYŁEK
Zmiany w systemie naprowadzania obejmują nową półaktywną głowicę radiolokacyjną pocisku oraz zmodernizowany, oparty na nowych komponentach elektronicznych radar oznaczony jako FCR-125. Zasięg śledzenia dla stacji tego typu wynosi 130 km przy celach aerodynamicznych. Zwiększono również ilość pocisków, jakie mogą być naprowadzanie przez jedną stację z 2 (dla rakiet 5W27D oryginalnego systemu S-125M) do 8 zmodernizowanych ukraińskich pocisków 5W27D-M2 które mogą być jednocześnie naprowadzane na 4 odrębne cele o ile wszystkie znajda się w polu widzenia stacji (60 stopni w poziomie i 47 stopni w pionie).
Koncern Ukroboronprom poinformował, że w związku z potwierdzeniem znacznego wzrostu osiągów przy użyciu nowych rakiet rozpoczęto prace mające na celu wdrożenie modernizacji rakiet znajdujących się na wyposażeniu sił zbrojnych do standardu 5W27D-M2.
Ukraina podobnie jak Polska nadal posiada systemy S-125M Newa, wprowadzone przez ZSRR na uzbrojenie w 1970 roku. Polskie systemy zostały zmodernizowane do standardu Newa-SC poprzez digitalizację wielu komponentów i zwiększenie mobilności (wyrzutnie na podwoziu czołgu T-55), natomiast Ukraina modernizuje swoje systemy przede wszystkim w zakresie zwiększenia zasięgu i liczby celów jakie mogą być zwalczane jednocześnie.
Gość
Zmiana sposobu naprowadzania z radiokierowania na półaktywny, wymiana radaru na radar z anteną ścianową zapewne (60 stopni w azymucie, 47 w elewacji), instalacja głowicy półaktywnej na rakiecie, wymiana silnika startowego czy może paliwa stałego na nowszej generacji, paliwo w silnikach marszowych też do wymiany (to ma już ponad 30 lat i się starzeje), ładunek bojowy podobnie, elektronika w rakiecie do wymiany (autopilot, może radiozapalnik też). Ze starej Peczory został płatowiec rakiety.
zainteresowany
niestety stara strona była duzo lepsza i bardziej przejrzysta teraz jakaś tragedia ... poprawcie to!!!!!!!!!!!
Polanski
Wiesz co powinni dodać? Ilość komentarzy przy zestawieniu tytułów artykułów na stronie głównej. Jeżeli nie ma nowych komentarzy to nie ma po co wchodzić na forum pod danym artykułem. Czytam D24.pl przede wszystkim dla forum, a nie artykułów. Interesujące to są komentarze a nie artykuły redagowane przez D24.pl. No, może poza kilkoma autorami jak Repetowicz.
P.P.
Faktycznie postęp. Lepsze jest wrogiem dobrego.
czytelnik
Popieram
Bogusłąw
Wstyd za rządy które zniszczyły możliwości produkcyjne broni w Polsce. Dla mnie wstyd, dla prokuratury wojskowej za pozbawienie kraju możliwości obrony śledztwo
vvv
a od kiedy to Polska opracowywala rakiety, czolgi, bwp itp? Mi się zawsze wydawalo ze S-125 to radziecki system, podobnie jak t-72m1, t-55, bwp-1 ktore klepalismy na licencji i nic nie \"projektowalismy\"
Gość
W mojej ocenie Ukraina poszła w dobrym kierunku ,tanim kosztem przedłuży używalność tych systemów.
TRIK
Bierzemy 200 zamiast CAM-a i mamy NAREW.
Zen
Powinnismy sie dogadac z Ukraincami, kupic licnecje i produkowac u nas.
nowy
nowy