Siły zbrojne
Ukraina: Ćwiczenia "Rapid Trident 2019" dobiegają końca [WIDEO]
Na ukraińskich poligonach dobiega końca aktywna faza sojuszniczych ćwiczeń Rapid Trident -2019, realizowanych przez ponad 3700 żołnierzy z 14 państw. Scenariusz zakłada działania wielonarodowej dywizji w obliczu narastającego konfliktu hybrydowego z państwem-agresorem wspierającym m. in. działani terrorystyczne, propagandowe i destabilizujące sytuację w kraju.
W odbywających się cyklicznie ćwiczeniach oprócz sił zbrojnych Ukrainy biorą też udział żołnierze NATO z USA, Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Włoch, Danii, Rumunii, Bułgarii czy Turcji, ale również przedstawiciele Gruzji i Mołdawii. Kierownictwo ćwiczeń sprawują: płk Oleksandr Zhakun po stronie ukraińskiej i płk Tim Cleveland reprezentujący USA.
Istotna rola w działaniach, przede wszystkim sztabowych, przypadła również trójnarodowej brygadzie LITPOLUKRBRIG, której oficerowie pełnią rolę HICOM (dowództwo wyższego szczebla poziomu dywizji) dla szkolonych pododdziałów. W trakcie realizacji ćwiczenia oficerowie tej jednostki nadzorują przebieg przygotowań i realizacji działań poligonowych przez ćwiczące pododdziały.
Podczas aktywnej fazy ćwiczeń, realizowanej na poligonie w Jaworowie, pododdziały specjalne przeprowadziły m. in. scenariusz działań w obliczu ataku terrorystycznego, negocjacji i odbijania zakładników jak również ewakuacji rannych drogą powietrzną. Pododdziały zmechanizowane trenowały działania związane z przekraczaniem przeszkody wodnej w terenie zagrożonym w celu oskrzydlenia symulowanego przeciwnika.
Są to tylko dwa z wielu realizowanych scenariuszy. Ich zadaniem jest nie tylko sprawdzenie współdziałania w ramach działań wielonarodowych, ale również wdrażanie standardów NATO w formacjach Ukrainy i innych państw wspieranych przez sojusz. Biorą w nich udział nie tylko wojska Ukrainy i sojuszników, ale też podległe ministerstwu spraw wewnętrznych formacje Gwardii Narodowej i Straży Granicznej Ukrainy.
Możecie zobaczyć, jak będzie wyglądać przyszłość sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa Ukrainy. Żołnierze NATO uczą i są mentorami żołnierzy ukraińskich. […] Transformacja do funkcjonowania w doktrynie bardziej zachodniej wymaga czasu, ale możecie zobaczyć jak będzie to wyglądać w przyszłości – mówi płk Tim Cleveland, kierujący ćwiczeniami ze strony US Army. Ważnym elementem tych działań, jest funkcjonowanie Międzynarodowego Centrum Budowania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, którego głównym zadaniem jest właśnie wsparcie przemian w zakresie funkcjonowania i organizacji sił zbrojnych Ukrainy.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie