Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: 5-letni BMP-3 zmienił właściciela

Zdobyczny BMP-3
Autor. Ukraine Weapons Tracker, Twitter

Siły ukraińskie zdobyły kolejny rosyjski bojowy wóz piechoty BMP-3, będący najlepszym pojazdem tego typu w rosyjskiej armii. Jak się okazało, jest to pojazd, który ma przejechane zaledwie 3000 km, a został wyprodukowany w 2017 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdobycz tę należy przypisać 128. Górskiej Brygadzie Szturmowej, która przejęła go od Rosjan, którzy według Ukraińców mieli zostawić wóz i uciec. Dodatkowo jego załoga miała nigdy nie rozpakować zestawu do naprawy wozu, zatem najprawdopodobniej nie był on często używany przed inwazją, jeśli w ogóle kiedykolwiek miało to miejsce. W pojeździe nie znaleziono poważnych uszkodzeń, jedyną „awarią" miał być bardzo mocny nieprzyjemny zapach we wnętrzu, wynikający, jak można wywnioskować z komunikatu, z braku higieny jego wcześniejszych użytkowników.

Mechanicy wyczyścili maszynę i broń, sprawdzili główne podzespoły i przekazali ją jednostce frontowej.

Reklama
BMP-3
Autor. Ukraine Weapons Tracker, Twitter

Czytaj też

Widok na automat ładowania do działka 2A72 kal. 30 mm, które jest uzupełnieniem 100 mm armatowyrzutni 2A70.
Autor. Ukraine Weapons Tracker, Twitter

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, będący w założeniach następcą BMP-1 i BMP-2. Został on wprowadzony na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 roku. Nie stał się jednak głównym bwp armii rosyjskiej, jak pierwotnie zakładano. Główne uzbrojenie BMP-3 składa się z gwintowanej armaty automatycznej 2A70 kal. 100 mm, w karuzeli automatu znajdują się 22 pociski (łączny zapas amunicji 40 pocisków ). Można z niej wystrzeliwać też pociski odłamkowo-burzące 3UOF lub przeciwpancerne pociski kierowane Bastion. Jest ona sprzężona z działkiem automatycznym 2A72 kalibru 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKT.

Reklama

Komentarze (1)

  1. DON MARZZONI

    Nieprzyjemny zapach. Rozumiem, że autor nie mógł. Najwyraźniej dawało onucami, jak wszystko, co pochodzi z Ruskiego Mira. Smród rozumiem, nie mający analoga w mirie. Proszę wybaczyć, ale zrozumieć niechęć do wschodnich sąsiadów. A może określając kolokwialnie wozili zrabowane kible?

Reklama