Reklama

Jak donosi serwis Flightglobal, siły powietrzne Omanu ostatecznie wycofały Jaguary ze służby na początku sierpnia bieżącego roku. W chwili obecnej maszyny tego typu znajdują się w czynnej eksploatacji wyłącznie w lotnictwie wojskowym Indii.

Samoloty Jaguar zostały opracowane wspólnie przez brytyjski i francuski przemysł zbrojeniowy. Prace rozpoczęły się jeszcze w latach 60. XX wieku. Maszyny zostały wprowadzone do służby w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Były one eksportowane do Ekwadoru, Omanu, Nigerii i Indii, gdzie wytwarzano je na licencji. Maszyny tego typu znajdują się w służbie w indyjskich siłach powietrznych do dnia dzisiejszego.

Jaguary były szeroko wykorzystywane w konfliktach zbrojnych, między innymi podczas operacji Pustynna Burza oraz w trakcie sojuszniczych działań na Bałkanach, a także podczas francuskich operacji w Afryce w latach 70. i 80. XX wieku. W toku służby podlegały one wielokrotnym modernizacjom i były wyposażane w zasobniki celownicze umożliwiające stosowanie środków precyzyjnego rażenia, urządzenia pozwalające na prowadzenie działań w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy czy środki walki radioelektronicznej.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. olek

    Zobaczcie jak Ukrainka Armia ma zabezpieczenia .Samolot leci 10 m nad ziemią .Nie wiem czy jest to niebezpieczne .Ale zapewne jest to skuteczna metoda . https://www.youtube.com/watch?v=N0dQeJGLbVk

    1. as

      A potem media zalewają nas informacjami że stracili kolejnego su 25 itp :)