Reklama

Siły zbrojne

Tureckie F-16 wylądowały w Malborku [FOTO]

Fot. 22. BLT via ACO NATO.
Fot. 22. BLT via ACO NATO.

Cztery tureckie F-16 wylądowały we wtorkowe popołudnie na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. To oznacza, że tureckie lotnictwo po 15 latach ponownie dołącza do wspólnych szkoleń i działań patrolowych w ramach NATO Baltic Air Policing.

Jak poinformowało Sojusznicze Połączone Dowództwo Powietrzne (NATO Air Command), Tureckie F-16 we wtorek wylądowały na płycie lotniska 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Malborku i przez najbliższe kilka miesięcy będą przeprowadzać misje patrolowe nad Morzem Bałtyckim, ale również i nad Polską. Wystawione 4 myśliwce pochodzą z bazy sił NATO Bandırma, znajdującej się na północy Turcji, nad Morzem Czarnym. Wraz z nimi przybyły samoloty transportowe Hercules C-130.

image
Fot. 22. BLT via ACO NATO.

Jak dodatkowo podała sekcja prasowa NATO Allied Air Command, tureckie F-16 oraz C-130 będą w Malborku stacjonowały przez następne 10 tygodni. Łącznie w Polsce znalazł się 80-osobowy personel. Było to pierwsze ich lądowanie w Malborku, aczkolwiek drugi raz, kiedy lotnictwo tureckie bierze udział w Baltic Air Policing. Ostatni ich udział miał miejsce w 2006 roku, stacjonowali oni w litewskiej bazie Šiauliai.

image
Fot. 22. BLT via ACO NATO.

Turcja, obok Włoch i Hiszpanii, jest trzecim uczestnikiem podczas aktualnej zmiany NATO-wskiego programu Baltic Air Policing, znacząco rozszerzonego w 2014 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainę i mającego za zadanie prowadzenia wspólnych operacji patrolowych i szkoleniowych jak i odstraszania wrogich samolotów w rejonie Morza Bałtyckiego.

Włochy obecną zmianę rozpoczęły pod koniec kwietnia, wystawiając 4 wielozadaniowe myśliwce F-35A. Stacjonują one w Estonii w bazie Ämari. Z kolei Hiszpania przygotowała 7 myśliwców Eurofighter Typhoon, stacjonujących tym razem na Litwie w bazie Šiauliai. Równolegle inna misja Air Policing, która jest prowadzona przez NATO w rejonie Morza Czarnego, wspierana jest przez niemieckie i brytyjskie Eurofightery.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama