Siły zbrojne

Tureckie czołgi i samoloty wzmocnią granicę z Syrią

Turcja wysłała na granicę z Syrią dodatkowe 20 czołgów M60 w celu wzmocnienia stacjonującej tam brygady pancernej. W rejon ten trafiło też kilkanaście myśliwców F-16 Falcon, które „trenują misje patrolowe”. 

Ankara rozpoczęła przemieszczanie drogą kolejową 20 czołgów M60A3 z zachodu kraju, mają one trafić do prowincji Gaziantep, gdzie zostaną ulokowane na granicy z Syrią – podaje turecka agencja informacyjna Anadolu. Transport odbywa się pod silną ochroną policji i żandarmerii.

Fot. Twitter

Równocześnie media tureckie informują, że w rejon granicy z Syrią, prawdopodobnie do bazy Incirlik, oddelegowano od dwunastu do osiemnastu samolotów myśliwskich F-16C/D Falcon, które od środy prowadzą w tym rejonie „treningowe patrole przestrzeni powietrznej”.

Decyzja o dyslokacji samolotów myśliwskich może być związana z nasileniem rosyjskich nalotów na znajdujące się w pobliżu granicy turecko-syryjskiej obozy Turkmenów, odpowiedzialnych prawdopodobnie za śmierć rosyjskiego pilota bombowca Su-24, zestrzelonego przez turecki myśliwiec. Według niepotwierdzonych informacji rosyjskie samoloty przeprowadziły w ostatnich dniach 34 naloty na znajdujące się w tym rejonie pozycje turkmeńskich bojówek.

Komentarze (15)

 1. US fan

  Jaki sens jest wysyłać na granicę czołgi pamiętające II wojnę światową? To ma być druga armia NATO?

  1. simplus

   nie tak żle bo wiesz nasza MW ostatnio kupiła 300 pontonów :) 14 koła za sztukę TO MA BYĆ NATO

  2. Davien

   Rosyjskie czołgi tez pamiętają drugą wojnę światowa więc się nie ośmieszaj

 2. antyturban

  Na razie Turcja osiągnęła to, że od zestrzelenia Su-24 Kurdowie mogą spać spokojnie, bo żaden Turecki samolot nie odważy się pokazać nad Syrią czy Irakiem! Za to "Turkmeni" przy granicy z Turcją dostają baty aż miło i płoną ciężarówki synalka Erdogana.

  1. LL

   Dokładnie tak jest. Mam nadzieję że reszta NATO nie pozwoli się Turcji wciągnąć w głupie konflikty.

 3. Spartakus

  Nie wiem co macie do tego czołgu??? Odnośnie SKO to Przecież w wersji M60A1 miał już pełną stabilizację w przeciwieństwie do rosyjskiego sprzętu, który co prawda ją posiadał, ale nie tak precyzyjną co M-60A1!. Nawet T-72 nie posiada tak efektywnego gadżetu! Co więcej nasz "cud techniki" PT-91 też jej nie ma....Od wersji M-60A3 (1980)SKO był wzbogacony o Termowizor! Co w przypadku najnowszych konstrukcji rosyjskich do dziś to tylko opcja (a przecież wiadomo jaka jest przewaga tego urządzenia nad noktowizją...). Propo pancerza to w stosunku do swoich zachodnich odpowiedników Leopard 1, AMX-30 miał o wiele grubszy, a jeszcze dodatkowo wzmocniony uranem.... M-60 Nie jest cudem techniki, ale swoje podstawowe zadania potrafił wykonać i jeszcze dziś w niektórych zakątkach świata może się sprawdzić. Izraelska modernizacja M60 Sabra to jeszcze całkiem fajna maszyna .

  1. MW80

   Myślisz, że tureckie M-60 mają pancerz wzmocniony płytami zawierającymi uran?

 4. miki

  Piszecie o naszej armii że z czasów PRL a ja czytając wpisy mam wrażenie że jestem na ruskim forum.......... Teksty typu: "Mam nadzieję że Putin zniszczy", "Co ta Turcja podskakuje" itp, itd. A ja jeśli nie jesteście w ogóle ruskimi trollami przypominam wam-to polski portal jest, wasze godło to Orzeł Biały ,a nie jakiś mutant dwugłowy. Konflikt rosyjsko-turecki jest jak najbardziej w polskim interesie! Niech się Rosja wytęża, niech traci sprzęt, pieniądze, ludzi, niech zajmuje się czymś innym niż naprawa ledwo dyszącej gospodarki, niech zrywa kontrakty z Turcją na czym straci.To jest dla Polski idealna sytuacja.I jeszcze jedno, najważniejsze-będziemy mogli zaobserwować na żywym organizmie, tureckim jak wszystkie kraje europejskie tzn.sojusznicy z NATO od Turcji się odwracają, jak rozpada się NATO bo chyba nikt nie ma obiekcji że takie Niemcy czy Francja palcem na Rosję nie kiwną.Będzie zatem można a nawet będzie należało podpisać osobny pakt o współpracy wojskowej z USA. Ukraina obudziła Polskę do działania, a Turcja wprowadzi nas na właściwe tory tegoż działania.Aż strach pomyśleć co by było gdyby nas napadli w pierwszym rzucie................

  1. Marek

   W zasadzie zgadzam się z Tobą. W zasadzie, bo to, że Rosjanie przy pomocy "poczty lotniczej" zapewnili terrorystom dużo "rozrywki" uważam za korzystne. Dodam do tego jeszcze, że im więcej "rozrywkowych przesyłek" im dostarczą, tym mniej będą ich mieli w swoich arsenałach. Wojna to kosztowna rzecz. Niech więc toczą sobie z nimi tą wojenkę, bo to także jest dla nas wymierna korzyść.

 5. tak tylko...

  Każda propaganda musi mieć swój umiar, w przeciwnym razie sama się ośmiesza. Przypominam: naszym wrogiem jest Rosja (przecież nie modernizujemy swojej armii ze względu na grożącą nam Turcję). Pomijając brudne interesy Turków, to jednak nasz sojusznik, a trzymania z potencjalnym wrogiem, to się chyba nazywa kolaboracja. Putin fikał i dostał z liścia.

 6. MPL

  Turcy pod płaszczykiem NATO popełnili wielki błąd. Sądzę że Rosja nieoficjalnie odpowie militarnie i zniszczy im kilka samolotów :( Niestety źle to wróży....

  1. gosc

   Pozyjemy, zobaczymy. Jak na razie to rosja kuli ogon i udaje, ze nic im nie zestrzelono.

 7. Młody

  Jaki odpowiednik s 400 posiada Turcja?

  1. Wasyl

   Grubo ponad 200 F-16 i dziesiątki innych maszyn.

  2. Maras

   Nikt nie ma takiego odpowiednika (bedacego w uzyciu a nie w jakis wiecznych testach) . Jedynie USA ma system ale trudno je porownac. Poza tym Rosjanie pracuja intensywnie nad systemem S-500 (stad zapewne decyzja o spredazy s-400 chinolom). Na razie maja pewne klopoty ale system zapowiada sie hmmm... klase lepszy od tego co jest i bedzie

  3. gosc

   Moze miec Patrioty niemieckie i holenderskie.

 8. wizor

  Boże, co to za tureckie rupiecie na gąsienicach... Nie wiem dlaczego tak się pisze o sile armii tureckiej, kiedy ja czytałem w wielu polskich czasopismach w latach 90-tych ,że jak wejdziemy do NATO to mniej więcej armie polską można porównać z turecką... Dziś pisze się ,że Turcy mają drugą armię w Europie... Być może tak , pod względem ilości sprzętu wojskowego ( takiego np . jak na zdjęciach...). Przypomnę wszystkim ,że Saddam Husajn też miał czwarta armię świata ... I przegrał w 100 godzin ( 1991 rok). Z historii wiadomo jaka była armia turecka ( zawsze ogromna, ale z innymi sprawami to już znacznie gorzej) proponuję poczytać o wojnach w XVII wieku... Gdyby Turcy byli taką potęgą wojskową dawno zjedli by Kurdów ,ale pomimo sprzętu made in USA jakoś wojenka im tam nie idzie... I tu na miejscu Putina bym podziałał . Dostarczyć w miarę dobry sprzęt przeciwlotniczy , przeciwpancerny oraz dobrych instruktorów dla Kurdów i w taki sposób dokopać Turkom.

  1. Marek

   Weź się nie ośmieszaj człowieku i sprawdź potencjał tureckiej armii. Po kolei. Lotnictwo Marynarka wojenna No i siły lądowe. Później porównaj to z naszym potencjałem. Przy okazji policz sobie nowoczesny sprzęt w obydwóch armiach. Naszej i ich. Co do zdjęć zaś, to, że Turcy pochopnie nie przetopili swoich M60 (jak my zrobiliśmy z T-55) a prócz pozyskiwania nowoczesnych czołgów postanowili przy pomocy Izraelitów zmodernizować te wozy, tylko dobrze o nich świadczy. Izraelici zresztą u siebie nie robią niczego innego. Mają Merkawy? Oczywiście że tak. Ale modernizują nawet przestarzały sprzęt, stawiając go na wszelki wypadek na kołkach.. Bo tak to już jest, że rozsądny człowiek nie pozwala sobie na to, by jego pieniądze się marnowały. No i pozwól, że się Ciebie zapytam o trzy rzeczy. 1-Czy Polska rzeźbi coś przy nowoczesnym czołgu własnej produkcji? Bo Turcy mając już tego typu pojazdy z importu rzeźbią jak najbardziej. Czy Polska produkuje u siebie samoloty wielozdaniowe? Bo Turcy jak najbardziej tak. Czy Polska produkuje u siebie śmigłowiec szturmowy (mogła, ale olano temat)? Bo Turcja o dziwo znów tak. Pytań tego typu znalazłoby się dużo więcej.

  2. taki jeden

   Armia turecka ma 402 tys. żołnierzy w wojskach lądowych, plus 60 tys. w wojskach lotniczych, plus 52 tys. w marynarce wojennej plus 370 tys. rezerwy i 100 tys. oddziałach paramilitarnych, razem ok. 1 mln żołnierzy. 3000 czołgów, w tym 340 Leopard 2, 400 Leopard 1, w produkcji nowoczesny czołg Altay (ma być ca 600-800 szt.). 2800 transporterów opancerzonych i bwp FNSS i ACV-15 , dołączyć ma ca 1000 szt. nowych Pars i ACV300. 3000 jednostek różnej artylerii. 350 samolotów, w tym 230 F-16 (są montowane w Turcji), pracują nad swoim samolotem nowej generacji TF-X. 150 samolotów transportowych, rozpoznawczych, zop i dronów bojowych, 400 śmigłowców w tym ponad 30 AH-1Cobra i podobna ilość Atak oraz ponad 100 UH-60 Black Hawk. 16 fregat, 8 korwet, 14 okrętów podwodnych i ponad 60 okrętów patrolowych i obrony wybrzeża. Większość starszego uzbrojenia jest zmodernizowana lub w trakcie modernizacji. Roczne wydatki na armię to 22,5 mld $, do 2023 tylko na nowe uzbrojenie planują wydać 70 mld $. Potencjał przemysłu zbrojeniowego jest ca 5-6 razy większy niż Polski. Porównaj to z naszym wojskiem, a będziemy mogli się razem pośmiać, ................... z naszej armii.

 9. fumfel

  no, to S-400 będzie miał na czym potrenować. Robi się gorąco

  1. x

   Tak, okaże się ile jest wart i czy jest w stanie w cokolwiek trafić. Bardziej prawdopodobne jest to, że Turcy potrenują ostre strzelanie HARM-ami, które już udowodniły swoją skutecznośc na polu walki i to wielkrotnie.

 10. LL

  Niestety Turcy z uporem pchają się do wojny, a za sobą mogą pociągnąć i inne Państwa, mam nadzieję że ktoś im to wyperswaduje, choć wygląda na to że do wojny pchają ich amerykanie, jeśli tak to może być nieciekawie. Niech lepiej te tureckie F-16 nie wychylają się za granicę nawet na centymetr bo mają jak w banku kilka rakiet z S-400. Niestety obawiam się że Erdogan ostatecznie zwariował, co do zdrowia psychicznego Obamy też mam wątpliwości.

  1. ZWTP

   Jasne , kilka wątpliwej jakości kilkudziesięcioletnich rakiet (pod nową nazwą) to straszne zagrożenie dla ~270 tureckich F-16... Typowe odpalenie: https://www.youtube.com/watch?v=1s77cqabHsM

  2. simplus

   pełna zgoda teraz to erdogan i obama pełen niebezpieczny idiotyzm wykazują a nie Putin czy tez te marionetki z europy zachodniej

  3. ?

   A gdzieś w warunkach bojowych ten S400 udowodnił, ze w ogóle działa?

 11. liluh

  Bez przesady, że to Pattony za II WŚ. Może nie jest to młoda konstrukcja, ale np: amerykanie swoje wycofali dopiero w latach 90`tych. Inna sprawa, że te czołgi, czy Leopardy1, to faktycznie żadna poważna siła dla nowoczesnych czołgów, ale przecież nie ma w okolicy przeciwnika z taką ich ilością żeby to miało znaczenie. Turcja ciekawiej prezentuje się przez pryzmat F16, AWACS`ów, czy posiadania sporej ilości okrętów podwodnych (i taka "MOSKWA" nie wydoli).

 12. lepszy znawca

  Turcji już zmiękła rura, przeprasza Rosjan i kapituluje: "In a statement released Wednesday night, the Turkish air force said its air traffic control for the area where a Russian Su-24 was downed on Tuesday did not identify the warplane and thus ordered a pair of Turkish F-16s to shoot it down. The announcement completed Ankara's capitulation that also included a long apology and expression of condolences earlier in the day by Turkey's Foreign Minister Mevlut Cavusoglu to his Russian counterpart Sergei Lavrov.". A jeszcze dzień wcześniej Erdogan w CNN zapewniał, że Turcja nie przeprosi, bo to Rosja powinna przepraszać a premier zapewniał, że zestrzelenie odbyło się na jego osobisty rozkaz.

 13. staszek

  no ale te leciwe czołgi nic tu nie zmienią, za to F 16 to prawdziwe wzmocnienie, z tym że ruscy nie pójdą na wymiane ciosów dopóki nie będzie S 400 Triumf wtedy może być gorąco tym bardziej ze nie ma powodu aby ruscy odpuścili naloty na ciezarowkowy rurociąg z ropą z IS

  1. Kosmit

   Nie takie leciwe - Na zdjęciach widać M-60 Sabra (silnie zmodernizowana wersja z Izraela). A S 400 już są: http://www.defence24.pl/274584,system-s-400-jest-juz-w-syrii

  2. Rocco

   Jedna bateria systemu S400 nic nie zmieni, a jeśli odpali do samolotów tureckich będących w swojej przestrzeni powietrznej to w krótkim czasie i S400 i krążownik Moskwa przestaną istnieć. Turcja to nie Gruzja.

  3. markopolo102

   Te czołgi to M60 mają już pare lat

 14. bellator

  Czy tureccy islamistyczni, umiarkowani demokraci (sic!) postanowili zorganizowac wystawe muzealna? A dla niektorych, kieszonkowych analitykow Turcja to 2 armia NATO... Te tzw. czolgi M60 to nic innego jak ruchome cele, ktore niszczy nawet ATGM Fagot, z lat 70'. Zreszta od Fagotow padaja nawet Abramsy... (Jemen).

 15. Hammer

  Eh.... i się zaostrza bo Ankara przy pełnym poparciu sojuszników z NATO musi ochraniać bojówki terrorystyczne.