Reklama

Siły zbrojne

Tureccy oficerowie uciekają ze swojego kraju

fot. www.msb.gov.tr
fot. www.msb.gov.tr

Prywatny sekretarz tureckiego ministerstwa obrony pułkownik Tevfik Gok uciekł z kraju tuż po tym, jak został przesłuchany w sprawie nieudanego zamachu stanu.

O ucieczce wysokiej rangi urzędnika powiadomił osobiście minister obrony Turcji Fikri Isik podczas jednego z wywiadów telewizyjnych. Poinformował on dodatkowo, że Gok był wcześniej przesłuchiwany w sprawie dotyczącej ruchu kierowanego przez Fethullaha Gulena - oskarżanego o zorganizowanie puczu.

Ucieczka nie była zaskoczeniem, ponieważ sytuacja wysokiej rangi oficerów wojska jest coraz gorsza. Czystka w tureckich siłach zbrojnych dotknęła już 87 z 202 generałów wojsk lądowych, 30 z 67 generałów sił powietrznych i 32 z 56 admirałów. Dokładna liczba aresztowanych oficerów niższej rangi nie jest znana.

Czytaj też: Turcja: Pucz spowoduje spowolnienie gospodarcze. Zwrot w polityce zagranicznej?

Jak zaznaczył ostatnio prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, jego kraj jest w fazie "transformacji". Jak widać oznacza to nie tylko czystki w siłach zbrojnych, ale również zmiany dowodzenia. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami prezydent zamierza przejąć kontrolę nie tylko nad The National Intelligence Agency, ale również nad Sztabem Generalnym. Obecnie są one pod kontrolą premiera Turcji.  

Zgodnie z oficjalnymi danymi władz Turcji, w lipcowym puczu wzięło udział 8 651 żołnierzy (1,5 proc. personelu wojskowego). Jak dodają, przy próbie przejęcia kontroli nad krajem wykorzystano 35 samolotów (w tym 24 myśliwce i 37 śmigłowców), 74 czołgi, 246 uzbrojone pojazdy bojowe oraz 3 okręty. Wojskowi wykorzystali również prawie 4 tysiące różnych rodzajów broni. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. Major

  Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Turecki myśliwiec zestrzeliwuje rosyjski samolot szturmowy, który naruszył jej granicę. Rosja odpowiada konwencjonalnym atakiem na lotnisko, z którego wystartował w/w myśliwiec. Oczywiście to ustawka Erdogan-Putin. I co wtedy zrobi NATO? Co z art. 5?

 2. taki sobie

  A jak zaczniemy robić porządki w Polsce, to dopiero będą wiali amerykańscy agenci. Zakorkują się od nich przejścia graniczne, tyle tego tutaj jest.

  1. pp

   "zaczniemy", czyli kto konkretnie ?

  2. olo

   A dlaczego mamy robić porządki w stylu tureckim ? U nas czyszczenie armii to normalny ciąg dziejów. Dekomunizacja trwa od lat i skończyć się nie może. Polska to akurat stabilna DEMOKRACJA w odróżnieniu od Turcji czy nawet lewak-liberalnej Europy gdzie islam łyka dzielnicę po dzielnicy a władza udaje głupiego i nie wypełnia konstytucyjnych obowiązków obrony obywateli.

  3. magazynier

   I zostaną rosyjscy. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. A my dalej całą kasę będziemy wydawać na pensje, emerytury i "misje zagraniczne". Jak ostatnia z naszą nieuzbrojoną fregatą OHP, czy dwoma F-16.

 3. aptekarz

  Jedno jest pewne. Turcja gwałtownie straci na znaczeniu w Europie i USA. O zaufaniu w ogóle nie mam mowy. Kto na tym zyska ... Rosja. Dla USA sojusz Rosja - Trucja - Iran było by jak cios między oczy. Świat gwałtownie się przeorientowuje, zmieniają się sojusze, strefy wpływów. Z tego zawsze wynikały wojny. Oby jak najdalej od nas.

  1. Kiks

   Ludzie, o jakim sojuszu ty mówisz? Wszystkie te trzy kraje mają rozbiezne interesy i niespecjalnie za sobą przepadają. Każdy gardzi lub co najwyżej nie lubi tego drugiego. A nawet za czasów sankcji interesy Iran z USA i tak robił.

  2. Bartek

   Ha ha ha sojusz Iran Turcja? Chyba żart a na pewno nie doceniasz Iranu. W przeciwienstwie do Turcji Iran jest na fali wynoszącej i nie potrzebuje przygarniac rozchwianej Turcji. Popatrza na to - powiedzmy że Amerykanie wycofują bazy z Turcji. I pytam sie czym jest Turcja? Lokalnym mocarstwem handlowym i tyle. Natomiast postaw sobie to samo pytanie do Iranu. Moim zdaniem USA postawią na Iran i Iran przyjmie ten sojusz.

 4. Braki kadrowe

  Cirkawe, czy dokoptują oficerów z ISIS czy Kreml dopomoże.

 5. loki

  Sytuacja się skończy jak po rewolucji październikowej w Rosji gdzie w armii carskiej (potem czerwonej) nie miał kto dowodzić bo większość oficerów dostała czapę lub gułag.

 6. ito

  Przy takim zasięgu spisku i takim wykorzystaniu sprzętu tak mizerny efekt?? Czemu przywodzi mi to na myśl pucz Röhma?

 7. gts

  Przy takiej ilosci sprzetu i ludzi to wfekty sa raczej marne... to juz nie chyba, ale na bank robota erdogana ktoremy zamarzyla sie dyktatura..

 8. [sic!]

  Cały ten pucz jest nader ciekawy. Wojskowym zamachem stanu dążącym do utrzymania laickiego charakteru państwa rzekomo kierował muzułmański duchowny z USA.

 9. ASD

  Po takich czystkach armia turecka zamieni się w dzicz. Nie zostanie tam nikt o zdrowych zmysłach.

 10. 22

  Teraz pewnie sporo z tych oficerów żałuje, że nie pomogli w tym wojskowym puczu. :)

Reklama