Siły zbrojne

Turcy odbierają drugą baterię S-400

Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri
Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri

Turecki resort obrony wydał komunikat, w którym informuje o zakończeniu dostaw pierwszej baterii systemu S-400 i początku dostaw drugiej.

W komunikacie jest mowa o tym, że dostawy pierwszej baterii rosyjskiego systemu S-400 dla Ankary zakończono w dniach 12-25 lipca 2019 r. Natomiast w dniu dzisiejszym rozpoczęto realizację dostaw drugiej z zakupionych baterii. Broń przeznaczona dla Turcji przylatuje do bazy sił powietrznych w Mürted na pokładach rosyjskich samolotów transportowych.

Dostawy drugiej baterii potrwają około miesiąca.

Umowę kupna rosyjskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-400 Ankara i Moskwa podpisały 11 kwietnia 2017 r. Wywołało to kryzys w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i - szerzej - Sojuszem Północnoatlantyckim. USA zdecydowały, że wobec realizacji umowy Turcja zostanie formalnie usunięta z programu samolotu F-35 Lightning II, utraci również możliwość jego kupna i produkcji podzespołów.

Decyzja o zawieszeniu i rozpoczęciu procedury formalnego usunięcia Ankary z tego programu została podjęta po wielokrotnych ostrzeżeniach administracji i Kongresu w lipcu br. tuż po tym, jak w Turcji wylądowały pierwsze elementy S-400. 

Komentarze