Siły zbrojne

Turcja zbuduje dziesięć okrętów interwencyjnych

  • Turcy chcą kupić nowe, szybkie kutry rakietowe – fot. RMK Marine

Turcja ogłosiła przetarg na budowę 10 okrętów interwencyjnych nowej klasy, oznaczonych jako „assault boat”. Kontrakt za 600 milionów dolarów ma być realizowany w oparciu o turecki przemysł zbrojeniowy.Przewiduje się, że w konkursie staną przede wszystkim tureckie stocznie: RMK Marine, Yonca-Onuk, Dearsan i Istanbul Shipyards. Cały program budowy tych okrętów koordynuje państwowa firma STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik), która specjalizuje się w usługach konsultingowych i rozwijaniu technologii dla odbiorców wojskowych.

Czytaj także: MSPO 2013: Turcja krajem wiodącym, nowe centrum kongresowe, silna reprezentacja międzynarodowa

STM przeprowadziła w latach 2008 – 2010 wstępne badania na temat projektu „assault boat” poznając m.in. wszystkich możliwych wykonawców okrętów, pomiędzy którymi najwięcej szans mają z założenia tureckie stocznie.

O dostawę systemów bojowych dla nowych okrętów walczą państwowe przedsiębiorstwa Aselsan i Havelsan, natomiast najbardziej prawdopodobnym dostawcą rakiet ma być koncern Roketsan. Kiedy planowano, że nowe jednostki będą jeszcze jednostkami wielkości fregat (a więc do ok. 2012 r.) zakładano, że będą one budowane całkowicie przez turecki przemysł. Obecnie dopuszcza się skorzystanie z zagranicznych rozwiązań jeżeli chodzi o system napędowy i kierowania.

Zobacz również: Generał Cieniuch ambasadorem w Turcji

Termin przesyłania propozycji mija 13 września br.

(MD)

Komentarze