Reklama

Siły zbrojne

Turcja wysyła artylerię na Bałkany

Haubica holowana Boran kal. 105 mm.
Haubica holowana Boran kal. 105 mm.
Autor. Tureckie Ministerstwo Obrony

Turecka agencja prasowa Anadolu poinformowała, że 13 stycznia Macedonia Północna zakupiła od Turcji 18 egzemplarzy holowanych lekkich haubic Boran kal. 105 mm. Jest to wręcz ekspresowy zakup, zważywszy, że tureckaarmia zaledwie trzy tygodnie temu odebrała pierwsze egzemplarze tego systemu artyleryjskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zakup ten stanowi kolejny krok na celu jak najefektywniejszej modernizacji północnomacedońskiej armii, która używa głównie przestarzałego sprzętu postradzieckiego jak moździerze 82-BM-37 czy holowane haubice M-30 kal. 122 mm, których produkcja zakończyła się 1960 roku. Jako przykład modernizacji można podać zakup kołowych transporterów opancerzonych Stryker w liczbie 54 egzemplarzy , które pozwolą na wycofanie większości postsowieckich BTR-70 czy wielozadaniowych pojazdów JLTV. Macedonia Północna staje się tym samym pierwszym eksportowym użytkownikiem tureckiego systemu artyleryjskiego Boran.

Czytaj też

Zakupione holowane lekkie haubice Boran mają zapewne zastąpić część przestarzałych postradzieckich M-30 czy pochodzące jeszcze z byłego przemysłu jugosłowiańskiego holowane haubice M-48 kal. 76 mm. Ponieważ Macedonia Północna posiada odpowiednio ponad 100 i około 50 wspomnianych systemów uzbrojenia, w przyszłości można spodziewać się zakupu kolejnych Boranów w celu zwiększenia zdolności tamtejszych artylerzystów.

Reklama

Czytaj też

Boran to turecka holowana haubica kal. 105 mm przeznaczona do eliminacji celów na dystansie do 17 km. Masa własna to zaledwie 1780 kg, co znacząco ułatwia transport haubicy , począwszy od wielozadaniowych pojazdów 4x4, poprzez śmigłowce, a kończąc na samolotach transportowych. Czas do rozpoczęcia ostrzału z Borana według producenta to zaledwie 60 sekund od zajęcia stanowiskaogniowego . Kąty opuszczania i podnoszenia działa wynoszą od -3° do 70°, i po 8° w przypadku wychyłu na boki. System odrzutu ma być zmienny i wynosić od 800 mm (krótki) do 120 mm (długi). Sama lufa haubicy ma długość 30 kalibrów, a szybkostrzelność została określona na 6 strzałów na minutę. Dodatkowo haubica została wyposażona w radar do pomiaru prędkości wystrzelonego pocisku, system kierowania ogniem Boran FCS oraz układ nawigacji inercyjnej.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama