Reklama

Siły zbrojne

Turcja: katastrofa wojskowego odrzutowca

Autor. https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_Y%C4%B1ld%C4%B1zlar%C4%B1

Tureckie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że na terenie jednego z tureckich miast w centralnej części kraju rozbił się samolot F-5, należący do narodowych sił powietrznych. Z najnowszych informacji wynika, że stan pilota jest stabilny.

Reklama

Jak podaje turecki dziennik "Sabah", w pobliżu miasta Konya rozbił się turecki samolot F-5. Wydarzenie potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej Turcji, które w swoim komunikacie oznajmiło, że przyczyną katastrofy było nagłe zatrzymanie pracy silników samolotu, natomiast pilot zdążył się wcześniej katapultować i wylądować przy użyciu spadochronu. Został on zabrany do najbliższego szpitala i dodano, że jego życiu nic nie zagraża.

Reklama
Reklama

Z dostępnych informacji, że maszyna należała do tureckich sił powietrznych i była używana przez lotniczy zespół akrobatyczny "Tureckie Gwiazdy". Niektóre media w Turcji donoszą, że przyczyną katastrofy mogło być zderzenie samolotu z ptakiem, lecz jak na razie przyczyna nie została oficjalnie potwierdzona.

Czytaj też

Zespół "Tureckie Gwiazdy" to zespół akrobacyjny Tureckich Sił Powietrznych powstały 7 listopada 1992 r. w Bazie Wojskowej tureckiego lotnictwa wojskowego w Konyi. W skład grupy wchodzą maszyny typu F-5 (Northrop F-5 Freedom Fighter), który został zaprojektowany jako tani i łatwy w obsłudze samolot myśliwski, który jednak nie znalazł masowego zastosowania w siłach zbrojnych USA, za to stał się doskonałym produktem eksportowym do państw sprzymierzonych i słabiej rozwiniętych. W służbie na całym świecie wciąż pozostaje wiele samolotów F-5 w różnych wersjach, wielokrotnie modernizowanych i unowocześnianych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    Warto dodać ze F-5 maja zastąpić tureckie TAI Hürjet

Reklama