Reklama

Siły zbrojne

Tu-22M3 w akcji przeciw Daesh. Nasilone rosyjskie naloty w Syrii

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzeniu wzmożonych nalotów na pozycje bojowników Daesh w rejonie syryjskiej Palmiry. Operację przeprowadzono bezpośrednio z terytorium Federacji Rosyjskiej z wykorzystaniem bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3.

Główne uderzenie w niedawnych rosyjskich nalotach na pozycje dżihadystów w Syrii zostało dokonane przez eskadrę sześciu bombowców Tu-22M3, startujących z bazy w Osetii Północnej w południowo-zachodniej części Rosji. W komunikacie wydanym 8 sierpnia br. rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że bombowce zaatakowały bojowników Daesh zlokalizowanych nieopodal miejscowości As-Suchna i Arak w rejonie syryjskiej Palmiry. W rezultacie miało dojść do zniszczenia położonego nieopodal As-Suchna ośrodka dowodzenia i pobliskiego obozu szkoleniowego bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W rejonie wioski Arak zbombardowano kolejne większe zgrupowania dżihadystów.

Krótko po ataku potwierdzono zniszczenie m. in. trzech bojowych wozów piechoty, składu uzbrojenia i amunicji oraz 12 samochodów terenowych z ciężkimi karabinami maszynowymi. Przedstawiciele rosyjskich sił powietrznych zaliczyli misję do udanych. Poinformowano również, że po wykonaniu zadania bombowce bez strat wróciły do macierzystych baz w Rosji.

Był to drugi tego typu nalot w tym rejonie, biorąc pod uwagę akcję przeciwko Daesh przeprowadzoną 21 lipca br. na wschód od Palmiry, również z użyciem sześciu bombowców Tu-22M3. Obie akcje wpisują się w notowaną w ostatnim czasie zwiększoną intensywność bombardowań i akcji zaczepnych rosyjskiego lotnictwa w Syrii z użyciem tych konkretnych typów samolotów. W okresie pomiędzy 12 lipca i 8 sierpnia br. TU-22 miały znaleźć zastosowanie w realizacji co najmniej 20 lotów bojowych z baz rosyjskich w kierunku celów na terytorium Syrii.

Tupolew Tu-22M3 należy do naddźwiękowych samolotów bombowych dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Samolot ten może przenosić do dziewięciu ton bomb i pocisków kierowanych. Począwszy od 2010 roku, Rosja wdrożyła program modernizacji 30 swoich Tu-22M3 do standardu Tu-22M3M. Pierwszy ze zmodyfikowanych bombowców wszedł do służby w 2012 roku. Nowa wersja dysponuje unowocześnioną elektroniką, umożliwiającą sprawne prowadzenie nalotów z użyciem „inteligentnych” bomb. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich przedstawicieli, modernizacja ma pozwolić na utrzymanie TU-22 w służbie co najmniej przez kolejne 10 lat.

Czytaj też: Odwet Rosji. Ponad 120 nalotów w rejonie zestrzelenia rosyjskiego Mi-8.

Reklama

Komentarze (11)

 1. 45

  B-1b jest strategiczny jak najbardziej i podlega układowi bo spełnia kryteria definicji szczebla strategiczny To że nie przenosi broni jądrowej nie ma znaczenia.Jest przeznaczony do zwalczania celów na szczeblu strategicznym lub o charakterze strategicznym Tu-22 jest bombowcem taktycznym,i z wersją M nic nie ma wspólnego.

 2. 45

  Strategiczny to szczebel,taktyczny to tak 80km ,operacyjny to ok 350 km powyżej to strategiczny.Do tego cele strategiczne to obiekty i ośrodki ważne dla npla dla prowadzenia wojny.Oile nie pomieszałem to było jakoś tak.Rodzaj amunicji niegra roli.Czy broń jest strategiczna czy nie określa jej zasięg i zdolność przenikania OPK.

 3. yaro

  Dziś była poprawka tym razem pod Dajr az-Zaur w Syrii

 4. rzeszow

  Bombowiec strategiczny – ciężki samolot bombowy przeznaczony do niszczenia celów w ściśle określonym miejscu i czasie za pomocą bomb, pocisków rakietowych czy nawet bomb jądrowych. Przykładami takich bombowców są B-2 Spirit, General Dynamics F-111, B-1 Lancer, Tu-160, B-52 Stratofortress.

  1. Davien

   B-1B nie przenosi w ogóle uzbrojenia jadrowego ani strategicznego więc nie za bardzo pasuje do twojej charakterystyki, natomiast Tu-22M3 przenosi takie uzbrojenie w postaci pocisków Ch-22 które posiadaja głowice jadrowe lub konwencjonalne.,

 5. ja

  Ruscy traktują Syrię, jak poligon. Dają polatać różnym jednostkom, sprawdzają jak się spisują środki rażenia. Nie ma innego sensownego uzasadnienia dla użycia tak kosztownych w eksploatacji samolotów oraz wcześniej pocisków manewrujących. Te same efekty osiągnęliby wysyłając o niebo tańsze Su25.

 6. rzeszow

  Tu-22M3, które nie są klasyfikowane jako bombowce strategiczne, jednak ich osiągi i możliwości są bliższe maszynom klasy B-1B Lancer

  1. Davien

   B-1B Lancer tez nie jest bombowcem strategicznym tylko taktycznym.

 7. bingo

  Prawdziwy poligon sobie robią ? Realia lepiej się sprawdzają jak tylko ćwiczenia na makietach . Rosjanie sprawdzają cały system którym dysponują . Naprowadzają satelitarnie oraz bombardują zlotu a to duże umiejętności trzeba się wykazać .

 8. ???

  a awangardowe suki34?? ruski tradycyjnie wali wagonami amunicji a Aleppo odblokowane. i nie trzeba dobrej woli cara dla dostaw. Plan nie wychodzi CO? a i ropka 40+ dollar/brent. zamiast 140. hehe. cicho w mediach o chwytaniu emigracji z Afganistanu via Iran i wpychaniu w mundurkach ala woodland po Vietnamski - na te mine.Palmyre

  1. ###

   Aleppo nie jest odblokowane, wielu by chciało ale jak to pisze nie wychodzi.

 9. kriss

  Przelecieli kilka tysięcy km zrzucili 30 ton bomb i zniszczyli trzy transportery kilka jeepów i zabili nieznana ilość kóz :) Mają rozmach :) To coś w stylu Izraelczków ze strzelaniem do drona za kilka dolarów rakietami za kilkaset tysięcy baksów :)

 10. Bombardier

  bombowce strategiczne do niszczenia kilku pojazdów terenowych chyba w te bajki nikt raczej nie uwierzy. Co oni tam w rzeczywistości bombardują to tylko oni wiedzą no i ci zbombardowani :)

 11. 45

  Tu-22 to inny samolot niż wersja M.Pomylić ich się nie da bo 22-ka ma stały profil skrzydeł i silniki przy stateczniku pionowym.A bombardowaly bo po prostu ćwiczyly.Po co bombardowac poligon jak można prawdziwe cele.Załogi muszą latać aby utrzymać nawyki,cele wskazuje dowódca.

Reklama