Reklama

Siły zbrojne

Transporter Patria AMV oferowany Australii. Współpraca przemysłowa

Fot. Patria.
Fot. Patria.

Koncern BAE Systems, oferujący we współpracy z firmą Patria transportery opancerzone AMV siłom zbrojnym Australii, podpisał porozumienie o kooperacji z Saab Australia. Umowa ma przyczynić się do rozszerzenia współpracy przemysłowej w związku z ofertą dla Australii.

Zgodnie z komunikatem BAE Systems porozumienie z Saab Australia ma pozwolić na rozszerzenie oferty przemysłowej na etapie produkcji pojazdów. Oferta ta już obecnie ma wartość ok. 100 mln dolarów australijskich w zamówieniach dla krajowych elementów łańcucha dostaw, pozwoli też na stworzenie 200 „zaawansowanych” miejsc pracy w australijskim przemyśle. Dzięki podpisanej nowej umowie obie te wartości mają ulec "zdecydowanemu" zwiększeniu. Podkreślono, że w wypadku wyboru propozycji wozów AMV będą one utrzymywane w służbie w kraju przez okres 30 lat.

Oferta transportera przygotowywana jest w ramach drugiego etapu programu Land 400. Spółka Saab Australia ma odpowiadać za dostarczanie podsystemów dla australijskich pojazdów AMV oraz prowadzenie usług z zakresu wsparcia eksploatacji.

BAE Systems zapewnia o dążeniu do transferu technologii, wskazując że oferta przygotowywana jest z założeniem wzmocnienia potencjału przemysłowego Australii. Graeme Bent, dyrektor BAE Systems Australia przypomniał, że AMV był produkowany poza Finlandią, a oferty z nim związane już wcześniej obejmowały przekazywanie technologii.

Siły zbrojne Australii w ramach drugiego etapu programu Land 400 poszukują następcy transportera rozpoznawczego ASLAV. Pojazdy tego typu mają być eksploatowane do ok. 2021 r. W oficjalnym komunikacie ministra obrony Australii zwraca się uwagę na możliwości wzięcia udziału w realizacji programu przez przemysł australijski.

Zmodyfikowane transportery opancerzone AMV w wariancie 8x8 są produkowane na licencji w Polsce pod nazwą KTO Rosomak przez spółkę Rosomak S.A. i znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych RP. Były używane operacyjnie w Afganistanie i w Czadzie. 3 lipca br. zawarto porozumienie międzyrządowe, na podstawie którego 30 pojazdów Rosomak, w odmianie opracowanej we współpracy ze słowackim przemysłem, trafi do sił zbrojnych Słowacji.

Transportery Patria AMV są również używane w siłach zbrojnych Finlandii, Szwecji, Słowenii i Chorwacji. Pojazdy tego typu, w odmianie Badger produkowanej z udziałem lokalnego przemysłu, mają również stanowić uzbrojenie armii Republiki Południowej Afryki. W październiku 2014 r. Defense News informowało, że ich wytwarzanie w RPA ma się rozpocząć w 2016 r., aczkolwiek pierwsza partia pojazdów zostanie dostarczonych z Finlandii.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. hp7

    Tak czysto teoretyczne pytanie: czy istnieje szansa wystartowania z naszą ofertą rosomaka obok oferty fińskiej, czy są jakieś obostrzenia ?

    1. vvv

      jezeli nas dopuszcza to tak

  2. dbr

    Zastanawia mnie jaka jest wysokość AMV z takim sterczącym ZSSW ? Pomijając fakt, że zwiększa ona prawdopodobieństwo szybkiego wykrycia na polu boju to może/musi jeszcze komplikować codzienną eksploatację w czasie pokoju, bo nie pod każdy wiadukt czy przejazd to to wejdzie.

    1. vvv

      te zdjecie to Patria 2 a nie nasz rosiek. ten KTO ma poziom ochrony jak Boxer ale nie plywa.

    2. belix

      Na oko wygląda na 3,5 metra

Reklama