Reklama

Siły zbrojne

Testy radaru AESA dla Patriota

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Raytheon poinformował o przeprowadzeniu prób zmodernizowanego radaru Patriot w namierzaniu manewrujących celów powietrznych. 

Zgodnie z komunikatem Raytheon, zmodernizowany radar Patriot wyposażony w anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) bazujące na azotku galu w trakcie prób śledził manewrujące myśliwce, wypracowując dane do kierowania ogniem systemu przeciwlotniczego. Koncern podkreśla, że w trakcie niedawnych testów zademonstrowano zdolność śledzenia celów typu samolot myśliwski w zakresie 360 stopni, używając „wielu” anten AESA GaN.

Raytheon podkreśla, że wcześniej przeprowadzano już próby namierzania samolotów, które nie wykonywały manewrów taktycznych, ale obecnie po raz pierwszy przetestowano go w wykrywaniu, śledzeniu i wypracowywaniu danych do strzelania do manewrujących celów typu myśliwiec. Wiceprezes Raytheon do spraw zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Ralph Acaba zwrócił uwagę, że przeprowadzenie testu jest dowodem na gotowość modernizacji do przejścia w fazę inżynieryjno-rozwojową.

Prototyp radaru Patriot bazującego na technologii AESA GaN, ze zmodernizowaną anteną główną, został zaprezentowany na wystawie AUSA 2016. Wcześniej demonstrowano też działanie anteny bocznej, opartej na tej samej technologii.

Docelowo głęboko zmodernizowana stacja radiolokacyjna Patriot ma dysponować anteną główną i dwoma antenami bocznymi, co ma zapewnić zdolność wykrywania i zwalczania celów powietrznych w obszarze 360 stopni. Według Raytheon będzie ona zdolna do współdziałania z IBCS, innymi systemami dowodzenia bazującymi na architekturze otwartej, jak również istniejącymi stacjami kontroli Patriot (Engagement Control Station).

System tego typu jest opracowywany zarówno z myślą o programie perspektywicznego radaru obrony powietrznej średniego zasięgu US Army (LTAMDS), w którym Raytheon jest jednym z oferentów, jak i o użytkownikach eksportowych. Jest też częścią docelowej, proponowanej Polsce w programie Wisła, konfiguracji zestawu Patriot.

Kilka dni wcześniej Raytheon poinformował o otrzymaniu kontraktu na realizację prac inżynierskich, związanych z modyfikacjami zestawów Patriot należących do użytkowników eksportowych. Zgodnie z komunikatem Pentagonu obejmuje on prace na rzecz Niemiec, Izraela, Japonii, Republiki Korei, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, Hiszpanii i Tajwanu. Jego wartość wynosi 202 mln USD, a prace mają zostać zrealizowane do 31 stycznia 2018 roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. KrzysiekS

    Szacunek dla Pit-Radwar za ciągłą ciężką pracę jak śpiewał W.Młynarski "Róbmy Swoje"

  2. Niedowiarek

    To na chwile obecna co ten wychwalany przez forumowych znafcow patriot potrafi zniszczyć? Lecący wolno nie manewrujący myśliwiec? I Amerykanie na tym testują niszczenie opl przez swoje cuda f22 i f35? Do tego wystarczy zwykły mig21 czy nawet iskra bo oba samoloty potrafią manewrować? Ale juz paru mistrzów tutaj pisało ze awacsy przekazują dane do strzału do patriota i ten potrafi wszystko a prawda jest taka ze manewrujący myśliwiec może będzie potrafił zniszczyć w 2019 r. To po co Rosjanom wcześniej budować samoloty v generacji jak cała opl NATO nie daje rady samolotom 3 generacji. Ha,ha ile jeszcze razy wasz świat się zawali

    1. fan fanbojów

      "miszczowie" z tego forum nawet nie wiedzą, że pierwszym AWACSem z datalinkiem, gdzie operatorzy nie musieli głosem wydawać poleceń dowodzonym myśliwcom, tylko było to robione datalinkiem z optymalizacją przez komputery wspomagające dowodzenie, był rosyjski A-50. Pierwszy E-3 Sentry, który to potrafił, pojawił się dopiero 10 lat później.

    2. Zen

      Dookolność zaimplementowana w zakresie 60 stopni.

    3. QDark

      Póki co mig21 i inne rosyjskie złomopodobne wynalazki lubią same spadać, więc wielkiej techniki nie trzeba..

Reklama