Reklama

Siły zbrojne

Testy Javelinów na pojazdach

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

Pociski Javelin zdolne są do skutecznego niszczenia celów na odległościach przewyższających oficjalnie deklarowany zasięg - wynika z testów, jakie pod patronatem armii brytyjskiej przeprowadził ostatnio zespół pracowników koncernów Raytheon i Lockheed Martin. W czasie prób pocisk odpalano z pojazdów naziemnych.

Zespół pracowników koncernów Raytheon oraz Lockheed Martin przeprowadził w ostatnim czasie serię prób poligonowych, podczas których sprawdzano skuteczność bojową pocisków Javelin odpalanych z wyrzutni umieszczonych na pojazdach naziemnych do celów znajdujących się w odległościach przekraczających deklarowany zasięg skutecznego ognia, wynoszący 2500 m.

Wyrzutnie Javelinów zamontowane były na wozie bojowym Spartan, w bezzałogowej wieży Kongsberg M151. Podczas pięciu prób, prowadzonych pod patronatem armii brytyjskiej na poligonie Salisbury Plain, Javeliny trafiły wyznaczone cele stacjonarne, umieszczone w odległości od 1200 do 4300 metrów.

Zdaniem Johna Halvey’a nadzorującego produkcję Javelinów w spółce Javelin Joint Venture z ramienia Raytheon Missile Systems, udane próby poligonowe dowodzą, że pocisk ten przewyższa obecnie zasięgiem rażenia swoje odpowiedniki innych producentów. Co więcej, testy dowiodły przydatności pocisków tego rodzaju montowanych na pojazdach naziemnych. Trzy lata temu przeprowadzono podobne próby, podczas których Javeliny zniszczyły cele na maksymalnej odległości 4750 metrów, jednak wówczas odpalano je w sposób tradycyjny, bez montowania na pojeździe.

Javelin to pocisk przeciwpancerny, obsługiwany przez jednego lub dwóch żołnierzy, znajduje się obecnie na wyposażeniu armii kilkunastu państw świata, w tym armii i korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych. Producentem jest Javelin Joint Venture, spółka zależna koncernów Raytheon Company i Lockheed Martin.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Aaa

  Kupić 500 Javelinow dla Wojsk Specjalnych

  1. Marek

   A dlaczego dla specjalsów ?? Walka z falami czołgów to NIE ich zadanie matołku ... ;-)

 2. wunderwaffe

  Czy ktoś z Was ma jakieś źródło orientacyjnych cen różnych wyrzutni ręcznych i pocisków do nich? Może znacie orientacyjne ceny? Chętnie porównałbym współczynnik skuteczność/cena, ponieważ w oderwaniu od ceny nie ma sensu zachwycać się bronią, gdyż może być nieopłacalnie drga.

  1. jsjsjsjsjificic

   Zależy po co komu taki Javelin, jesli jestes panstwem otoczonym przez wrogo nastwionych sasiadow, a cenisz niepodleglosc, i stac Cie to kupijesz Javelin a nie Malutką ;)

 3. dropik

  Na zdejciu ,jak widac, opalany z quada ;)

  1. Czytator

   nie, obok leży hulajnoga w kamuflażu, nie widać jej co?

 4. cotozaroznica

  nic tylko kupować

  1. Gienek

   Na T90 w sam raz.

  2. vvv

   spike LR ma lepsze parametry

Reklama