Siły zbrojne

Test Patriota z systemem IBCS

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Armia amerykańska przeprowadziła test, podczas którego pocisk PAC-3CRI zestrzelił na największym w historii prób tej broni dystansie nisko poruszający się cel, symulujący pocisk manewrujący. Wykorzystano podczas tego zdarzenia sieciocentryczny system kierowania ogniem IBCS, który do wykrycia i śledzenia celu użył radaru baterii Patriot oraz dwie stacje radarowe Sentinel.

Próbne strzelanie odbyło się 29 sierpnia na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. Wykorzystano w nim baterię systemu Patriot uzbrojoną w pocisk  PAC-3CRI (Cost Reduction Initiative), a więc o możliwościach mniejszych niż najnowsze PAC-3MSE. Całość kontrolowana była z użyciem bateryjego i batalionowego centrum operacyjnego systemu Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS) firmy Northrop Grumman. Celem był bezzałogowy system z napędem odrzutowym, który symulował tor lotu pocisku manewrującego lecącego na niewielkim pułapie.

Ponieważ poruszający się taki torem cel był przez znaczną część lotu przesłaniany przez przeszkody terenowe przed radarem baterii Patriot, IBCS wykorzystał dane z dwóch radarów AN/MPQ-64 Sentinel, stosowanych w systemach obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Pozwoliło to nie tylko na śledzenie celu, ale też na wypracowanie danych kalkulujących jego pozycję do momentu zniszczenia przez pocisk PAC-3CRI.

image
Fot. Northrop Grumman.

W ten sposób, jak podaje U.S. Army, udało się zniszczyć cel tego typu z rekordowej (dla tego typu pocisku), choć nie sprecyzowanej w komunikacie odległości. Sprawdzono również interoperacyjność i wymianę danych pomiędzy systemem Patriot a innymi komponentami zintegrowanej w ramach IBCS obrony powietrznej.

Ta informacja ma znaczenie również dla Polski. W ramach programu Wisła pozyskiwane są baterie Patriot wyposażone w system IBCS, Warszawa jest pierwszym zagranicznym użytkownikiem systemu. Rozważa się również integrację go na niższych poziomach obrony powietrznej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.