Reklama

Siły zbrojne

Terroryści przejęli 40 kilogramów uranu w Iraku

Rebelianci przejęli kontrolę nad około 40 kilogramami uranu, przechowywanymi na uniwersytecie w Mosulu. Na zdjęciu rejon miasta widziany ze śmigłowca OH-58 Kiowa w 2008 roku. Fot. Sgt John Crosby/US DoD.
Rebelianci przejęli kontrolę nad około 40 kilogramami uranu, przechowywanymi na uniwersytecie w Mosulu. Na zdjęciu rejon miasta widziany ze śmigłowca OH-58 Kiowa w 2008 roku. Fot. Sgt John Crosby/US DoD.

Członkowie grup terrorystycznych w Iraku „przejęli kontrolę” nad materiałami nuklearnymi, przechowywanymi wcześniej na uniwersytecie w Mosulu – pisze agencja Reutera.

Jak donosi agencja Reutera, rebelianci uzyskali dostęp do prawie 40 kilogramów uranu, wykorzystywanego wcześniej przez iracką uczelnię wyższą w celu prowadzenia badań naukowych. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami terroryści przejęli jednak uran nisko wzbogacony. Według cytowanych przez Reutera ekspertów oznacza to, że nie ma „znacznego” zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym ryzyka wykorzystania materiału do wyprodukowania bomby jądrowej czy tzw. brudnej bomby.

Co ciekawe, Irak przekazał 7 lipca bieżącego roku dokument potwierdzający przystąpienie do międzynarodowej konwencji o fizycznej ochronie materiału nuklearnego, o czym poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA). Sytuacja w kraju pozostaje jednak niebezpieczna, czego dowodem jest między innymi właśnie kradzież nisko wzbogaconego uranu z uniwersytetu w Mosulu.

W komentarzach podkreśla się, że w Iraku nadal nie udało się sformować silnego rządu jedności narodowej, który byłby w stanie skutecznie koordynować walkę z rebeliantami. Szczególny niepokój budzą deklaracje premiera Malikiego, który oskarżył irackich Kurdów o wspieranie terrorystów. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki nazwała sytuację w kraju „bardzo niebezpieczną”. Potwierdziła ona również, że Iran zaopatruje w wyposażenie siły zbrojne Iraku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Realnie

    No to teraz pomyślcie czego mogą użyć Ukraińcy dla swej obrony przed inwazją Rosji. Mają środki przenoszenia. Merkel, Obama i Hollande z Cameronem zapłacą za swą zdradę co najmniej utratą stanowisk. Na drodze ruskich wojsk jest Jałta. Ukraińcy mogą przenikać w Rosji... Już malarz budynków pokazał, że Moskwa jest w zasięgu ich wywiadu. Naprawdę Zachód tego chce ? Doprowadzić Ukraińców do desperacji ?

  2. pinokio

    z tego uranu mozna zrobic brudna bombe.

  3. tagore

    Ciężkie metale uran czy pluton to paskudnie groźne trucizny na obszarze ubogim w wodę to może się tragicznie skończyć.

  4. tagore

    Metale ciężkie to niezwykle silne i trwałe trucizny w regionie o ograniczonych zasobach wody to może być katastrofa.

  5. Skoczek

    Brudna bomba obojętnie jak słaba radioaktywnie ma ogromne znaczenie psychologiczne. W jednym z czarnych scenariuszy zaginiony uran mógłby zostać użyty w palestyńskich rakietach wystrzeliwanych na Izrael, co bardzo skomplikowałoby już i tak napiętą sytuację w regionie.

Reklama