Reklama

Siły zbrojne

„Tarcza” US Navy zestrzeliwuje pociski manewrujące i balistyczne

Odpalenie pocisku Standard SM-3 Block IB z krążownika USS Lake Erie (CG 70). Fot. MDA.
Odpalenie pocisku Standard SM-3 Block IB z krążownika USS Lake Erie (CG 70). Fot. MDA.

Siły morskie Stanów Zjednoczonych przeprowadziły udaną próbę systemu przeciwrakietowego Aegis w „niemal jednoczesnym” zwalczaniu pocisków manewrujących i balistycznych. W trakcie strzelania wykorzystano między innymi pociski SM-3 Block IB, które zostaną rozmieszczone w Polsce i Rumunii.

Według komunikatu Missile Defence Agency zakres próby obejmował „niemal jednoczesne” wykrycie i zniszczenie celu o parametrach pocisku balistycznego krótkiego zasięgu oraz dwóch rakiet manewrujących poruszających się na niskim pułapie przez niszczyciel USS John Paul Jones (DDG 53), wyposażony w system Aegis Baseline 9.C1 (BMD 5.0). Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Po wykryciu celów przez pokładową stację radiolokacyjną AN/SPY-1 wypracowano dane do strzelania dla systemu obrony powietrznej. W kierunku rakiety balistycznej odpalono pocisk Standard SM-3 Block IB, natomiast w kierunku celów manewrujących – rakiety Standard SM-2 Block IIIA. Zarówno pociski poruszające się na niskim pułapie, jak i cel balistyczny zostały zniszczone.

6 listopada po raz pierwszy w historii przeprowadzano strzelania do pojedynczego pocisku balistycznego oraz kilku pocisków manewrujących w trybie IAMD Radar Priority Mode. W trakcie próby wykorzystano także elementy naziemnego systemu Aegis Ashore oraz sensory rozmieszczone na platformach bezzałogowych MQ-9 Reaper.

Zintegrowany system obrony powietrznej Aegis Baseline 9C IAMD (Integrated Air and Missile Defense), w jaki wyposażony jest okręt USS John Paul Jones (DDG 102) ma w założeniu pozwalać na jednoczesne zwalczanie celów aerodynamicznych (w tym pocisków manewrujących) oraz rakiet balistycznych. W trakcie omawianego testu wykorzystano między innymi pociski przechwytujące Standard SM-3 Block IB, jakie zostaną rozmieszczone w rumuńskiej bazie w Deveselu w 2015 roku oraz w Polsce w 2018 roku.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama