Reklama

Siły zbrojne

Tajemniczy klient na artylerię rakietową z Izraela

Autor. Elbit Systems

Izraelski koncern Elbit Systems ogłosił otrzymanie zamówienia od nieokreślonego klienta na dostawy wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet PULS. Wartość kontraktu to około 270 mln USD.

Podpisany kontrakt zakłada realizację dostawy w okresie czterech lat od momentu jego podpisania. Nie jest wiadome, jaki kraj zdecydował się na zakup PULS-a, oraz ile wyrzutni zostało pozyskanych. Nie poinformowano także, czy wraz z pojazdami kupione zostały pociski rakietowe, pakiety dodatkowe (logistyczne, szkoleniowe itd.), wozy wsparcia oraz jaki samochód ciężarowy będzie nośnikiem wyrzutni. Podobny kontrakt pojawił się latem ubiegłego roku.

Ten kontrakt potwierdza pozycję Elbit Systems jako wiodącego dostawcy zaawansowanych rozwiązań artyleryjskich, zwiększając możliwości operacyjne naszych klientów dzięki najnowocześniejszym technologiom.
Prezes i Dyrektor Generalny Elbit Systems Bezhalel (Butzi) Machlis

Zważywszy na zamówienie holenderskie, gdzie za 305 mln euro zakupiono 20 egzemplarzy PULS-a na dwóch nośnikach ( cztery na Tatra Force 6x6 oraz 16 na Scanii Gryphus) można wnioskować, że w przypadku opisywanego kontraktu kupionych zostało mniej wyrzutni (16?). Tym samym jest to kolejny sukces izraelskiej konstrukcji, która w ostatnich latach została wybrana przez Danię, Holandię, Maroko, Hiszpanię oraz nieujawnionego klienta. Oprócz tego stale nad ich zakupem zastanawiają się Niemcy, ponieważ mimo deklaracji o zakupie tej konstrukcji, decyzja wykonawcza nadal się opóźnia.

Reklama

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems.. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów.

PULS
Wyrzutnie PULS dla Niderlandów będą posadowione na podwoziu Scania.
Autor. Elbit Systems
Reklama

Komentarze (2)

  1. w-t

    Puls nie jest złym systemem, ale Izrael to ryzykowny dostawca - wystawiony na ryzyko wojny w obliczu której dostawy z Izraela będą równie realistyczne, jak dostawy nowo produkowanej broni z Ukrainy. W przypadku państw NATO, taki zakup to deklaracja wypełniania obowiązków na papierze (bo będą, i do tego łatwe w przerzucie, bo Puls jest lekki), ale w rzeczywistości tworzenia ich niskokosztowo (bo Puls JEST tani) i bez oglądania się na ew. logistykę sojuszniczą w czasie W. Na tym tle, ciężki, zamknięty, opancerzony i gotowy do strzelania też amerykańskimi rakietami Chunmoo zapewne wypada sporo drożej i mniej atrakcyjnie, ale za to bezpieczniej z punktu widzenia logistyki wojennej. Cóż, widać wyraźnie różnice w logice państw frontowych, i tych na głębokim zapleczu.

    1. Davien3

      W-T K239 NIE MOŻE strzelac zadnymi amerykańskimi rakietami poza archaicznymi M26 o zasięgu mniejszym od naszych Feniksów. Nie może też uzywać żadnej amunicji do HIMARS. I vice wersa.

  2. MiP

    Nie to że się czepiam tylko tak się zastanawiam czemu kolejne państwa wybierają Puls na który będzie trzeba czekać a nikt nie wybiera Chunmoo

    1. LOUT

      MiP - Puls jest uniwersalny, otwarty na (prawie) wszystko co można z niego wystrzelić, można go montować na dowolnym podwoziu itd. Do tego jest bardzo atrakcyjny cenowo. Nie wiem jak inne kraje, ale Niemcy praktycznie zdecydowały sie na Puls lub raczej Euro-Puls (spółka KMW i Elbit Systems, która zaprezentowała na ILA 2024 bardzo szeroką paletę kilkunastu, jak nie kilkudziesieciu, rakiet możliwych do wystrzeliwania z Euro-Puls, wąłczając w to cruise missile odpalane z ziemi), ale Amerykanie opóźniają integrację GMLRSów i cały czas jest próba "wciśnięcia" o wiele droższych a o wiele gorszych HIMARSów(tutaj z amerykanami działa Rheinmetall), których Bundeswehra nie chce, bo nie potrzebuje połowy MARS/MLRS po cenie złota! Chunmoo jest z innego końca świata i postrzegany jako coś egzotycznego.

Reklama