Reklama

Siły zbrojne

Szybki przerzut HIMARS do Rumunii

Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard
Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard

US Army Europe poinformowała o oddelegowaniu na ćwiczenia Rapid Falcon 2020 w Rumunii wyrzutni M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) należących do 1st Battalion, 77th Field Artillery Regiment, 41st Field Artillery Brigade, stacjonującej na stałe w niemieckim Grafenwoehr. Celem jest zademonstrowanie możliwości przebazowania na duże odległości wschodniej rubieży NATO jednostek artylerii dalekiego zasiegu. Wyrzutnie HIMARS mogą być uzbrojone w pociski kierowane GMLRS o zasięgu 70 km lub rakiety balistyczne ATACMS o donośności 300 km.

Ćwiczenia Rapid Falcon 2020 rozpoczynają się 19 listopada na terenie 57. bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu oraz na poligonie rakietowym Capu Midia, znajdującym się na wybrzeżu Morza Czarnego na południe od Konstancy. W działaniach wezmą udział żołnierze sił zbrojnych Rumunii oraz Amerykanie reprezentujący US Air Force, US Special Operations Command Europe, US Army i US Navy. Łącznie będzie to niemal 150 żołnierzy i około 30 egzemplarzy sprzętu wojskowego.

Stacjonującą w Grafenwoehr 41. Brygadę Artylerii Polowej US Army  będą reprezentowały dwie wyrzutnie M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) oraz około tuzina żołnierzy, którzy zostaną przebazowani w trybie alarmowym. Celem tego działania jest sprawdzenie możliwości i tras przerzutu jednostki artylerii na odległość ponad 1600 km.

HIMARS to skrót od angielskiego „High Mobility Artillery Rocket System” czyli system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Jest to unowocześniona i „odchudzona” wersja M270 Multiple Launch Rocket System. W odróżnieniu od gąsienicowego MLRS wyrzutnia M142 HIMARS jest umieszczona na podwoziu 5 tonowej ciężarówki wysokiej mobilności z opancerzoną kabiną i przenosi o połowę mniej rakiet, a więc jeden pakiet 6 rakiet 227 mm lub pojedynczy pocisk balistyczny. Jest to konfiguracja o większej mobilności niż starszy wariant wyrzutni, np. dzięki możliwości transportu powietrzne samolotami C-130 Hercules.

Podstawowe uzbrojenie HIMARSa to kierowane bezwładnościowym systemem naprowadzania z korektą GPS rakiety GMLRS (ang. Guided Multiple Launch Rocket System) o zasięgu do 70 km, ale trwają prace nad wariantem GMLRS-ER o zasięgu do 150 km, które mają zakończyć się już w 2020 roku uruchomieniem jego produkcji. Alternatywę dla 6 rakiet 227 mm stanowi pocisk balistyczny MGM-140 ATACMS (ang. Army Tactical Missile System) który zdolny jest do rażenia celów na dystansie 300 km, co pozwala na uderzenia na kluczowe cele głęboko na zapleczu wroga z dużą dokładnością. Polska w ramach programu Homar zdecydowała się pozyskać 18 wyrzutni HIMARS wraz z systemem kierowania ogniem i sprzętem pomocniczym za 414 mln dolarów.

image
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama